SME

Dedina vyhorela. Vďaka súťaži medzi miestnymi sa z nej stal svetový unikát

Kde nájdete kuracie riťky a baranie rožky na fasádach domov?

Rajecká dolina má už dlhé roky vybudovaný imidž kúska panenskej prírody vďaka reklamám od rovnomenných minerálok. Čo by ste však určite nemali vynechať pri návšteve tohto regiónu? Prinášame tip na turistiku, poznávanie histórie a kúpanie. Spolu s kilometrami turistických a cykloturistických trás si bude z čoho vyberať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhľady pre náročných

Výstup na vrchol, na ktorý máme dnes namierené, začíname vo Fačkovskom sedle, ktoré v zime slúži aj ako lyžiarske stredisko. Kľak v pohorí Malá Fatra si netreba popliesť s jeho menovcom vo Veľkej Fatre. Je prístupný z niekoľkých strán, ale trasa z Fačkovského sedla je najjednoduchšia. Zaparkovali sme na platenom parkovisku. Už z tohto miesta si užívame výhľad na Kľak s nezameniteľným kamenistým štítom, ktorý je z jednej strany skosený a podobá sa na Kriváň vo Vysokých Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

I keď sa zdá, že vrchol je ďaleko, samotný výstup zvládnete približne za hodinu a 45 minút. Z parkoviska stúpate poľnou cestou asi desať minút k prvej značke Staré cesty, kde sa napojíte na žltú značku, ktorá vás sprevádza takmer celým výstupom.

Na začiatok vás čaká stúpanie serpentínami v lese. Akonáhle dosiahnete reváňske sedlo, vynoríte sa na lúke s výhľadmi na okolie. Po chvíli vôjdete zase do lesa a širokou lesnou cestou pokračujete miernym stúpaním až k značke Pod skalou. V tomto mieste, kde sa stretávajú dve turistické trasy, ste už od Kľaku skutočne iba na skok. Po ďalších desiatich minútach prechádzania kamenistým terénom, dosiahnete vrchol zdobený dvojkrížom.

Silvia Vajdíková býva v Lednických Rovniach a výstup na Kľak ju lákal už dlho. Túru z Fačkovského sedla postúpila už aj v zime aj v lete.

SkryťVypnúť reklamu

„Z Kľaku je možnosť vidieť na všetky strany, čo je obrovské plus. Hore je veľa miesta, čiže turisti, ktorých tam býva požehnane, si majú kde oddýchnuť. Túru hodnotím ako nenáročnú, miestami som mala pocit, že deti to zvládajú lepšie ako my, dospelí,“ hovorí Vajdíková.

Celkové prevýšenie na tejto trase je približne 500 metrov a tak vrchol vyhľadávajú aj menej zdatní turisti či rodiny s deťmi. Preto niet divu, že na turistickom chodníku býva celkom rušno.

Do Fačkovského sedla sa vraciame rovnakou trasou. „Bryndzové halušky na Salaši Kľak sú čerešničkou na torte,“ hovorí Vajdíková.

Kuracie riťky a baranie rožky nie sú na jedenie

Z Fačkovského sedla trvá cesta do Čičmian len približne 12 minút autom. Dedinku s drevenicami z tmavého dreva pomaľovanými bielymi vzormi netreba predstavovať. Mnohí však nevedia, že vzory majú svoje špecifické pomenovania ako „na okná“, „zákrutky“, „baranie rožky“, „na panenky“ či „kuracie riťky“.

SkryťVypnúť reklamu

Originálna výzdoba čičmianskych domov sa datuje do druhej polovice 18. storočia a súvisí s prechodom na používanie štvorhranných trámov, keďže ploché steny domov poskytli priestor na maľovanie takéhoto dekóru, vysvetľuje etnologička Považského múzea Adriana Bardyová.

„Spočiatku mal náter čisto funkčný charakter a v súvislých pásoch izoloval najexponovanejšie časti fasády, rezné plochy trámov a okenné závory pred poveternostnými vplyvmi,“ hovorí Bardyová.

Až neskôr sa rozvinul do bohatej ornamentálnej maľby po celej ploche stien. Na tmavý drevený podklad nanášali čičmianske ženy bielym vápnom vzory, vytvorené z jednoduchých opakujúcich sa geometrických motívov – čiarok, krížov, koliesok, kľukatých, špirálovitých a lomených línií, vytvárajúcich typický, najčastejšie pásový ornament, dodáva etnologička.

SkryťVypnúť reklamu

„Maľba na domoch sa udržala dodnes, ale postupne sa rozvinula do nových foriem, prenášaných z ľudových výšiviek,“ tvrdí Bardyová.

Tomu, že sú drevenice tak bohato zdobené, môžeme čiastočne vďačiť architektovi Dušanovi Jurkovičovi i medzinárodnej finančnej zbierke. Keď totiž obec postihli dva veľké požiare v rokoch 1907 a 1921, obyvatelia si chceli namiesto drevených domov postaviť murované. Na základe zásahu štátu a pamiatkarov ako aj podpory zo spomínanej zbierky sa domy museli postaviť opäť z dreva.

„V obci bola v tom čase vyhlásená súťaž o najkrajšiu drevenicu a ľudia si tie svoje vyzdobili najkrajšie, ako vedeli,“ vysvetľuje etnologička. „Inšpirovali sa bohatou čičmianskou výšivkou a ornamenty rozšírili na celú fasádu.“

I keď je takýchto zdobených príbytkov v dedine niekoľko desiatok, iba dva z nich sú prístupné verejnosti ako súčasť expozície Považského múzea – Radenov dom a dom č. 42. Tu si môžu návštevníci prezrieť bývanie, zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie. Dom č. 42 je dokonca jediný v rezervácii, ktorý je pôvodný a nepostihol ho požiar. Radenov dom bol síce v roku 1924 nanovo postavený, ale je výnimočný svojou veľkosťou. Poschodové drevenice sa totiž na Slovensku bežne nestavali.

SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko domov, ktoré sú prístupné v rámci expozície, sa nachádza Humno Ondreja Gregora a Ľudovo-umelecké Čičmany, kde si návštevníci môžu kúpiť jednak suveníry a predmety vyrobené na Slovensku, občerstviť sa v reštaurácii alebo sa aj ubytovať.

Minerálka z kúpeľov až domov

Z Čičmian smerom do Rajeckých Teplíc je hneď niekoľko miest, kde sa oplatí zastaviť – Slovenský drevený betlehem a Kalvária v Rajeckej Lesnej, zrúcanina gotického kostola sv. Heleny v Stránskom, vodná nádrž Košiare či túra na Stratený Budzogáň.

My sa však presúvame priamo do Rajeckých Teplíc, kde sa nachádza populárny kúpeľný park s jazierkom, Múzeum dopravy, ale predovšetkým kúpele Spa Aphrodite, ktoré sú dominantou Rajeckých Teplíc. Kúpele a termálny prameň vyhľadával v minulosti palatín Juraj Thurzo, ktorý sa už v 17. storočí zaslúžil o ich rozširovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem pacientov prichádzajú do kúpeľov s výraznou antickou architektúrou aj ľudia, ktorí hľadajú oddych a relax. Procedúry sú pre nich prevenciou a účinným útekom od pracovného stresu. Špeciálny postcovidový liečebný pobyt tu nájdu aj tí, ktorí po prekonaní infekcie bojujú so zdravotnými problémami.

Návštevníci nájdu bazény v interiéri aj v exteriéri, napríklad minerálny termálny bazén, rehabilitačný bazén, plavecký bazén a kľudový bazén či bazén pre rodiny s deťmi. Návštevníci môžu vyskúšať aj Turecký kúpeľ či reflexný chodník vonku. Nájdete tu tiež niekoľko sáun, kde si vyberiete z rôznych teplôt a intenzity ako aj ochladzovací bazén či obľúbené saunové rituály.

„Spa Aphrodite je pre nás skvelé miesto na oddych,“ hovorí Linda Pršová, ktorá si rada zájde do kúpeľov spolu s manželom. „Termálna voda spolu s relaxačnou hudbou a krásnymi priestormi pôsobia upokojujúco na telo aj na dušu.“

SkryťVypnúť reklamu

Kúpeľní hostia môžu absolvovať aj pitné kúry a komu by chýbala minerálna voda z kúpeľov aj doma, môže si ju objednať cez e-shop vo fľašiach. Ak si pobyt chcete spríjemniť zaujímavou prechádzkou, vyberte sa priamo z Rajeckých Teplíc k zrúcanine Lietavského hradu. Túra tam aj späť zvládnu zdatnejší turisti aj za menej ako štyri hodiny.

Tento článok vznikol vďaka partnerstvu so Žilinským turistickým krajom (www.zilinskyturistickykraj.sk).
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 854
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 641
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 6 135
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 130
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 122
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 893
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 723
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 309
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 039
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 876
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 108
  6. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 4 000
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 950
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 693
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťZatvoriť reklamu