Mestečko Nesebar je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. FOTO - JANA ČEVELOVÁ |
Od začiatku roka platí vládny dekrét, ktorý drastickým spôsobom obmedzuje fajčenie na verejných miestach.
Každý podnik musí vyhradiť zvláštny priestor pre nefajčiarov. Úplný zákaz fajčenia sa týka personálu v školách a detských zariadeniach, fajčiť nesmú ani vodiči hromadných dopravných prostriedkov a taxíkov.
Zatiaľ sa zákaz dodržiava len veľmi sporadicky. "Nestihli sme všetko pripraviť," hovorí majiteľ jednej sofijskej reštaurácie. "Znamenalo by to nechať polovicu reštaurácie prázdnu a odmietať klientov."
"Cieľom projektu nie je nasilu obmedziť počet fajčiarov, ale umožniť nefajčiarom, aby mohli v reštauráciách voľne dýchať," hovorí Maša Gavrailová z ministerstva zdravotníctva.
Bulharsko je jednou z krajín, kde je fajčenie najrozšírenejšie. Fajčí tu takmer 55 percent obyvateľov. Denne si zapália dve tretiny mužov vo veku 20 až 45 rokov, 30 percent žien a 18 percent nedospelých. Takmer 70 percent detí mladších než pätnásť rokov sú pasívni fajčiari, pretože ich rodičia fajčia.
Bulharsko drží aj európsky rekord v úmrtí na infarkt - až 80 smrtí zo 100-tisíc pripadá na infarkt myokardu. Pritom vo Francúzsku to je len šestnásť a v Nemecku 18.
Hotelieri a majitelia reštaurácií a kaviarní majú obavy nielen z úpadku, ale aj z korupcie. Pre inšpektorov je každý zákaz vítaný, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť úplatkov.
Príkladom išiel aj prezidentský úrad a vláda, ktoré vymedzili nefajčiarske priestory, ani premiér Simeon Saskoburggotský vo svojej kancelárii nefajčí. Železnice vyhlásili zákaz fajčenia na spojoch kratších než dve hodiny. Na dlhších tratiach je pre fajčiarov vyhradených niekoľko vagónov.
Na škatuľkách musí byť varovný nápis ako Fajčenie zabíja a musí zaberať najmenej 30 percent plochy.
(čtk)