SME

Sprievodca Lanzarote: lávové polia striedajú skvostné pláže

Síce z Kanárskych ostrovov zďaleka nie je najväčší, ponúka však toho veľa.

Národný park Timanfaya

Rozmanitosť Španielska láka množstvo návštevníkov v každom ročnom období . Kanárske ostrovy dodávajú temperamentnému Španielsku nádych exotiky. Hoci ležia bližšie k Afrike, zachovávajú si ducha Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lanzarote, najsevernejší z ostrovov, je sopečného pôvodu, no púšť, ktorá ho z väčšej časti pokrýva, má nevšedný červenkastý nádych. Považuje sa za historicky prvý obývaný z Kanárskych ostrovov a hoci nie je najväčší, rozhodne má čo ponúknuť. Krásne pláže striedajú zaujímavé skalné útvary.

Intenzívne ho ovplyvnil umelec a architekt César Manrique, ktorého dedičstvo je roztrúsené na ostrove po rôznych miestach.

Lanzarote: počasie a teplota mora

Kanárske ostrovy sú známe svojou príjemnou klímou počas celého roka. Lanzarote je výnimočné v tom, že klímu celoročne ovplyvňujú pasáty, ktoré najmä popoludní fúkajú od severovýchodu. Lanzarote majú preto v obľube surferi.

V zime teploty klesajú priemerne na 21 °C, uprostred leta dosahujú maximá okolo 29 °C.

Lanzarote obmývajú vody Atlantického oceánu, čomu zodpovedá aj teplota vody. Počas letných mesiacov stúpa maximálne na 22-23 °C.

Kanárske ostrovy sa môžu popýšiť priemerom okolo 3 000 slnečných hodín ročne. Najdaždivejšie mesiace sú počas jesene a zimy - od októbra do marca.

Letisko, cestovanie a doprava

Prvý kontakt s ostrovom zažije väčšina cestovateľov na miestnom medzinárodnom letisku César Manrique-Lanzarote, ktoré leží asi 5 kilometrov od hlavného mesta ostrova Arrecife. Lanzarote je vďaka nemu spojené nielen s rôznymi destináciami v Európe, ale aj s pevninským Španielskom. Pred pandémiou letiskom ročne prešlo viac ako sedem miliónov cestujúcich. Zaujímavosťou je, že 60 % letov prichádza a odchádza z Veľkej Británie a Nemecka.

Dĺžka letu z Bratislavy či Viedne je približne štyri hodiny a 30 minút.

Na transfer môžete využiť taxíky, objednať si privátnu prepravu, alebo využiť pravidelnú autobusovú linku 22 do Arrecife. Z letiska odchádza každých 25 minút. Cesta trvá 10 minút a jednosmerná cesta stojí 1,40 eur.

Na pohodlné cestovanie po ostrove si môžete prenajať auto. Cesty však niekedy prekvapia, preto si dávajte pri šoférovaní pozor. Ak si netrúfate sadnúť za volant auta, môžete využiť verejnú dopravu. Sieť autobusových liniek je dostatočne hustá, aby ste sa dopravili k tým najzaujímavejším miestam a možno aj objavili zaujímavé zastávky cestou.

Ak by sa vám Lanzarote málilo, môžete sa vybrať trajektami Líneas Romero južnejšie na ostrov Fuerteventura, alebo severnejšie na divoký ostrov La Graciosa. Trajekty Naviera Armas spájajú Lanzarote s nielen s ďalšími Kanárskymi ostrovmi, ale aj s pevninskou časťou Španielska.

Najkrajšie pláže Lanzarote

Lanzarote rozhodne netrpí núdzou o skvostné pláže. Suverénne najživšie stredisko je Puerto del Carmen s najväčšou koncentráciou barov, reštaurácií, diskoték. Pláž Playa Grande je vhodná nielen na zábavu vo vode, ale aj relax, prípadne príjemné posedenie v plážovom bare.

Presným opakom je Playa Papagayo, ktorá leží v chránenej oblasti. Tvorí ju niekoľko prepojených zátok, ideálnych na príjemný oddych a kúpanie.

Playa Blanca na juhu ostrova sa môže popýšiť tromi modrými vlajkami. Hoci popularita letoviska rastie (predovšetkým medzi rodinami s deťmi), ruchom sa nedá porovnať s Puerto del Carmen.

Skvelou plážou pre rodiny je Playa Chica. Tvojí ju niekoľkometrový pás piesku v pokojnej zátoke a čistou tyrkysovou vodou.

Playa de Famara v severovýchodnej časti ostrova je vďaka veterným podmienkam vyhľadávaná surfermi.

Zaujímavé zážitky a miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Na najvyššej priečke v zozname miest, ktoré na Lanzarote nevynechať, bez pochyby kraľuje Národný park Timanfaya. Pod jeho aktuálny vzhľad sa podpísala intenzívna sopečná činnosť a erupcie v rokoch 1730 až 1736, v menšej miere prispela posledná erupcia v roku 1824. Aktivita sopiek po sebe zanechala mesačnú krajinu s rozľahlými lávovými poliami.

Vzhľadom na nebezpečenstvo je možné navštíviť národným park iba autobusom so sprievodcom, ktorý vás prevedie trasou nazývanou Ruta de los Volcanes (Cesta vulkánmi).

Nebojíte sa vyraziť k sopke naozaj blízko? O autentický zážitok sa postará vulkán El Cuervo, ktorý umožňuje vstúpiť priamo stredu do krátera.

Sopečnou činnosťou vznikli aj impozantné skalnaté útvary Los Hervideros. Počas prílivu môžete sledovať oceánske divadlo, kedy voda ukazuje svoju silu. Vlny narážajú do masívnych útesov a hľadajú si cestičky cez lávové tunely a diery.

Prekvapivo, Lanzarote je destináciou pre milovníkov modernej architektúry. Vďačí za to Césarovi Manriquemu, ktorého diela patria k unikátnym symbolom ostrova. Večerali ste už v jaskyni? Jedno z výnimočných miest, ktoré po sebe Manrique zanechal, sa nachádza v systéme jaskýň.

Jameos del Agua začína lávovým tunelom, na konci ktorého sa pred vami objaví jazero s budovou reštaurácie a koncertným auditóriom. Miesto ožíva najmä večer vďaka hudobným vystúpeniam.

Ak vás zaujalo toto dielo, potom určite neodmietnete pozvánku do domu, kde Manrique v rokoch 1968 až 1988 žil a tvoril. Navrhol ho po návrate z New Yorku, keď sa rozhodol usadiť na Lanzarote.

Dvojpodlažný dom v Taro de Tahiche je sčasti umiestnený v lávových usadeninách, ktoré vznikli počas najhoršej erupcie v 18. storočí. Je zaujímavé pozorovať, ako zručne zapracoval Manrique masívnu stavbu do okolia a vytvoril tak dokonalú symbiózu. Pozoruhodné dielo architektúry bolo miestom, kde počas svojho života žil najdlhšie.

Dnes v ňom sídli César Manrique Foundation. Môžete obdivovať nielen samotný interiér a exteriér domu, ale aj výstavu jeho malieb.

Spomínali sme, že Lanzarote sa považuje za prvé osídlené miesto na Kanárskych ostrovoch. Nálezy o osídlení ostrova sa našli v roku 1402 v meste Teguise, ktoré bolo 450 rokov hlavným mestom ostrova. Dnes je živým miestom s typickými bielymi budovami, štvorcovými námestiami a nedeľným trhom. Odporúčame odniesť si z neho miestne syry.

Na pobreží v blízkosti Teguise sa nachádza pevnosť Fortress of Santa Barbara, ktorá vznikla 14. storočí na pozorovanie pirátov. Dnes v nej sídli múzem Berberských pirátov, ktoré dokumentuje ich aktivity v okolí Kanárskych ostrovov.

Milujete víno? Počet slnečných hodín naznačuje, že Lanzarote má výborné podmienky na produkciu vína. Hoci vinárska tradícia sa datuje do 15. storočia, rozsiahla sopečná erupcia v 18. storočí pokryla úrodnú pôdu vrstvou lávy a sopečného prachu. Miestni producenti sa rokmi naučili, ako pestovať vinič aj v týchto podmienkach. Vinič sa sadí do pôvodnej vrstvy úrodnej pôdy, zatiaľ čo sopečná pokrývka v nej uzamyká vlhkosť prospešnú pre rastliny. Z bielych odrôd sa darí malvázii, z červených shirazu.

Ak máte chuť na poriadnu zábavu, navštívte Lanzarote počas niektorého z tradičných miestnych festivalov. Bezpochyby najväčší je februárový karneval. Najlepšie oslavy sa konajú v hlavnom meste Arrecife a v letovisku Puerto del Carmen. Rozsiahle oslavy prebiehajú nielen na Lanzarote 30. mája počas Dňa Kanárskych ostrovov.

Najvýhodnejšie pobyty na Lanzarote

Beatriz Playa & Spa 4*

allsun Hotel Albatros 4*

Sol Lanzarote 4*

Be Live Experience Lanzarote Beach 4*

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu