SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Skanzeny: v prírode chutí história lepšie

Skanzeny, čiže múzeá v prírode, sú vo svete z roka na rok obľúbenejšie. To je zrejme hlavný dôvod, prečo za posledných tridsať rokov vznikajú skanzeny ako huby po daždi. Iba v Európe ich máme viac ako dvetisíc, najviac v Škandinávii a Nemecku.

Skanzen vo Vychylovke.

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Skanzeny, čiže múzeá v prírode, sú vo svete z roka na rok obľúbenejšie. To je zrejme hlavný dôvod, prečo za posledných tridsať rokov vznikajú skanzeny ako huby po daždi. Iba v Európe ich máme viac ako dvetisíc, najviac v Škandinávii a Nemecku.

Kým v prvej časti vývinu sa skanzeny orientovali hlavne na ľudovú architektúru a folklórne tradície jednotlivých oblastí Európy, stále viac sa do popredia dostávajú aj skanzeny orientované buď na určité historické obdobie (napríklad v Dánsku či Veľkej Británii sú obľúbené stredoveké skanzeny), alebo na konkrétnu ľudskú činnosť - banskú, poľnohospodársku a podobne.

Slovensko má v porovnaní so západnou a severnou Európou skanzenov zatiaľ o niečo menej, ale ich ponuka sa v posledných rokoch výrazne skvalitnila. Prestali byť iba nemým svedkom histórie, ale väčšina z nich cez sezónu ožíva a je plná rôznych programov. Konajú sa tu národopisné nedele, folklórne slávnosti, ožívajú tradície Keltov, v banskej štôlni si dokonca možno vypočuť poéziu. V banskom múzeu v prírode v Banskej Štiavnici sa totiž priamo pod zemou koná časť stretnutí obľúbeného poeticko-divadelného festivalu Cap a l'Est - Cesta na východ.

Hoci na Slovensku prevažujú skanzeny prezentujúce ľudovú architektúru a tradície, máme už aj niekoľko špecializovaných skanzenov či archeoskanzenov. Uhoľné baníctvo prezentuje Hornonitriansky banský skanzen v Cigli, rudné baníctvo skanzen v Banskej Štiavnici, za históriou Keltov musíte zájsť na liptovský vrch Havránok.

Slovensko malo tri roky aj unikátny sklársky skanzen v Zlatne, no ten je už dva roky tiež iba históriou. Ako nám povedal jeho bývalý správca Ondrej Lepiš, skanzen padol spolu s fabrikou Slovglassu v Zlatne. Nadšenci okolo Ondreja Lepiša to však nevzdávajú a v hlave majú myšlienku na založenie sklárskej cesty, na ktorej by mohol byť obnovený aj sklársky skanzen.

"Sklárska cesta by spájala maďarské a slovenské sklárske obce. Začínala by sa v maďarskom Paráde a končila v poslednej sklárskej obci Novohradu - Utekáči. V rámci nej snívame aj o opätovnom otvorení sklárskeho skanzenu," povedal Ondrej Lepiš. Kým skanzen v rokoch 2000 - 2003 fungoval, navštívilo ho vyše šesťtisíc turistov. Väčšina z nich z USA a krajín únie.

Hoci skanzen je už tretí rok zatvorený, pred Zlatnom ešte donedávna svietila informačná tabuľa, ktorá na jeho návštevu pozývala. Aj tak sa vie Slovensko zahrávať s dôverou turistov. Ak na tabuľu narazíte ešte aj teraz, nenechajte sa zlákať. Dostali by ste sa iba po zatvorenú bránu sklárskej fabriky.

Na otázku, koľko je na Slovensku vlastne skanzenov, sa odpovedá dosť ťažko. Ak by sme mali ako kritérium vziať to, že ide o múzeum v prírode, mohli by sem patriť aj niektoré archeologické lokality, štiavnický geopark či drevené kostolíky. Ponúkame vám preto najnavštevovanejšie skanzeny tak, ako sa zvyknú zaraďovať do turistických sprievodcov. V kompletnom informačnom servise vám ponúkame otváracie hodiny, kontakty, ceny vstupného, akcie plánované na letnú sezónu a ďalšie užitočné informácie.

