SME

Retz: mesto vína, tajomného podzemia a unikátneho mlyna

Určite si naplánujte návštevu tejto lokality v Dolnom Rakúsku.

Veterný mlyn je symbolom RetzuVeterný mlyn je symbolom Retzu (Zdroj: Maroš Puček)

Patríte k tým, ktorí majú radi dobré víno, históriu aj kvalitné cyklotrasy? Potom určite neotáľajte s návštevou vinárskeho mestečka Retz v regióne Weinviertel. Ten je so svojimi vinohradmi s rozlohou 13 000 hektárov najväčšou vinohradníckou oblasťou Rakúska, kde sa vyprodukuje tretina všetkých rakúskych vín a odkiaľ pochádza aj obľúbená odroda Veltlínske zelené, tzv. Pfefferl s nádychom čierneho korenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okolitá zvlnená krajina oplýva úrodnou pôdou a tak sa v kombinácii s priaznivými podnebnými podmienkami stala domovom nekonečných viníc. O tom, že tu má vinohradníctvo silnú tradíciu, svedčí aj udeľovanie známeho vinárskeho označenia „Weinviertel DAC“ - Districtus Austriae Controllatus, ktoré dokladá pôvod a odrodu regionálnych vín a garantuje ich v špičkovú kvalitu.

Mesto sa každoročne stáva aj dejiskom rozmanitých vinárskych akcií. Najvýznamnejšou z nich je bezpochyby Retzer Weinlesefest – slávnosť vína, ktorá sa tu bude konať od 23 – 25. septembra. Pre návštevníkov bude na Hlavnom námestí pripravený zábavný program pre malých aj veľkých, z dvoch historických fontán bude namiesto vody tiecť víno a všetko vyvrcholí slávnostným sprievodom. Retz vínom proste žije.

Najväčšia vínna pivnica Rakúska

Najobľúbenejšou turistickou atrakciou mesta je zážitkové podzemie - Retzer Erlebniskeller. Priamo pod mestom leží labyrint spletitých chodieb a štôlní, ktorých celková dĺžka dosahuje zhruba 21 kilometrov a zaberá tak väčšiu plochu ako sieť ulíc na povrchu mesta. Historická vínna pivnica, ktorá je svojou rozlohou najväčšia v Rakúsku, je vyhĺbená v podloží z morského piesku a siaha až do hĺbky 20 metrov.

Ide o geologický unikát, pretože inokedy sypký piesok je vplyvom spodných vôd z okolia neustále vlhký, a vďaka tomu zostáva pevný a stabilný. O tom, kde sa tu vlastne piesok vzal, prečo a ako do podzemia obyvatelia mesta už po viac ako sedem storočí ukladajú svoje tekuté poklady vám porozprávajú skúsení sprievodcovia, ktorí popri výklade rozprávajú aj rôzne zábavné historky. Ak neviete po nemecky, nevadí, prehliadku môžete absolvovať aj s českým audioguidom. V podzemí sa teplota celoročne pohybuje medzi 10 a 12 °C, preto sa pred návštevou aj počas leta lepšie oblečte.

Hlavné námestie

Keď opustíte chladné podzemie, môžete sa rovno vydať preskúmať ďalšie krásy mesta, ktoré na pomerne malom priestore nájde viacero. Popri rozsiahlom podzemí sa mesto môže pochváliť aj Hlavným námestím, jedným z najväčších a najkrajších v Rakúsku, na ktorom stojí miestna radnica, ktorá skôr než typické sídlo úradníkov pripomína kostol.

Na jej mieste totiž už v 14. storočí skutočne stála gotická kaplnka, ktorá bola v roku 1425 pri vyplienení mesta husitmi zničená. V druhej polovici 16. storočia na jej mieste vybudovali renesančný kostol a ten bol potom v 18. storočí prebudovaný na novú radnicu. Dnes si v nej môžete prezrieť radničnú sálu a aj kaplnku, ktorá je historikmi označovaná za najpôsobivejší cirkevný rokokový priestor Dolného Rakúska a dodnes sa v nej konajú omše. Následne sa môžete vydať po bezmála 130 schodoch na vyhliadku 57 metrovej radničnej veže, odkiaľ budete mať mestečko aj jeho kúzelné okolie ako na dlani.

Námestie je lemované zaujímavými budovami, z ktorých za zmienku stoja predovšetkým tie z konca 16. storočia - neprehliadnuteľný Verderberhaus postavený v štýle benátskej renesancie, ktorý v minulosti patril obchodníckej rodine Verderberovcov a taktiež sgrafitový dom – Sgrafittohaus, na ktorého fasáde si môžete prezrieť maľby, ktoré zachytávajú výjavy z gréckej mytológie a Starého zákona.

Symbol mesta

Historickým jadrom ale prehliadka mesta nekončí, čaká tu na vás ešte jeden ďalší unikát. V kopčeku nad Retzom, len niekoľko minút pešej chôdze z centra mesta, odkiaľ sa sem okrem iného dostanete aj autom, ci na bicykli, sa týči takmer 170 rokov starý veterný mlyn - Retzer Windmühle, jeden z dvoch posledných plne funkčných mlynov v Rakúsku. Druhý zachovaný mlyn nájdete v obci Podersdorf pri Neziderskom jazere. Táto biela stavba, ktorá žiari do diaľky a láka návštevníkov bola postavená podľa holandského vzoru medzi rokmi 1853 a 1855.

V budove sa nepretržite mlelo až do roku 1924 a už o štyri roky neskôr bol pre svoj nezmenený pôvodný vzhľad zaradený na zoznam kultúrnych pamiatok. Stavba dosahuje výšku 13 metrov a priemer jej základne je necelých 10 metrov. V miestach dnešného mlyna pôvodne stáli dva iné – drevený z roku 1772, ktorý fungoval až do roku 1851, a kamenný z roku 1775, ktorý ale o sto rokov neskôr vyhorel a po rekonštrukcii slúži dnes ako obytná budova. Pod mlynom, v reštaurácii s krásnym výhľadom na mesto, si môžete dopriať pohár dobrého vína a nejaké tie regionálne pochúťky.

Spoznajte kraj na bicykli

Práve v lete je ideálny čas sa vybrať na dvoch kolesách spoznávať okolitý kraj, ktorý toho k videniu ponúka neúrekom. Kvalitné a dobre značené cyklotrasy vedú cez vinohrady, polia a vinárske obce, z veľkej časti mimo hlavné dopravné tepny. Priamo z Retzu sa môžete vydať napríklad na okružnú, prevažne rovinatú cyklotrasu južne od mesta Weinviertel DAC Radtour, s celkovou dĺžkou 56 km. Po ceste si určite spravte krátke pauzy. Napríklad v obci Pulkau navštívte napríklad kostol sv. Michaela, alebo kostol Sv. Krvi s oltárom z roku 1515, ktorý je významnou ukážkou majstrov Dunajskej školy.

V obci Röschitz sa môžete posilniť v krásnom vinárstve a reštaurácii W4, prípadne si prezrieť aj vinárstvo Weberkeller s historickými ílovými rytinami. Následne sa môžete vybrať na vyhliadku Weinviertelwarte stojacu nad obcou.

Cesta ďalej pokračuje cez obec Platt do vinárskej dedinky Zellendorf s pivničnou uličkou a odkiaľ do najmenšieho vinárskeho mestečka Rakúska Schrattenthal, kde si spravte prestávku a prezrite si rovnomenný zámok a ruiny pôvodného hradu. Len kúsok odtiaľ je to potom do známej vínnej uličky Öhlbergkellergasse v Pillersdorfe, kde si pri pohári vína, alebo hroznovej šťavy môžete oddýchnuť a užiť si výhľady na už neďaleký Retz.

Táto vínna ulička patrí medzi najoriginálnejšie v regióne a taktiež bola vyhlásená aj za najkrajšiu v Dolnom Rakúsku. Nachádza sa na nej zhruba 50 bielych stavieb s typickými zelenými dverami. Cez víkendy od mája do októbra vás tu vinohradníci pozývajú aj na prehliadku svojich pivničiek a to každú sobotu o 15:00 hod. Cena za prehliadku so sprievodcom spojená s ochutnávkou vína je 15 € na osobu, avšak potrebná je rezervácia vopred.

Ďalšia zaujímavá cyklotrasa s dĺžkou zhruba 18 kilometrov je z Retzu do mestečka Hardegg, v Národnom parku Thayatal / Podyjí, na rakúsko - českých hraniciach. Je viac kopcovitá a my sme ju absolvovali na elektrobicykloch, ktoré nám preukázali veľmi dobrú službu.

Po ceste cez polia a niekoľko dedín si môžete spraviť prestávku v dome Národného parku Thayatal, tesne pred Hardeggom. Nájdete tu expozície venované histórii tohto kraja a taktiež faune a flóre žijúcej v parku a poskytnú vám tu aj informácie k možnostiam turistiky v okolí. Taktiež tu majú výbeh divých mačiek, ktoré v parku bežne žijú a vy ich tu môžete pozorovať zblízka. Následne sa vyberte do Hardeggu, nad ktorým sa vypína impozantný stredoveký hrad. V tomto roku je však pre návštevníkov uzavretý.

Cez most cez rieku Dyje tu prejdete do Českej republiky, kde je to len kúsok do obce Čížov, kde si môžete prehliadnuť pozostatky niekdajšej železnej opony v podobe ostnatého plotu a strážnej veže.

Po ceste späť do Retzu si spravte z obce Merkersdorf malú odbočku k zrúcanine hradu Kaja. Pre návštevníkov je otvorený do októbra a iba cez víkendy a nachádza sa tu menšia expozícia starého nábytku, bývalý žalár a 50 metrov hlboká studňa. Na tomto kedysi významnom hrade sa svojho času pomerne často zdržiaval aj český kráľ Přemysl Otakar II.

K ďalším zaujímavým trasám patrí aj Chardonnay tour z Retzu smerom na sever do Oberretzbachu. Tu si spravte zastávku na Heilige Stein - ,,Svätom kameni", starobylom kultovom mieste s misovitými kameňmi, ktoré kedysi slúžili ako obetné, alebo kultové.

Ľudia kedysi verili, že dokážu liečiť. Časom tu vyrástla kaplnka a pútny kostol, ktorý neskôr cisár Jozef II. v rámci cirkevných reforiem zrušil. Neskôr boli jeho základy odkryté a okolo nich vytvorená vyvýšená lávka, z ktorej máte pekný výhľad na okolitú krajinu a susedný Juhomoravský kraj.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu