SME

Chystáte sa do južných Čiech? Týchto 5 lokalít tam určite navštívte

Navštívte impozantný hrad a zámok, vyberte sa po stopách Husitov i rozprávky o šialene smutnej princeznej.

TáborTábor (Zdroj: AdobeStock)

Tábor

Juhočeské mesto je doslova nasiaknuté dávnou históriou spojenou s husitmi, ktorí ho vystavali v roku 1420. Bolo samostatným štátom v štáte, kde neplatili ľudské zákony, jeho obyvatelia sa riadili iba zákonom Božím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto malo vlastné vojsko tvorené chudobnými ľuďmi bez vojenského výcviku, ktorí však boli schopní porážať aj cvičené armády. Bol tu tiež vybudovaný dômyselný systém opevnenia, ktorý sa dodnes čiastočne zachoval. S husitským symbolom, kalichom, sa na historických budovách mesta dodnes stretnete takmer všade.

Prechádzku mestom začnite na centrálnom Žižkovom námestí, ktoré lemujú zväčša neskorogotické a renesančné meštianske stavby, zdobené freskami aj technikou sgrafito. Nachádza sa tu aj neskorogotická radnica, v ktorej interiéroch nájdete galériu výtvarného umenia a výstavnú sálu Husitského múzea.

Starý Tábor postavili husiti na kopci a keďže tam nebolo príliš veľa miesta, museli kopať aj pod ním. Tieto pivničné priestory využívali v 15. a 16.storočí ako sklady a taktiež aj ako útočisko. Vzhľadom na stálu a pomerne nízku teplotu i stálu vlhkosť slúžili pivnice na uskladnenie potravín, hlavne piva.

Mnohé z pivníc boli postupne prepojené a vytvorili akýsi podzemný labyrint, ktorý má zhruba 14 kilometrov. Siaha cez tri poschodia až do hĺbky šestnásť metrov. Pivnice však neslúžili len ako sklady, ale aj ako úkryty obyvateľov pred požiarmi. V 17. a 18. storočí začalo podzemie pustnúť a využívalo sa aj ako stoka. V roku 1946 došlo k jeho reštaurovaniu a prepojeniu pivníc viacerých domov, čím vznikla zhruba 500 metrov dlhá prehliadková turistická trasa.

Okruh začína v pivnici radnice a sleduje líniu domov na južnej a východnej strane Žižkovho námestia. Končí v podzemí domu na severnej strane námestia, kde sa nachádza aj malá expozícia dokumentujúca práce v podzemí v 15. storočí. V troch spojených domoch v centre sa nachádza aj Múzeum čokolády a marcipánu, ktorého veľká expozícia vám predstaví históriu čokolády, jej pestovanie, dovoz do Európy a následné spracovanie do formy cukríkov, tabuliek, praliniek, či figúrok.

Uvidíte tu aj zaujímavé modely vytvorené z čokolády a marcipánu, ako napríklad Batmana s jeho autom, hokejistu Jaromíra Jágra, najväčší čokoládový vlak v Čechách, husitský sprievod aj rôzne rozprávkové postavičky. V múzeu sú aj dielne, kde si môžete vyskúšať vyrobiť niečo z marcipánu alebo čokolády, prípadne sledovať cukrárov pri práci, alebo si objednať komentovanú prehliadku so sprievodcom.

Blatná

Pamätáte sa na ikonickú rozprávku Šialene smutná princezná, kde sa Helena Vondráčková s Václavom Neckářom plavia po rybníku a spievajú pieseň o starej záhrade? Táto scéna sa nakrúcala na rybníku obklopujúcom zámok Blatná. Toto jedno z mála vodných panských sídel v Čechách získala v roku 1798 rodina barónov Hildprandtových, ktorí ho vlastnili až do roku 1948.

Po komunistickom prevrate bol ich majetok skonfiškovaný a hoci dostali prísľub, že môžu na zámku naďalej bývať, boli z neho v roku 1952 násilne vysťahovaní. Následne odišli do exilu do Etiópie, neskôr sa presťahovali na Baleáry a potom do Nemecka. Na juh Čiech sa vrátili až po revolúcii a v roku 1991 bol zámok rodine v reštitúciách vrátený.

Dnes zámok vlastní Stephanos Germenis – Hildprandt, syn barónky Jany Germenis – Hildprandtovej, ktorá mu s každodennými činnosťami pri jeho správe pomáha.

Zámok ponúka návštevníkom viacero prehliadkových okruhov, kde sa dozviete o osudoch súčasných majiteľov a ďalších významných rodoch, ktorým panstvo predtým patrilo. Uvidíte zámockú kaplnku, zbrojnicu, lovecký a barokový salón, jedáleň a taktiež aj pracovňu Jana Evangelisty Purkyněho, ktorý tu pôsobil ako vychovávateľ. Vedľa zámku sa môžete ísť poprechádzať do rozsiahleho anglického parku, kde vás uchváti stádo pasúcich sa danielov.

Orlík

Zámok každého návštevníka zaujme svojou jedinečnou krajinnou polohou na brehu Orlického jazera a očarí aj krásnymi interiérmi s bohatými zbierkami. Predchodcom dnešného zámku bol menší hrad vybudovaný na ľavom brehu Vltavy, vysoko nad brodom, kde sa vyberalo clo z plavby po rieke.

Svoju dnešnú podobu v štýle anglickej novogotiky získal v 19. storočí, keď bol majetkom Schwarzebergovcov. V roku 1948 im bolo panstvo znárodnené a následne v roku 1992 v rámci reštitúcií opäť vrátené.

Interiéry zámku sa s výnimkou štyroch miestností na prvom poschodí zachovali v takom stave, v akom ich Schwarzebergovci nútene opustili v roku 1948.

Uvidíte tu kultúru bývania šľachty v uplynulých storočiach a oboznámite sa aj s históriou zámku a orlickej vetvy rodu Schwarzenbergovcov. Obdivovať budete vzácne obrazy, aj zbierku rádov a vyznamenaní, ktoré príslušníci rodu dostali za svoje diplomatické i vojenské služby.

Na druhom poschodí sa prejdete reprezentačnými empírovými sálami s nábytkom z Paríža, Teskovou sálou s kazetovým stropom, ktorý bol vyrobený podľa vzoru renesančného stropu na hrade Zvíkov, Rytierskou sálou, Zbrojnicou a zámockou knižnicou, ktorá obsahuje osemnásť tisíc zväzkov. Uvidíte aj obsiahlu kolekciu loveckých zbraní, ktorou sa môže pochváliť máloktorý český zámok, a aj bohatú zbierku loveckých trofejí.

Zvíkov

Na skalnom ostrohu pri sútoku riek Vltavy s Otavy sa hrdo vypína niekdajší významný kráľovský hrad Zvíkov. Svoju najväčšiu slávu zažil za vlády Karola IV., ktorý ho dal dôkladne upraviť a často sa tu zdržiaval. Do doby, kým bol dostavaný Karlštejn, slúžil Zvíkov ako dočasné útočisko pre korunovačné klenoty. Na hrad, ktorý je ľahko prístupný autom, sa dá dostať aj sezónnou lodnou dopravou po trase Orlík zámok - Zvíkov hrad a späť. Jeho návštevu tak možno spojiť s neďalekým Orlíkom a užiť si príjemnú plavbu s výhľadmi do okolia.

Hrad je návštevníkom voľne prístupný bez služieb sprievodcu a orientujete sa tu podľa šípok. Pri vstupe vás upúta jedinečné poschodové arkádové nádvorie, z ktorého sa dostanete do Kráľovského paláca, kde si prezriete jedáleň, rytiersku sálu, kaplnku, erbovú sieň s postavami panošov a Tanečnú sieň zdobenú freskami z konca 15. storočia. Uvidíte aj zachovalý obraz tanečného veselia, ktorý zachytáva päť tanečných párov pri tanci, šaška, štyroch kurfirstov a dvoch muzikantov. V miestnosti sa tiež nachádza drevené schodisko vedúce do Hlízovej veže s Korunnou sieňou, ktorá svojho času slúžila ako trezor korunovačných klenotov.

Z nej vedú schody na vrchol veže, odkiaľ je úchvatný výhľad na sútok Vltavy s Otavou. Navštíviť môžete aj pivnice, ktoré mohli okrem úschovy potravín slúžiť aj ako únikové cesty. Dnes tu pravidelne zimujú aj netopiere.

Hrad je vyhľadávanou filmovou lokalitou. Spoznať ho môžete v záberoch rozprávok Sedem zhavranelých bratov, Lotrando a Zubejda, alebo vo filme Bathory.

Písek

Južné Čechy sú plné atraktívnych lokalít a mesto Písek patrí medzi tie najzaujímavejšie. Jeho história začína zhruba v polovici 13. storočia, kedy tu vznikla osada, ktorej obyvatelia sa venovali ryžovaniu zlatého piesku. V roku 1254 sa mesto stalo kráľovským, jeho význam stúpal a začalo sa rozširovať.

Písek sa môže chváliť viacerými unikátnymi atrakciami, medzi ktoré patrí napríklad aj Kamenný most cez rieku Otavu, najstarší zachovaný most v Čechách a jeden z najstarších v Európe.

Vybudovaný bol zhruba koncom 13. storočia a sú na ňom umiestnené repliky barokových sôch a krížov. Za návštevu určite stojí aj historická elektráreň s dobovým a doteraz funkčným technickým vybavením, vďaka ktorej sa mesto v roku 1887 stalo jedným z prvých miest so stálym elektrickým verejným osvetlením.

Pokiaľ máte radi kone, vyberte sa do vyše 200 rokov fungujúceho Zemského žrebčína, kde sa zameriavajú hlavne na chov plemenných žrebcov. Prehliadky stajní a areálu tu organizujú vždy o 14:00 hodine v pondelok, stredu, piatok a v nedeľu.

Ako každý rok, aj v tomto roku postavili v meste na nábreží pri moste 5 veľkých sôch z piesku, na ktorých stavbu použili okolo 60 ton piesku. Venované sú jeho partnerským mestám, zobrazujú ich architektúru, atribúty či postavy, ktoré sú s nimi spojené. Je medzi nimi aj slovenský Veľký Krtíš a vínna réva na jeho soche odkazuje na vinársku tradíciu tohoto mesta.

Autor: Peter Samuel Tóth

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 153
  2. Každý piaty zomrie 8 876
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 987
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 800
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 732
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 207
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 188
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 713
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 660
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 155
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 170
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 539
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu