„Chorvátsko je relatívne blízko, vyhovuje nám, že môžeme cestovať vlastným autom,“ prezrádza 53-ročná administratívna pracovníčka Katarína, ktorá s manželom vyráža k Jadranu takmer každý rok.
Pre mnohých Slovákov je návšteva Chorvátska srdcovou záležitosťou a pri plánovaní letnej dovolenky neuvažujú o inej destinácii. Dokáže ulahodiť nielen morským typom, ale svojou pestrou paletou aktivít aj milovníkom turistiky, cyklistiky, vodných aktivít či dobrodruhom, ktorí majú chuť na viac adrenalínu v krvi.
Za mnohými zážitkami netreba cestovať ďaleko od vyhľadávaných pobrežných oblastí, stačí ich objaviť. Odnesiete si tak spomienky, ktoré vydržia dlhšie než opálenie a budú vás tešiť viac ako magnetka na chladničke.
V článku nájdete tipy na:
- cyklistika a turistika
- paraglajding
- jazda na koňoch
- veslovanie
- rafting
- potápanie
1. Na dvoch kolesách či po vlastných?
Medzinárodná Via Dinarica spája nielen pohoria balkánskych krajín, ale najmä ľudí. Na jej turistických trasách si mávajú skúsení alpinisti s turistami, ktorí zbierajú prvé nesmelé kilometre, cyklistami aj bežcami po lesných cestičkách.
Ktorý z troch farebných koridorov si vybrať?
Zelená trasa prechádza oblasťou s hustými lesmi, kde si horské potoky razia cestu skalnými masívmi a vytvárajú hlboké kaňony s mnohými vodopádmi.

Biela línia Via Dinarica vedie hlavným hrebeňom Dinárskych vrchov, vrátane najvyššej chorvátskej hory Dinara s nadmorskou výškou 1 831 metrov. Hoci terén je náročnejší a väčšinu roka pokrytý vrstvou snehu, počas letných mesiacov je ľahko dostupný.
Modrá trasa sa vďaka blízkosti k pobrežiu javí ako ideálna na únik do hôr za prírodnými krásami a výhľadmi na Jadran.
Obľúbili si ju aj cyklisti. Kilometre cyklistických trás s rôznymi povrchmi lemujú pobrežie členené zátokami a hlbokými kaňonmi, odkiaľ smerujú do neďalekých hôr. Nepravidelný rytmus stúpaní a klesaní udržuje cyklistov v napätí, čo ich čaká za ďalšou zákrutou.
Kvarnerské ostrovy, ktorými trasa prechádza, cyklistikou doslova žijú. Ostrovy Krk, Rab, Cres a Lošinj sú dejiskom etáp najznámejších horských cyklistických pretekov v Chorvátsku 4 Islands MTB Croatia.
Najdlhšie stúpanie na tejto trase má 1 400 výškových metrov. Pripravených je 22 kilometrov nepretržitého stúpania z prístavu Ičići na vrch Vojak, najvyšší bod pohoria Učka, kde turistov čakajú nádherné panoramatické výhľady.

2. Z vtáčej perspektívy
Túžba lietať je stará ako ľudstvo samo. Iste ste počuli o bájnom Ikarosovi, ktorému krídla vyrobené z peria a vosku roztopilo slnko. V Chorvátsku nemusíte mať obavy. Kde inde využiť príležitosť zažiť dobrodružstvo vo vzduchu, než v krajine priekopníka lietania s padákom Fausta Vrančića, rodáka zo Šibeniku.
Cestu za dobrým vetrom si však musíte vyšliapať. Najpopulárnejšie letové terény pre paragliding sú Tribalj neďaleko Crikvenice, Raspadalica na Istrii, okolie Biokova s výhľadmi na ostrov Brač, Hvar a susednú Bosnu a Hercegovinu. Z vrcholu Alančić je možné zaletieť až na ostrov Rab a v pohorí Učka budete mať pocit, že sa špičkami nôh už-už dotknete vrcholkov kopcov.

3. Dobrodružstvá v konskom sedle
Tradícia chovu koní a jazdectva má v Chorvátsku korene niekoľko storočí. Počas otváracieho ceremoniálu Olympijských hier v roku 1972 urobili lipicany odchované v žrebčíne Đakovo dojem aj na britskú kráľovnú Alžbetu II. Neskôr ho osobne navštívila.
Z konského sedla môžete zažiť krásu Plitvických jazier. V ich okolí nájdete niekoľko rodinných hospodárstiev, ktoré vás prevedú na koni. Pokoj lesov, jazier a kopcov národného parku navodí dojem, akoby ste ani neboli v blízkosti vyhľadávanej UNESCO lokality.
Sledovali ste filmové príbehy o hrdinoch Vinnetouovi a Old Shatterhandovi z románov Karla Maya? Na koni sa môžete vydať do miest v Národnom parku Paklenica, ktoré tvorcom legendárnych filmov slúžili ako kulisy.

4. Výlety s veslom v ruke
Ľahkosť plavenia sa po hladine otvoreného mora či riek, putovanie národnými parkmi či objavovanie skrytých zátok je zážitok, ktorý obohatí dovolenku, i keď nemáte veslárske skúsenosti.
Vydajte sa kajakom po riekach Una a Kupa na severe alebo Cetina a Zrmanja na juhu Chorvátska. Plavte sa pokojnými vodami zálivu Telašćica, ktorý je bezpečným útočiskom pre jachtárov, ale i obľúbeným miestom na kajakovanie.
Možnosťou výletu je aj Vranské jazero. Čaro najväčšieho chorvátskeho jazera vás presvedčí nastaviť si budík o čosi skôr, aby ste zažili ranné ticho, zatiaľ čo veslom budete pomaly rozrážať takmer nehybnú hladinu.
Kto by si radšej skúsil veslovacie dobrodružstvo na mori, skvelé podmienky nájde pri pobreží ostrovov Rab, Brač, Mljet a Korčula. Objavíte odľahlé pláže v romantických zátokách, bohatú vegetáciu a nedotknutú prírodu, ktorá je prístupná iba z mora.

5. Po prúde divokých riek
Zvážanie dreva prúdom rieky sa stalo inšpiráciou adrenalínovej zábavy, ktorá je výzvou pre celú rodinu. Skočte do neoprénu, nasadnite do raftu, vezmite do ruky pádlo a nechajte sa unášať riekou v ústrety nevšednému zážitku.
Za raftingom sa oplatí vyraziť na rieky Cetina, Zrmanja, Kupa či Korana. Divoké pereje striedajú pokojné úseky, kde-tu prekvapí vodopád či masívny kaňon, ktorý je z pevniny neprístupný. Ak náhodou pri zdolávaní riečnych prekážok skončíte vo vode, postará sa o letné osvieženie.

6. Stopy minulosti v hlbinách mora
Búrlivá minulosť zanechala stopy nielen v dejinách, ale aj na dne Jadranu. Chorvátsko bolo kedysi súčasťou starých obchodných lodných trás. Mnohé pozostatky vrakov lodí, ktoré stroskotali alebo boli potopené počas námorných bojov, sú zakonzervované v mori niekoľko storočí. Vydajte sa preskúmať príbehy vrakov pri Mljete, Hvare, Splite, Soline, Trogire, Kornati, Pule, Šibeniku či Zadare.
Bohatý jadranský ekosystém priťahuje potápačov aj rozmanitým podmorským životom a výskytom vzácnych endemických druhov. Najväčší odvážlivci sa môžu vybrať do podmorských jaskýň.
Aj keď budete cestovať do Chorvátska po desiatykrát, stále vám bude mať čo ponúknuť.
„Výhodou je malá jazyková bariéra a predovšetkým rýchla dostupnosť. Dôležitá je aj dobrá cenová úroveň,“ vysvetľuje faktory dlhodobej obľúbenosti Chorvátska Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).
Tento článok vám prináša Chorvátska centrála cestovného ruchu.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.