Skanzen vo Vychylovke.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Skanzeny, čiže múzeá v prírode, sú vo svete z roka na rok obľúbenejšie. To je zrejme hlavný dôvod, prečo za posledných tridsať rokov vznikajú skanzeny ako huby po daždi. Iba v Európe ich máme viac ako dvetisíc, najviac v Škandinávii a Nemecku.
Kým v prvej časti vývinu sa skanzeny orientovali hlavne na ľudovú architektúru a folklórne tradície jednotlivých oblastí Európy, stále viac sa do popredia dostávajú aj skanzeny orientované buď na určité historické obdobie (napríklad v Dánsku či Veľkej Británii sú obľúbené stredoveké skanzeny), alebo na konkrétnu ľudskú činnosť - banskú, poľnohospodársku a podobne.
Slovensko má v porovnaní so západnou a severnou Európou skanzenov zatiaľ o niečo menej, ale ich ponuka sa v posledných rokoch výrazne skvalitnila. Prestali byť iba nemým svedkom histórie, ale väčšina z nich cez sezónu ožíva a je plná rôznych programov. Konajú sa tu národopisné nedele, folklórne slávnosti, ožívajú tradície Keltov, v banskej štôlni si dokonca možno vypočuť poéziu. V banskom múzeu v prírode v Banskej Štiavnici sa totiž priamo pod zemou koná časť stretnutí obľúbeného poeticko-divadelného festivalu Cap a l'Est - Cesta na východ.
Hoci na Slovensku prevažujú skanzeny prezentujúce ľudovú architektúru a tradície, máme už aj niekoľko špecializovaných skanzenov či archeoskanzenov. Uhoľné baníctvo prezentuje Hornonitriansky banský skanzen v Cigli, rudné baníctvo skanzen v Banskej Štiavnici, za históriou Keltov musíte zájsť na liptovský vrch Havránok.
Slovensko malo tri roky aj unikátny sklársky skanzen v Zlatne, no ten je už dva roky tiež iba históriou. Ako nám povedal jeho bývalý správca Ondrej Lepiš, skanzen padol spolu s fabrikou Slovglassu v Zlatne. Nadšenci okolo Ondreja Lepiša to však nevzdávajú a v hlave majú myšlienku na založenie sklárskej cesty, na ktorej by mohol byť obnovený aj sklársky skanzen.
"Sklárska cesta by spájala maďarské a slovenské sklárske obce. Začínala by sa v maďarskom Paráde a končila v poslednej sklárskej obci Novohradu - Utekáči. V rámci nej snívame aj o opätovnom otvorení sklárskeho skanzenu," povedal Ondrej Lepiš. Kým skanzen v rokoch 2000 - 2003 fungoval, navštívilo ho vyše šesťtisíc turistov. Väčšina z nich z USA a krajín únie.
Hoci skanzen je už tretí rok zatvorený, pred Zlatnom ešte donedávna svietila informačná tabuľa, ktorá na jeho návštevu pozývala. Aj tak sa vie Slovensko zahrávať s dôverou turistov. Ak na tabuľu narazíte ešte aj teraz, nenechajte sa zlákať. Dostali by ste sa iba po zatvorenú bránu sklárskej fabriky.
Na otázku, koľko je na Slovensku vlastne skanzenov, sa odpovedá dosť ťažko. Ak by sme mali ako kritérium vziať to, že ide o múzeum v prírode, mohli by sem patriť aj niektoré archeologické lokality, štiavnický geopark či drevené kostolíky. Ponúkame vám preto najnavštevovanejšie skanzeny tak, ako sa zvyknú zaraďovať do turistických sprievodcov. V kompletnom informačnom servise vám ponúkame otváracie hodiny, kontakty, ceny vstupného, akcie plánované na letnú sezónu a ďalšie užitočné informácie.
Skanzeny
BANSKÁ ŠTIAVNICA
Banské múzeum v prírode - skanzen,
Slovenské banské múzeum
Banské múzeum v prírode blízko Banskej Štiavnice navštívi ročne okolo 40-tisíc návštevníkov. Už viac ako tridsať rokov majú možnosť na vlastnej koži zacítiť pocity baníkov, ktorí pracovali v podzemí od stredoveku. Za dlhé roky výstavby skanzenu sa podarilo sprístupniť vyše dvoch kilometrov podzemných priestorov štôlne Bartolomej a 50 metrov šachty Ondrej. V týchto priestoroch je expozícia hlbinného dobývania rúd. Fáranie do bane je zaujímavé už kvôli jej historickej hodnote - jej najstaršie časti pochádzajú zo 17. storočia.
Zaujímavá je však aj povrchová expozícia, v ktorej nájdeme staré banské budovy a zariadenia. Najnovšou časťou je geologická expozícia, ktorá je súčasťou rozsiahleho geoparku. Hneď na začiatku dostane návštevník typický banícky výstroj - plášť, prilbu i banskú lampu a môže zísť do večnej tmy. Prehliadka trvá približne 90 minút a keďže skanzen býva väčšiu časť letnej sezóny plný, väčším skupinám sa odporúča dopredu objednať.
Kontakt:
J. K. Hella 12, Banská Štiavnica
Tel.: 045/691 2971, e-mail: sbm@muzeumbs.sk
Otváracie hodiny: december - marec - len pre vopred ohlásené skupiny, apríl - v utorok - piatok 8.00 - 16.00, máj - október od 9.00 do 17.00, november od 8.00 do 16.00 h
Vstupné: dospelí 70, deti 30, dôchodcovia a študenti 40, rodinné vstupné 140 korún. Príplatok za odborný výklad - 100 percent.
BARDEJOVSKÉ KÚPELE
Múzeum ľudovej architektúry - skanzen, Šarišské múzeum
Na ploche 1,5 hektára je v parkovej a záhradnej úprave, takzvanom etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu. Sú tu zastúpené štyri druhy stavieb - obytné zrubové domy, rôzne hospodárske stavby, technické a sakrálne pamiatky. K najvýznamnejším patria drevený kostol východného obradu zo Zboja a z Mikulášovej.
Pripravované kultúrne akcie:
24. 7. - 12. ročník prehliadky rusínskeho a šarišského folklóru
14. 8. - Matičná nedeľa
21. 8. - Nedeľa s folklórom - pri príležitosti 40. výročia sprístupnenia skanzenu
Kontakt:
Šarišské múzeum, 086 31 Bardejovské kúpele
Tel.: 054/4722072, e-mail: sarmus@nextra.sk
Otváracie hodiny:
1. máj - 30. september
pondelok: 12.30 - 16.30
utorok - nedeľa 9.30 - 12.00, 12.30 - 16.30
október - apríl: 8.30 - 12.00, 12.30 - 15.00
Vstupné: dospelí 40, študenti 20, deti 10 korún
CIGEĽ
Hornonitriansky banský skanzen
Hoci banský skanzen má aj Banská Štiavnica, oba sú podstatne odlišné. Zatiaľ čo v Štiavnici je to ukážka všetkého, čo sa spája s rudným baníctvom, na hornej Nitre ide o prezentáciu uhoľného baníctva. To má v okolí Cigľa, Prievidze a Handlovej dlhoročné tradície. Aj tu je lákadlom nepochybne to, že si na chvíľu môžete vyskúšať život naozajstných baníkov. V baníckom vyzbrojení sa zveziete banským vláčikom do úctyhodnej hĺbky - takmer 2300 metrov, kde si prehliadnete banskú štôlňu dlhú viac ako pol kilometra. Organizátori vám síce dajú k dispozícii banské svietidlá, prilby a plášte, aj pod tie sa však netreba zabudnúť dobre obliecť.
Výlet do banského skanzenu si môžete objednať prostredníctvom turistických informačných kancelárií v Bojniciach a Prievidzi. Ak nemáte možnosť dopraviť sa do Cigľa sami, je možné dohodnúť sa na spôsobe dopravy.
Program: úvodná informácia, zásady bezpečnosti, oblečenie a vystrojenie návštevníkov, doprava banským vláčikom do podzemia, možnosť občerstvenia v banskom bufete.
Minimálny počet návštevníkov: 10
Maximálny počet návštevníkov v skupine: 50
Termíny vstupov: streda, piatok, sobota, prehliadky 8.30 - 11.30 h a 14.30 - 17.30 h
Vstupné: dospelí 200, deti 130 - vstup iba s rodičmi
Kontakt:
Turistická informačná kancelária Prievidza
Námestie Slobody 4, 971 01 Prievidza
Tel.: 046716 186, e-mail: tik@prievidza.sk
Turistická informačná kancelária Bojnice
Hurbanovo námestie 19/41
Tel.: 046/540 32 51, e-mail: tik.bojnice@ stonline.sk
ČIČMANY
Pamiatková rezervácia ľudovej kultúry - skanzen
Zaujímavé prírodné múzeum sa nachádza v kotline Strážovských vrchov, neďaleko od Rajeckých Teplíc. Časť obce vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej kultúry v roku 1977. Domy s typickým bielym maľovaným ornamentom a šindľovými strechami nájdete v dolnej časti obce. Zaujímavá je aj ľudová tvorba, ktorá vychádza z geometrickej ornamentiky. Tá bola často využívaná na obrusy či kroje. V obci je národopisná expozícia, múzeum Radenov dom. Pozostáva z dvoch objektov ľudovej architektúry a predstavuje expozíciu ľudového odievania, bývania a roľníctva, ako aj spôsob bývania tzv. veľkorodiny.
Kontakty:
Turistická informačná kancelária Rajecká Pohoda
Osloboditeľov 90, 013 13 Rajecké Teplice
Tel.: 041/54 94 368, e-mail: infocentrum@rajeckapohoda.sk
Otváracie hodiny: jún, júl, august 8.00 - 18.00 h denne okrem pondelka, mimosezónne obdobie denne 8.00 - 16.00 okrem pondelka
Vstupné: dospelí 20, deti, dôchodcovia, študenti 10 korún, deti do 6 rokov zdarma
Video a fotenie nie je povolené.
HUMENNÉ
Skanzen, Vihorlatské múzeum
Skanzen tvorí 14 objektov ľudovej architektúry a drevený kostolík. Nachádza sa v blízkosti kaštieľa, v ktorom sídli múzeum. Expozíciu ľudovej architektúry sprístupnili v roku 1984 a sústredili do nej najtypickejšie stavby z regiónu severovýchodného Slovenska. Nachádzajú sa tu zaujímavé domčeky zo Zemplínskych Hámrov, Výravy, Olšinkova a ďalších východoslovenských obcí. Zariadené sú dobovým nábytkom a náradím na ľudové remeslá. Kováčska dielňa z Nechvaľovej Polianky je dodnes funkčná. Zaujímavou stavbou je aj drevený kostolík z Novej Sedlice, postavený v roku 1764 - pôvodne bez jediného klinca.
Pripravované podujatia:
24. 7. - Medová nedeľa (všetko, čo súvisí so včelárstvom a medom, vystúpenie folklórnej skupiny)
Kontakty:
Kaštieľ - Vihorlatské múzeum
Nám. Slobody 1, Humenné
Tel.: 057/775 56 71, e-mail: muzeum.he@ nextra.sk
Otváracie hodiny: máj - október pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.00 h
Vstupné: dospelí 30, deti, dôchodcovia 15 korún
MARTIN
Múzeum slovenskej dediny, skanzen Jahodnícke háje, Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum Martin
Skanzen sa zaoberá výskumom a dokumentovaním ľudovej architektúry. Je jedným z prvých skanzenov, ktorý je otvorený celoročne a pravidelne organizuje národopisné nedele a zaujímavé akcie. Môžete si ho dokonca prezrieť aj večer vo svetle petrolejových lámp, zahrá vám tu ľudová hudba a môžete ochutnať ľudové kulinárske špeciality. Pravda, v takomto prípade sa musíte objednať minimálne štyri dni dopredu.
Skanzen ponúka netradičný pohľad na život slovenskej dediny 19. a 20. storočia. Expozíciu sprístupnili v roku 1972. Predstavuje regióny Oravy, Kysúc - Javorníkov a Liptova, oblasť Turca sa buduje. Nachádzajú sa tu predovšetkým roľnícke usadlosti, poľnohospodárske budovy a zaujímavý je renesančno-barokový kostolík z turčianskeho Rudna. V ňom sa môžete dokonca aj zosobášiť. Zaujímavé sú dokumenty o pestovaní plodín, drevín, liečivých i magických rastlín. Do skanzenu sa dostanete od martinského sídliska Ľadoveň.
Kontakt:
Martin, Jahodnícke háje 1
Tel.: 043/413 10 11, e-mail: snm-em@stonline.sk
Pripravované podujatia:
Národopisné nedele:
24. 7. Spoznajme sa (Te prindžarel pes - rómsky folklór)
7. 8. Liptovská nedeľa
21. 8. Fujarôčka moja
4. 9. Človek a príroda
18. 9. Na slávu zemiakov
2. 10. Michalský jarmok
16. 10. Keď sa zima opýta
11. 12 Vianoce na dedine
Otváracie hodiny:
1. 5. - 31. 8. od 9.00 do 18.00 h
1. 9. - 31. 10. od 9.00 do 17.00 h
1. 11. - 30. 4. od 10.00 do 14.30 h
Vstupné: dospelí 50, deti 20, rodinné vstupné 125 korún
NITRA
Skanzen Nitra - Slovenské poľnohospodárske múzeum, Areál Agrokomplexu
Skanzen so zaujímavými poľnohospodárskymi budovami a stavbami sa nachádza priamo v areáli výstaviska Agrokomplex.
Múzeum dokumentuje osemtisíc rokov agrikultúry na našom území. Unikátom je úzkokoľajná parná poľná železnica, ktorú sem previezli zo Želiezoviec. Nitrianska poľná železnica prevádzkuje tri parné rušne a návštevníkom slúžia štyri vyhliadkové vozne. Zrekonštruovaná železnička slúžila od roku 1885 pre potreby veľkostatkov na juhu Slovenska. Skanzen sústreďuje zaujímavé stavby, ktoré prezentujú slovenské poľnohospodárstvo na dedinách. Nachádza sa tu pekáreň z Veľkého Biela, jednotriedna škola z Divína, čistiareň osív, lisovňa oleja, valcový mlyn, senníky, pálenica, salaš, zimná maštaľ a podobne.
Múzeum zachytáva aj najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku až do obdobia stredoveku. V skanzene je 33 historických objektov.
Kontakt:
Agrokomplex - výstavníctvo Nitra
Dlhá 94, 949 01 Nitra
Tel.: 037/657 25 53 - 4, e-mail: muzeum@ agrokomplex.sk
Otváracie hodiny: 1. 1. - 31. 12. utorok - nedeľa od 9.00 do 17.00 h
Vstupné: dospelí 20, deti 10 korún
Nitrianska úzkokoľajná parná poľná železnica - vozenie počas avizovaných podujatí. Posledný vstup o 16.00 h, vstupné: dospelí 40, deti 15 korún
PRIBYLINA
Múzeum liptovskej dediny PRIBYLINA, Liptovské múzeum
Je najmladším múzeom v prírode na Slovensku (1991), zatiaľ je z neho sprístupnená prvá etapa. Myšlienka na založenie skanzenu vznikla v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara, aby sa zachovali najcennejšie objekty Liptova. V skanzene je miesto na kultúrne podujatia pred panským sídlom - kaštieľom z Parížoviec. Skanzen dokumentuje život rôznych sociálnych vrstiev v Liptove - od bývania najchudobnejších bezzemkov - želiarov, cez želiarsky dvojdom z Černovej, usadlosť stredného roľníka, dom remeselníka i bohatého roľníka. Pribylina je jedným zo skanzenov, kde pripravujú množstvo atraktívnych programov a návštevníkov určite potešia aj kobyly huculských koní so žriebätkami. Prístup do skanzenu nie je zložitý. Nachádza sa za obcou Pribylina smerom na Podbanské. Z diaľnice treba odbočiť pri Liptovskom Hrádku. Skanzen spadá pod národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. Nachádza sa tu informačné centrum TANAPu aj považská lesná železnica - inštalovali jej statickú podobu.
Pripravované podujatia:
17. 7. Nedeľa rodákov
24. 7. Jakubský jarmok
31. 7. Nedeľa s meteníkom starej mamy
7. 8. Remeselnícka nedeľa
14. 8. S parou na kolesách
21. 8. Z kuchyne starej mamy
28. 8. Včelárska nedeľa
25. 9. Nedeľa sv. Huberta
2. 10. Nedeľa darov zeme
4. 12. Mikulášsky večer v skanzene
29. 12. Vianoce v Liptove
Kontakt:
Skanzen Pribylina
Tel.: 044/529 31 63, e-mail: narmuzeum@post.sk
Liptovské múzeum Ružomberok, Hýroša 10
Tel.: 044/432 24 68, lipt.muzeum@ post.sk
Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 6. pondelok - nedeľa od 9.00 do 16.30 (posledný vstup o 15.30 h)
1. 7. - 15. 9. pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.30 (posledný vstup o 17.30 h)
16. 9. - 31. 10. pondelok - nedeľa od 9.00 do 16.00 (posledný vstup o 15.00 h)
Mimosezónne - pondelok - piatok 9.00- 15.30
Vstupné: dospelí 80, deti, študenti 40, dôchodcovia 60 korún
Vstupné s kultúrnym programom dospelí 100, deti 50, dôchodcovia 80 korún
STARÁ ĽUBOVŇA
Skanzen, Ľubovnianske múzeum
Ľubovniansky skanzen sa nachádza pod hradom Ľubovňa. Sú v ňom zastúpené ukážky ľudovej architektúry z oblasti Spiša a Šariša. Najcennejším exponátom je zrubový gréckokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej z roku 1883. Sú tu zachované vzácne drevené ikony zo 17. storočia. V skanzene je celý rad drevených ľudových stavieb predovšetkým zo začiatku 20. storočia.
Okrem drevených stavieb sú tu výrobné nástroje rôznych profesií, hospodárske stavby a podobne.
Pripravované podujatia:
14. 8. Na Spiši veselo - národopisný program pri príležitosti 20. výročia skanzenu
Kontakt:
Zámocká 20, 064 01 Stará Ľubovňa
Tel.: 052/4323 982, e-mail: muzeum@ sl.sinet.sk
Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 9. pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.00 (posledný vstup o 17.00 h)
1. 10. - 31. 10. utorok - nedeľa od 10.00 do 15.00 h
Vstupné: dospelí 40, deti 20, študenti VŠ 30 korún
SVIDNÍK
Skanzen - národopisná expozícia
v prírode, Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry
Skanzen sa rozkladá na ploche desať hektárov v blízkosti amfiteátra, kde sa každoročne konajú Slávnosti kultúry Ukrajincov - Rusínov na Slovensku. Sú tu umiestnené najtypickejšie pamiatky tejto časti východného Slovenska. Tradičné roľnícke obytné budovy so slamenými a šindľovými strechami, hospodárske a sakrálne stavby. Jednou z najkrajších a najzaujímavejších stavieb je drevený kostol - cerkva z Novej Polianky z roku 1766. Má bohatú interiérovú výzdobu a dodnes sa tu slúžia bohoslužby. Pôvodne bola zasvätená sv. Paraskjeve. V roku 1961 cerkvu rozobrali a neskôr zložili podľa pôvodných projektov v skanzene.
Pripravované podujatia:
9. - 11. 9. Deň remesiel a ľudových tradícií, Plody jesene - výstava, kvetov, ovocia, zeleniny, Pirohy 2005 - majstrovstvá v príprave pirohov, práce remeselníkov a včelárov
27. 10. Sviatok sv. Paraskjevy - duchovno - spoločenské podujatie pri príležitosti sviatku v drevenej cerkvi v skanzene múzea
18. 12. Mikulášska nedeľa
Kontakt:
Nad Svidníckym amfiteátrom
Tel.: 054/7522 952, e-mail: muzeum@muk.sk
Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 10. pondelok - piatok od 8.30 do 18.00 h, sobota - nedeľa od 10.00 do 18.00 h, mimosezónne: pre vopred ohlásené návštevy
Vstupné: dospelí 60, deti, dôchodcovia, študenti 30 korún
VLKOLÍNEC
Skanzen
Miestna časť Ružomberka vo výške 718 metrov nad morom na skalnatom svahu vrchu Sidorovo. Takmer čisto drevená obec je od roku 1977 pamiatkovou rezerváciou a v roku 1993 ju zapísali do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Iba minimálne je narušená novou výstavbou a dodnes sa vo väčšine domov býva. Zaujímavou expozíciou je popri prehliadke obce aj roľnícky dom - vysunutá expozícia bývania a ľudovej architektúry Liptovského múzea v Ružomberku. Drevené domy pochádzajú najmä z 19. storočia, zachovali sa hospodárske stavby a maštale. Dominantou obce je zvonica a jediná murovaná stavba - kostol Navštívenia Panny Márie.
Kontakt: tel.: 044/522 24 85, e-mail: lipt.muzeum@post.sk
Otváracie hodiny: v roľníckom dome máj - september od 9.00 do 17.00
Vstupné: 30 korún (samotná dedina je živým skanzenom, takže nie je problém dostať sa do nej počas celého roka)
RUŽOMBEROK
Archeoskanzen Havránok pri Liptovskej Mare, Liptovské múzeum Ružomberok
Archeologická keltská lokalita sa nachádza na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300 - 100 p. n. l.). Stále tu beží čulý archeologický výskum pod vedením renomovaného odborníka z Archeologického ústavu SAV Karola Pietu. Časť keltskej osady Kotínov sa rekonštruuje, viaceré zaujímavé stavby už boli obnovené. Na Havránku sa našli zvyšky spaľovaných obiet - obilie, ale aj kostrové pozostatky siedmich ľudí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov. Neskôr, v 11. - 15. storočí tu stál opevnený hrádok.
Najzaujímavejšou a trocha tajuplnou časťou je svätyňa, kde sa konali rituály, pozostatky latenskej hradby a brány či stredoveká obranná priekopa. Niektoré keltské stavby boli zrekonštruované a ukazujú spôsob života Keltov. Od roku 1967 je Havránok národnou kultúrnou pamiatkou.
Existuje aj možnosť objednať si špeciálny program na Zo života Keltov. Počas leta sa tu koná podujatie Kelti na Havránku s keltskými tradíciami a v dobových kostýmoch.
Pripravované podujatia:
17. 7. Kelti na Havránku - zvyky, tradície, remeslá a kultúra Keltov
13. - 14. 8. Kelti na Havránku
Kontakt:
Liptovské múzeum Ružomberok
Tel.: 044/4322468
Otváracie hodiny: v letnej sezóne od 9.00 do 18.00 h
Vstupné: dospelí 40, deti 20 korún
Programové podujatia dospelí 80, študenti, vojaci, dôchodcovia 40, deti 6 - 15 rokov 20 korún
VYCHYLOVKA - NOVÁ BYSTRICA
Skanzen Vychylovka - Múzeum kysuckej
dediny, Kysucké múzeum Čadca
Národopisná expozícia v prírode patrí rozlohou medzi najväčšie na Slovensku. Je to zároveň prechádzka nádhernou kysuckou prírodou, kde sa pred vami z lesa pomaly vynárajú zaujímavé drevené stavby.
Dominantami sú kostolík a veľký drevený mlyn, posedieť si môžete v štýlovej drevenej krčmičke s miestnymi špecialitami. Nachádza sa tu viac ako tridsať typických kysuckých stavieb a určite si nenechajte ujsť naozajstnú lahôdku - cestu lesnou úvraťovou železničkou, ktorá má východiskovú zastávku v skanzene. Celková trasa tam a späť je takmer sedem kilometrov. Unikátna železnica spájala v roku 1926 Kysuce s Oravou a merala takmer 110 kilometrov.
Do skanzenu sa dostanete smerom od Čadce na Novú Bystricu.
Pripravované podujatia:
17. 7. Na kysuckých lúkach
24. 7. Pozdrav rodnému kraju
31. 7. Hrajže mi, muzička
7. 8. Bača náš, bača náš
13. 8. Železnička Vám
14. 8. Včela robotnica
21. 8. Ospievané Beskydy - rok na dedine
28. 8. Kuje kováč podkovičku
4. 9. Kosenie obilia, pečenie chleba
11. 9. Poľovníctvo na Kysuciach
18. 9. Regrúti
25. 9. Dnes sa varí
2. 10. Keď sa zima opýta
9. 10. Dovidenia v máji
Kontakt:
Múzeum kysuckej dediny
023 05 Nová Bystrica - Vychylovka
Tel.: 041/439 7350, e-mail: kysuckemuzeum@stonline.sk
Otváracie hodiny: 1. 5. - 16. 10. pondelok - piatok od 9.00 do 17.00, sobota, nedeľa od 9.00 do 18.00 h
Vstupné: dospelí 40, deti, dôchodcovia, študenti 20 korún
Úvraťová železnica: dospelí 60, deti, dôchodcovia, študenti 30 korún
Trasa úvraťovej železnice: stanica Skanzen - l. úvrať - Kubátkovia - stanica Skanzen v utorok až piatok ťahajú motorové rušne, v sobotu a nedeľu parné.
Odchody vlakov zo stanice Skanzen (pri počte minimálne 10 návštevníkov)
utorok - piatok: 9.15, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.30 h
sobota, nedeľa: 9.15, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 h
ZUBEREC
Skanzen, Múzeum oravskej dediny
Skanzen sa nachádza v zubereckej časti Brestová. Je ukážkou šikovnosti oravského ľudu v minulosti. Nachádzajú sa tu typické oravské drevenice, hospodárske budovy, humná, dvory. Zaujímavý je drevený kostol zo Zábreže zo 16. storočia. V jednotlivých objektoch sú zachované dokumenty o výrobe plátna, modrotlače, súkna. Zaujímavosťou je, že do skanzenu si môžete nielen odskočiť, ale dá sa tu aj ubytovať, čím bude váš pobyt v minulosti ešte zaujímavejší. Celkove je k dispozícii 18 ubytovacích miest (informácie na čísle 043/539 54 05). Stráviť tu môžete aj príjemný večer pri ľudovej hudbe, ak si ho dohodnete dopredu. Prístup je od Trstenej smerom do Zuberca a na Zverovku. Skanzen spravuje obecný úrad v Zuberci.
Pripravované podujatia:
15. - 17. 7. Oživené oravské remeslá
6. - 7. 8. Podroháčske folklórne slávnosti
28. - 30. 8. Oživený skanzen - výročie sprístupnenia skanzenu
Kontakt:
Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Tel.: 043/539 5103, e-mail: MOD@zoznam.sk
Otváracie hodiny: júl, august denne od 8.00 - 18.00, jún a september denne od 8.00 do 17.00, mimosezónne od 8.00 do 15.30 h okrem pondelkov
Vstupné: dospelí 60, deti 6 - 15 rokov 30, študenti, dôchodcovia, 50, organizované skupiny nad 20 osôb 20 korún
Použité zdroje: www.skanzeny.sk, www.skonline.sk, www.muzeum.sk, www.muzeumbs.sk , www.bardejov.sk , www.prievidza.sk , www.zuberec.sk , www.banskastiavnica.sk , www.bojnice.sk , www.svidnik.sk , www.ruzomberok.sk
Keltský Havránok.
FOTO