Vyberte sa na divokú Sicíliu plnú kontrastov, ktorá vám odhalí časť svojej krásy v podobe ochutnávky atmosféry a pokladov jej severozápadného pobrežia.
Palermo má druhé najväčšie historické centrum v Európe
História, kultúra, mix architektúry a skvelá gastronómia charakterizujú najväčšie mesto ostrova Palermo. Jeho dôležitosť v čase je neodškriepiteľná, už pri pohľade na jeho vizuálnu stránku je jasné, že bolo križovatkou mnohých civilizácií. Hoci bolo pod kontrolou Ríma, akonáhle sa ríša začala rúcať, Palermo spadlo pod germánsky a neskôr arabský vplyv, až bol ostrov dobytý Normanmi. Neskôr boli regióny južného Talianska zjednotené do Sicílskeho kráľovstva a Palermo sa stalo jeho hlavným mestom.
I keď pred pár storočiami asi obyvatelia Palerma neboli nadšení z množstva dobyteľov, ktorí sa mestom prehnali, zanechali po sebe výnimočné pozostatky, ktoré dnes môžeme obdivovať.

Začíname kráľovským palácom prvého sicílskeho kráľa Rogera II. Sicílskeho Palazzo dei Normanni. Okrem fascinujúcich interiérov a kráľovských apartmánov je zaujímavé aj jeho nádvorie. Od roku 1946 sídlom regionálneho parlamentu. Len o pár metrov ďalej sa nachádza skvostná kaplnka Capella Palatina, ktorá sa stala vďaka kráľovi Rogerovi II. súčasťou komplexu s palácom. Mozaiky v interiéri sú ukážkou bravúrnej byzantskej architektúry a umenia. Kaplnka je zapísaná v zozname UNESCO.

Neďaleko kaplnky a kráľovského paláca už na prvý pohľad púta svojimi červenými kupolami pozornosť stredoveký kostol San Giovanni degli Eremiti, ktorého architektúra kombinuje arabsko-normanské prvky. Podobným štýlom je postavený aj kostol San Cataldo, ktorý je súčasťou dedičstva UNESCO.

Asi najväčšou dominantou Palerma je miestna katedrála, ďalšia z pamiatok UNESCO, ktorej architektúra môže byť trochu chaotická. Katedrála až do roku 1185, odkedy je oficiálne kresťanským chrámom, striedala svoj účel - raz bola mešitou, potom kresťanským kostolom a opäť mešitou, čo sa podpísalo aj na jej vzhľade. V katedrále je uložených niekoľko sarkofágov s pozostatkami kráľov. Asi najznámejší z nich je dobyvateľ cisár Fridrich II. aj so svojou prvou manželkou. Z vyhliadkovej plošiny na streche katedrály je výhľad, ktorý rozhodne stojí za to.

O pár ulíc ďalej strhne pozornosť Theatro Massimo, tretie najväčšie divadlo v Európe, ktorým sa ozývali tie najslávnejšie operné árie. Ak ste fanúšikmi filmovej série Krstný otec, možno si spomeniete na zábery z tretej časti, ktoré boli natáčané práve v tomto divadle. Pre výstavbu divadla musela byť zbúraná kaplnka a miestne legendy vravia, že Matka predstavená ,,Monachella” sa stále potuluje po sálach divadla.

Palermo je jeden veľký trh v uliciach a asi najrušnejšou časťou tohto druhu je časť Vucciria, ktorá sa podobá na obrovské arabské trhovisko. Neďaleko sa nachádza námestie Quattro Canti. Okrem toho, že je križovatkou dvoch najdôležitejších ulíc Via Vittorio a Via Maqueda, sú v jeho rohoch umiestnené sochy, fontány a stĺpy, ktoré reprezentujú 4 hlavné časti mesta.

Hneď za jedným z rohov námestia sa nachádza Piazza Pretoria s kaskádovou fontánou, ktorá svojou krásou môže konkurovať aj slávnej rímskej Fontane di Trevi.

Za romantikou do Cefalú
Po rušnom Palerme padne vhod pokojnejšia atmosféra malého mesta. Ani Cefalù však nezaostáva svojou pestrosťou, ktorú po sebe zanechali Rimania, Byzantínci, Arabi a napokon Normani, ktorí postavili majestátnu katedrálu, ktorá je najnavštevovanejším miestom. Nad mestom se týči útes La Rocca, kde sa nachádzal Dianin chrám.

Pobrežie mesta je lemované dlhou piesočnatou plážou, popri ktorej vedie pešia ulica Corso Ruggero plná gastro podnikov a obchodov.
Najlepšia soľ z Talianska
Ďalšie z miest v severozápadnej časti Sicílie preslávila najmä malá dedina, ktorá naň dohliada z 840 m vysokej hory. Hovoríme o Erice a meste Trapani, odkiaľ vedie lanovka, ktorá turistom pomáha za pár minút zdolať niekoľko sto metrové prevýšenie.
Rozlohou neveľké Erice urkýva aj na malej ploche magické zákutia a spleť uličiek. Najväčším lákadlom sú nepochybne výhľady na Trapani a pri jasnej oblohe aj Egadské ostrovy.

Trapani je rybárske mesto s prístavom, v ktorom za čias Normanov a Aragóncov prosperoval obchod. V 15. storočí v meste vznikli soľné polia Saline di Trapani, z ktorých sa dodnes soľ získava tradičným spôsobom - odparovaním morskej vody. Odtiaľto pochádza tá najlepšia soľ v Taliansku.

Jedna z najkrajších pláží na ostrove
Návšteva jednej z najkrajších pláži na Sicílii i vo svetovom meradle San Vito lo Capo vás presvedčí, že nemusíme cestovať preč z Európy, aby sme si užili biely piesok a tyrkysovo sfarbené more. Niekoľko kilometrov dlhá pláž si niekoľkokrát odniesla ocenenie modrou vlajkou. Ideálnym čas na kúpanie v priezračnej vode je od mája do októbra. Blízko pláže sa vyníma vysoká hora Monte Cofano, ktorá je obľúbeným cieľom horolezcov a fotografickým cieľom.

Cestovanie severozápadom Sicílie
Pripravili sme všetko preto, aby ste si užili skvelý poznávací zájazd:
- spiatočná letenka z Viedne do Palerma
- ubytovanie v 3* hoteli v Palerme
- všetky transfery
- skvelá slovenská sprievodkyňa
- termíny a ceny >>