Skanzeny

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Banské múzeum v prírode - skanzen,

Slovenské banské múzeum

Banské múzeum v prírode blízko Banskej Štiavnice navštívi ročne okolo 40-tisíc návštevníkov. Už viac ako tridsať rokov majú možnosť na vlastnej koži zacítiť pocity baníkov, ktorí pracovali v podzemí od stredoveku. Za dlhé roky výstavby skanzenu sa podarilo sprístupniť vyše dvoch kilometrov podzemných priestorov štôlne Bartolomej a 50 metrov šachty Ondrej. V týchto priestoroch je expozícia hlbinného dobývania rúd. Fáranie do bane je zaujímavé už kvôli jej historickej hodnote - jej najstaršie časti pochádzajú zo 17. storočia.

Zaujímavá je však aj povrchová expozícia, v ktorej nájdeme staré banské budovy a zariadenia. Najnovšou časťou je geologická expozícia, ktorá je súčasťou rozsiahleho geoparku. Hneď na začiatku dostane návštevník typický banícky výstroj - plášť, prilbu i banskú lampu a môže zísť do večnej tmy. Prehliadka trvá približne 90 minút a keďže skanzen býva väčšiu časť letnej sezóny plný, väčším skupinám sa odporúča dopredu objednať.

Kontakt:

J. K. Hella 12, Banská Štiavnica

Tel.: 045/691 2971, e-mail: sbm@muzeumbs.sk

Otváracie hodiny: december - marec - len pre vopred ohlásené skupiny, apríl - v utorok - piatok 8.00 - 16.00, máj - október od 9.00 do 17.00, november od 8.00 do 16.00 h

Vstupné: dospelí 70, deti 30, dôchodcovia a študenti 40, rodinné vstupné 140 korún. Príplatok za odborný výklad - 100 percent.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Múzeum ľudovej architektúry - skanzen, Šarišské múzeum

Na ploche 1,5 hektára je v parkovej a záhradnej úprave, takzvanom etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu. Sú tu zastúpené štyri druhy stavieb - obytné zrubové domy, rôzne hospodárske stavby, technické a sakrálne pamiatky. K najvýznamnejším patria drevený kostol východného obradu zo Zboja a z Mikulášovej.

Pripravované kultúrne akcie:

24. 7. - 12. ročník prehliadky rusínskeho a šarišského folklóru

14. 8. - Matičná nedeľa

21. 8. - Nedeľa s folklórom - pri príležitosti 40. výročia sprístupnenia skanzenu

Kontakt:

Šarišské múzeum, 086 31 Bardejovské kúpele

Tel.: 054/4722072, e-mail: sarmus@nextra.sk

Otváracie hodiny:

1. máj - 30. september

pondelok: 12.30 - 16.30

utorok - nedeľa 9.30 - 12.00, 12.30 - 16.30

október - apríl: 8.30 - 12.00, 12.30 - 15.00

Vstupné: dospelí 40, študenti 20, deti 10 korún

CIGEĽ

Hornonitriansky banský skanzen

Hoci banský skanzen má aj Banská Štiavnica, oba sú podstatne odlišné. Zatiaľ čo v Štiavnici je to ukážka všetkého, čo sa spája s rudným baníctvom, na hornej Nitre ide o prezentáciu uhoľného baníctva. To má v okolí Cigľa, Prievidze a Handlovej dlhoročné tradície. Aj tu je lákadlom nepochybne to, že si na chvíľu môžete vyskúšať život naozajstných baníkov. V baníckom vyzbrojení sa zveziete banským vláčikom do úctyhodnej hĺbky - takmer 2300 metrov, kde si prehliadnete banskú štôlňu dlhú viac ako pol kilometra. Organizátori vám síce dajú k dispozícii banské svietidlá, prilby a plášte, aj pod tie sa však netreba zabudnúť dobre obliecť.

Výlet do banského skanzenu si môžete objednať prostredníctvom turistických informačných kancelárií v Bojniciach a Prievidzi. Ak nemáte možnosť dopraviť sa do Cigľa sami, je možné dohodnúť sa na spôsobe dopravy.

Program: úvodná informácia, zásady bezpečnosti, oblečenie a vystrojenie návštevníkov, doprava banským vláčikom do podzemia, možnosť občerstvenia v banskom bufete.

Minimálny počet návštevníkov: 10

Maximálny počet návštevníkov v skupine: 50

Termíny vstupov: streda, piatok, sobota, prehliadky 8.30 - 11.30 h a 14.30 - 17.30 h

Vstupné: dospelí 200, deti 130 - vstup iba s rodičmi

Kontakt:

Turistická informačná kancelária Prievidza

Námestie Slobody 4, 971 01 Prievidza

Tel.: 046716 186, e-mail: tik@prievidza.sk

Turistická informačná kancelária Bojnice

Hurbanovo námestie 19/41

Tel.: 046/540 32 51, e-mail: tik.bojnice@ stonline.sk

ČIČMANY

Pamiatková rezervácia ľudovej kultúry - skanzen

Zaujímavé prírodné múzeum sa nachádza v kotline Strážovských vrchov, neďaleko od Rajeckých Teplíc. Časť obce vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej kultúry v roku 1977. Domy s typickým bielym maľovaným ornamentom a šindľovými strechami nájdete v dolnej časti obce. Zaujímavá je aj ľudová tvorba, ktorá vychádza z geometrickej ornamentiky. Tá bola často využívaná na obrusy či kroje. V obci je národopisná expozícia, múzeum Radenov dom. Pozostáva z dvoch objektov ľudovej architektúry a predstavuje expozíciu ľudového odievania, bývania a roľníctva, ako aj spôsob bývania tzv. veľkorodiny.

Kontakty:

Turistická informačná kancelária Rajecká Pohoda

Osloboditeľov 90, 013 13 Rajecké Teplice

Tel.: 041/54 94 368, e-mail: infocentrum@rajeckapohoda.sk

Otváracie hodiny: jún, júl, august 8.00 - 18.00 h denne okrem pondelka, mimosezónne obdobie denne 8.00 - 16.00 okrem pondelka

Vstupné: dospelí 20, deti, dôchodcovia, študenti 10 korún, deti do 6 rokov zdarma

Video a fotenie nie je povolené.

HUMENNÉ

Skanzen, Vihorlatské múzeum

Skanzen tvorí 14 objektov ľudovej architektúry a drevený kostolík. Nachádza sa v blízkosti kaštieľa, v ktorom sídli múzeum. Expozíciu ľudovej architektúry sprístupnili v roku 1984 a sústredili do nej najtypickejšie stavby z regiónu severovýchodného Slovenska. Nachádzajú sa tu zaujímavé domčeky zo Zemplínskych Hámrov, Výravy, Olšinkova a ďalších východoslovenských obcí. Zariadené sú dobovým nábytkom a náradím na ľudové remeslá. Kováčska dielňa z Nechvaľovej Polianky je dodnes funkčná. Zaujímavou stavbou je aj drevený kostolík z Novej Sedlice, postavený v roku 1764 - pôvodne bez jediného klinca.

Pripravované podujatia:

24. 7. - Medová nedeľa (všetko, čo súvisí so včelárstvom a medom, vystúpenie folklórnej skupiny)

Kontakty:

Kaštieľ - Vihorlatské múzeum

Nám. Slobody 1, Humenné

Tel.: 057/775 56 71, e-mail: muzeum.he@ nextra.sk

Otváracie hodiny: máj - október pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.00 h

Vstupné: dospelí 30, deti, dôchodcovia 15 korún

MARTIN

Múzeum slovenskej dediny, skanzen Jahodnícke háje, Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum Martin

Skanzen sa zaoberá výskumom a dokumentovaním ľudovej architektúry. Je jedným z prvých skanzenov, ktorý je otvorený celoročne a pravidelne organizuje národopisné nedele a zaujímavé akcie. Môžete si ho dokonca prezrieť aj večer vo svetle petrolejových lámp, zahrá vám tu ľudová hudba a môžete ochutnať ľudové kulinárske špeciality. Pravda, v takomto prípade sa musíte objednať minimálne štyri dni dopredu.

Skanzen ponúka netradičný pohľad na život slovenskej dediny 19. a 20. storočia. Expozíciu sprístupnili v roku 1972. Predstavuje regióny Oravy, Kysúc - Javorníkov a Liptova, oblasť Turca sa buduje. Nachádzajú sa tu predovšetkým roľnícke usadlosti, poľnohospodárske budovy a zaujímavý je renesančno-barokový kostolík z turčianskeho Rudna. V ňom sa môžete dokonca aj zosobášiť. Zaujímavé sú dokumenty o pestovaní plodín, drevín, liečivých i magických rastlín. Do skanzenu sa dostanete od martinského sídliska Ľadoveň.

Kontakt:

Martin, Jahodnícke háje 1

Tel.: 043/413 10 11, e-mail: snm-em@stonline.sk

Pripravované podujatia:

Národopisné nedele:

24. 7. Spoznajme sa (Te prindžarel pes - rómsky folklór)

7. 8. Liptovská nedeľa

21. 8. Fujarôčka moja

4. 9. Človek a príroda

18. 9. Na slávu zemiakov

2. 10. Michalský jarmok

16. 10. Keď sa zima opýta

11. 12 Vianoce na dedine

Otváracie hodiny:

1. 5. - 31. 8. od 9.00 do 18.00 h

1. 9. - 31. 10. od 9.00 do 17.00 h

1. 11. - 30. 4. od 10.00 do 14.30 h

Vstupné: dospelí 50, deti 20, rodinné vstupné 125 korún

NITRA

Skanzen Nitra - Slovenské poľnohospodárske múzeum, Areál Agrokomplexu

Skanzen so zaujímavými poľnohospodárskymi budovami a stavbami sa nachádza priamo v areáli výstaviska Agrokomplex.

Múzeum dokumentuje osemtisíc rokov agrikultúry na našom území. Unikátom je úzkokoľajná parná poľná železnica, ktorú sem previezli zo Želiezoviec. Nitrianska poľná železnica prevádzkuje tri parné rušne a návštevníkom slúžia štyri vyhliadkové vozne. Zrekonštruovaná železnička slúžila od roku 1885 pre potreby veľkostatkov na juhu Slovenska. Skanzen sústreďuje zaujímavé stavby, ktoré prezentujú slovenské poľnohospodárstvo na dedinách. Nachádza sa tu pekáreň z Veľkého Biela, jednotriedna škola z Divína, čistiareň osív, lisovňa oleja, valcový mlyn, senníky, pálenica, salaš, zimná maštaľ a podobne.

Múzeum zachytáva aj najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku až do obdobia stredoveku. V skanzene je 33 historických objektov.

Kontakt:

Agrokomplex - výstavníctvo Nitra

Dlhá 94, 949 01 Nitra

Tel.: 037/657 25 53 - 4, e-mail: muzeum@ agrokomplex.sk

Otváracie hodiny: 1. 1. - 31. 12. utorok - nedeľa od 9.00 do 17.00 h

Vstupné: dospelí 20, deti 10 korún

Nitrianska úzkokoľajná parná poľná železnica - vozenie počas avizovaných podujatí. Posledný vstup o 16.00 h, vstupné: dospelí 40, deti 15 korún

PRIBYLINA

Múzeum liptovskej dediny PRIBYLINA, Liptovské múzeum

Je najmladším múzeom v prírode na Slovensku (1991), zatiaľ je z neho sprístupnená prvá etapa. Myšlienka na založenie skanzenu vznikla v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara, aby sa zachovali najcennejšie objekty Liptova. V skanzene je miesto na kultúrne podujatia pred panským sídlom - kaštieľom z Parížoviec. Skanzen dokumentuje život rôznych sociálnych vrstiev v Liptove - od bývania najchudobnejších bezzemkov - želiarov, cez želiarsky dvojdom z Černovej, usadlosť stredného roľníka, dom remeselníka i bohatého roľníka. Pribylina je jedným zo skanzenov, kde pripravujú množstvo atraktívnych programov a návštevníkov určite potešia aj kobyly huculských koní so žriebätkami. Prístup do skanzenu nie je zložitý. Nachádza sa za obcou Pribylina smerom na Podbanské. Z diaľnice treba odbočiť pri Liptovskom Hrádku. Skanzen spadá pod národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. Nachádza sa tu informačné centrum TANAPu aj považská lesná železnica - inštalovali jej statickú podobu.

Pripravované podujatia:

17. 7. Nedeľa rodákov

24. 7. Jakubský jarmok

31. 7. Nedeľa s meteníkom starej mamy

7. 8. Remeselnícka nedeľa

14. 8. S parou na kolesách

21. 8. Z kuchyne starej mamy

28. 8. Včelárska nedeľa

25. 9. Nedeľa sv. Huberta

2. 10. Nedeľa darov zeme

4. 12. Mikulášsky večer v skanzene

29. 12. Vianoce v Liptove

Kontakt:

Skanzen Pribylina

Tel.: 044/529 31 63, e-mail: narmuzeum@post.sk

Liptovské múzeum Ružomberok, Hýroša 10

Tel.: 044/432 24 68, lipt.muzeum@ post.sk

Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 6. pondelok - nedeľa od 9.00 do 16.30 (posledný vstup o 15.30 h)

1. 7. - 15. 9. pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.30 (posledný vstup o 17.30 h)

16. 9. - 31. 10. pondelok - nedeľa od 9.00 do 16.00 (posledný vstup o 15.00 h)

Mimosezónne - pondelok - piatok 9.00- 15.30

Vstupné: dospelí 80, deti, študenti 40, dôchodcovia 60 korún

Vstupné s kultúrnym programom dospelí 100, deti 50, dôchodcovia 80 korún

STARÁ ĽUBOVŇA

Skanzen, Ľubovnianske múzeum

Ľubovniansky skanzen sa nachádza pod hradom Ľubovňa. Sú v ňom zastúpené ukážky ľudovej architektúry z oblasti Spiša a Šariša. Najcennejším exponátom je zrubový gréckokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej z roku 1883. Sú tu zachované vzácne drevené ikony zo 17. storočia. V skanzene je celý rad drevených ľudových stavieb predovšetkým zo začiatku 20. storočia.

Okrem drevených stavieb sú tu výrobné nástroje rôznych profesií, hospodárske stavby a podobne.

Pripravované podujatia:

14. 8. Na Spiši veselo - národopisný program pri príležitosti 20. výročia skanzenu

Kontakt:

Zámocká 20, 064 01 Stará Ľubovňa

Tel.: 052/4323 982, e-mail: muzeum@ sl.sinet.sk

Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 9. pondelok - nedeľa od 9.00 do 18.00 (posledný vstup o 17.00 h)

1. 10. - 31. 10. utorok - nedeľa od 10.00 do 15.00 h

Vstupné: dospelí 40, deti 20, študenti VŠ 30 korún

SVIDNÍK

Skanzen - národopisná expozícia

v prírode, Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry

Skanzen sa rozkladá na ploche desať hektárov v blízkosti amfiteátra, kde sa každoročne konajú Slávnosti kultúry Ukrajincov - Rusínov na Slovensku. Sú tu umiestnené najtypickejšie pamiatky tejto časti východného Slovenska. Tradičné roľnícke obytné budovy so slamenými a šindľovými strechami, hospodárske a sakrálne stavby. Jednou z najkrajších a najzaujímavejších stavieb je drevený kostol - cerkva z Novej Polianky z roku 1766. Má bohatú interiérovú výzdobu a dodnes sa tu slúžia bohoslužby. Pôvodne bola zasvätená sv. Paraskjeve. V roku 1961 cerkvu rozobrali a neskôr zložili podľa pôvodných projektov v skanzene.

Pripravované podujatia:

9. - 11. 9. Deň remesiel a ľudových tradícií, Plody jesene - výstava, kvetov, ovocia, zeleniny, Pirohy 2005 - majstrovstvá v príprave pirohov, práce remeselníkov a včelárov

27. 10. Sviatok sv. Paraskjevy - duchovno - spoločenské podujatie pri príležitosti sviatku v drevenej cerkvi v skanzene múzea

18. 12. Mikulášska nedeľa

Kontakt:

Nad Svidníckym amfiteátrom

Tel.: 054/7522 952, e-mail: muzeum@muk.sk

Otváracie hodiny: 1. 5. - 30. 10. pondelok - piatok od 8.30 do 18.00 h, sobota - nedeľa od 10.00 do 18.00 h, mimosezónne: pre vopred ohlásené návštevy

Vstupné: dospelí 60, deti, dôchodcovia, študenti 30 korún

VLKOLÍNEC

Skanzen

Miestna časť Ružomberka vo výške 718 metrov nad morom na skalnatom svahu vrchu Sidorovo. Takmer čisto drevená obec je od roku 1977 pamiatkovou rezerváciou a v roku 1993 ju zapísali do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Iba minimálne je narušená novou výstavbou a dodnes sa vo väčšine domov býva. Zaujímavou expozíciou je popri prehliadke obce aj roľnícky dom - vysunutá expozícia bývania a ľudovej architektúry Liptovského múzea v Ružomberku. Drevené domy pochádzajú najmä z 19. storočia, zachovali sa hospodárske stavby a maštale. Dominantou obce je zvonica a jediná murovaná stavba - kostol Navštívenia Panny Márie.

Kontakt: tel.: 044/522 24 85, e-mail: lipt.muzeum@post.sk

Otváracie hodiny: v roľníckom dome máj - september od 9.00 do 17.00

Vstupné: 30 korún (samotná dedina je živým skanzenom, takže nie je problém dostať sa do nej počas celého roka)

RUŽOMBEROK

Archeoskanzen Havránok pri Liptovskej Mare, Liptovské múzeum Ružomberok

Archeologická keltská lokalita sa nachádza na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300 - 100 p. n. l.). Stále tu beží čulý archeologický výskum pod vedením renomovaného odborníka z Archeologického ústavu SAV Karola Pietu. Časť keltskej osady Kotínov sa rekonštruuje, viaceré zaujímavé stavby už boli obnovené. Na Havránku sa našli zvyšky spaľovaných obiet - obilie, ale aj kostrové pozostatky siedmich ľudí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov. Neskôr, v 11. - 15. storočí tu stál opevnený hrádok.

Najzaujímavejšou a trocha tajuplnou časťou je svätyňa, kde sa konali rituály, pozostatky latenskej hradby a brány či stredoveká obranná priekopa. Niektoré keltské stavby boli zrekonštruované a ukazujú spôsob života Keltov. Od roku 1967 je Havránok národnou kultúrnou pamiatkou.

Existuje aj možnosť objednať si špeciálny program na Zo života Keltov. Počas leta sa tu koná podujatie Kelti na Havránku s keltskými tradíciami a v dobových kostýmoch.

Pripravované podujatia:

17. 7. Kelti na Havránku - zvyky, tradície, remeslá a kultúra Keltov

13. - 14. 8. Kelti na Havránku

Kontakt:

Liptovské múzeum Ružomberok

Tel.: 044/4322468

Otváracie hodiny: v letnej sezóne od 9.00 do 18.00 h

Vstupné: dospelí 40, deti 20 korún

Programové podujatia dospelí 80, študenti, vojaci, dôchodcovia 40, deti 6 - 15 rokov 20 korún

VYCHYLOVKA - NOVÁ BYSTRICA

Skanzen Vychylovka - Múzeum kysuckej

dediny, Kysucké múzeum Čadca

Národopisná expozícia v prírode patrí rozlohou medzi najväčšie na Slovensku. Je to zároveň prechádzka nádhernou kysuckou prírodou, kde sa pred vami z lesa pomaly vynárajú zaujímavé drevené stavby.

Dominantami sú kostolík a veľký drevený mlyn, posedieť si môžete v štýlovej drevenej krčmičke s miestnymi špecialitami. Nachádza sa tu viac ako tridsať typických kysuckých stavieb a určite si nenechajte ujsť naozajstnú lahôdku - cestu lesnou úvraťovou železničkou, ktorá má východiskovú zastávku v skanzene. Celková trasa tam a späť je takmer sedem kilometrov. Unikátna železnica spájala v roku 1926 Kysuce s Oravou a merala takmer 110 kilometrov.

Do skanzenu sa dostanete smerom od Čadce na Novú Bystricu.

Pripravované podujatia:

17. 7. Na kysuckých lúkach

24. 7. Pozdrav rodnému kraju

31. 7. Hrajže mi, muzička

7. 8. Bača náš, bača náš

13. 8. Železnička Vám

14. 8. Včela robotnica

21. 8. Ospievané Beskydy - rok na dedine

28. 8. Kuje kováč podkovičku

4. 9. Kosenie obilia, pečenie chleba

11. 9. Poľovníctvo na Kysuciach

18. 9. Regrúti

25. 9. Dnes sa varí

2. 10. Keď sa zima opýta

9. 10. Dovidenia v máji

Kontakt:

Múzeum kysuckej dediny

023 05 Nová Bystrica - Vychylovka

Tel.: 041/439 7350, e-mail: kysuckemuzeum@stonline.sk

Otváracie hodiny: 1. 5. - 16. 10. pondelok - piatok od 9.00 do 17.00, sobota, nedeľa od 9.00 do 18.00 h

Vstupné: dospelí 40, deti, dôchodcovia, študenti 20 korún

Úvraťová železnica: dospelí 60, deti, dôchodcovia, študenti 30 korún

Trasa úvraťovej železnice: stanica Skanzen - l. úvrať - Kubátkovia - stanica Skanzen v utorok až piatok ťahajú motorové rušne, v sobotu a nedeľu parné.

Odchody vlakov zo stanice Skanzen (pri počte minimálne 10 návštevníkov)

utorok - piatok: 9.15, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.30 h

sobota, nedeľa: 9.15, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 h

ZUBEREC

Skanzen, Múzeum oravskej dediny

Skanzen sa nachádza v zubereckej časti Brestová. Je ukážkou šikovnosti oravského ľudu v minulosti. Nachádzajú sa tu typické oravské drevenice, hospodárske budovy, humná, dvory. Zaujímavý je drevený kostol zo Zábreže zo 16. storočia. V jednotlivých objektoch sú zachované dokumenty o výrobe plátna, modrotlače, súkna. Zaujímavosťou je, že do skanzenu si môžete nielen odskočiť, ale dá sa tu aj ubytovať, čím bude váš pobyt v minulosti ešte zaujímavejší. Celkove je k dispozícii 18 ubytovacích miest (informácie na čísle 043/539 54 05). Stráviť tu môžete aj príjemný večer pri ľudovej hudbe, ak si ho dohodnete dopredu. Prístup je od Trstenej smerom do Zuberca a na Zverovku. Skanzen spravuje obecný úrad v Zuberci.

Pripravované podujatia:

15. - 17. 7. Oživené oravské remeslá

6. - 7. 8. Podroháčske folklórne slávnosti

28. - 30. 8. Oživený skanzen - výročie sprístupnenia skanzenu

Kontakt:

Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová

Tel.: 043/539 5103, e-mail: MOD@zoznam.sk

Otváracie hodiny: júl, august denne od 8.00 - 18.00, jún a september denne od 8.00 do 17.00, mimosezónne od 8.00 do 15.30 h okrem pondelkov

Vstupné: dospelí 60, deti 6 - 15 rokov 30, študenti, dôchodcovia, 50, organizované skupiny nad 20 osôb 20 korún

Použité zdroje: www.skanzeny.sk, www.skonline.sk, www.muzeum.sk, www.muzeumbs.sk , www.bardejov.sk , www.prievidza.sk , www.zuberec.sk , www.banskastiavnica.sk , www.bojnice.sk , www.svidnik.sk , www.ruzomberok.sk

Keltský Havránok.

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Shell myslí na slovenské komunity
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 4. Agrokomplex 2022
 5. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 6. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 7. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 36 657
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 986
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 700
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 543
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 182
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 169
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 946
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 187
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Erika Kladna: Australský outback
 2. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 3. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 4. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 5. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 6. Ján Komrska: Hora Harvard, Kolorádo
 7. Soňa Fröhlichová: Na švajčiarskej hore Mont Fort servírujú syrové fondue vo výške 3300 metrov nad morom
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 824
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 745
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 334
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 115
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 919
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 905
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 832
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 643
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťZatvoriť reklamu