Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 patrí medzi medzinárodné výstavy, ktoré sa konajú po svete už 170 rokov. Prvá z nich sa uskutočnila v roku 1851 v Londýne. Všetky tieto výstavy sa zameriavajú na prezentáciu ľudských úspechov, vynaliezavosti, riešení rôznych výziev a sú to globálne stretnutia pre výmenu vedomostí medzi vládami, spoločnosťami a národmi.
Výstavy EXPO sú aj príležitosťou, ako na jednom mieste precestovať celý svet. Výstava v Dubaji sa zameriava na architektúru, globálnu kultúru a inovácie. Domáci hostitelia venovali každej z týchto tém špeciálny impozantný pavilón. EXPO v Dubaji je zaujímavé aj tým, že sa prvýkrát koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie. Taktiež je zatiaľ najväčšou celosvetovou akciou, ktorá sa koná v tejto časti sveta a zúčastňuje sa jej rekordných 192 štátov, z ktorých vyše 60 má svoj samostatný národný pavilón.

Hostitelia na výstavbe areálu nešetrili. Areál EXPO vybudovali v púšti medzi Dubajom a Abu Dhabi a je naozaj veľký. Rozkladá sa na ploche 4,38 štvorcového kilometra, čo predstavuje 600 futbalových ihrísk a je väčší ako rozloha Monaka.
EXPO je veľmi dobre dostupné pre každého. Dostať sa sem dá taxíkmi, metrom, verejnou autobusovou dopravou a ak už vlastníte vstupenku tak aj bezplatnými kyvadlovými autobusmi Expo Ride, ktoré spájajú EXPO s kľúčovými miestami ako je napríklad medzinárodné letisko v Dubaji, nákupné centrum Dubai Mall, Palm Jumeirah a ďalšie. Expozície sú otvorené sedem dní v týždni. Od nedele do štvrtka od 09:00 do 00:00 hod., v piatok a sobotu od 09:00 do 02:00 hod. Samotné pavilóny sú otvorené od 10:00 do 22:00 hod.

Pri vstupoch do areálu, kde sa nachádzajú predajne lístkov, na návštevníkov čakajú aj skenery podobné tým letiskovým, meranie teploty a kontrola očkovacích preukazov a PCR testov nie starších ako 72 hodín. Pred vstupom sa nachádza niekoľko testovacích centier, takže ak niekto test nemá, spravia mu ho tu. Každý návštevník s jednodňovou vstupenkou má nárok na jeden bezplatný PCR test a pokiaľ má zakúpený viacdňový vstup, má nárok až na tri bezplatné testy.
Vstupenky nie sú drahé. Napríklad jednodňový vstup od pondelka do piatku stojí v prepočte 11 eur, cez víkend 24 eur. Deti do 17 rokov, študenti s platným preukazom a seniori nad 60 rokov majú vstup zdarma. Ak priletíte do Dubaja s leteckou spoločnosťou Emirates, dostanete k letenke aj jednodňovú vstupenku zdarma.

Vzhľadom na veľkosť celého areálu, ideálne je orientovať sa v ňom prostredníctvom mapy, ktorú dostanete pri vstupe, alebo je k dispozícii aj v areáli. Aj keď je značenie na pomerne dobrej úrovni, niektoré konkrétne pavilóny sa hľadajú ťažšie. Pripravte sa, že nachodíte počas dňa množstvo krokov, ale uvidíte celý svet ako na dlani.
Medzi návštevníkmi sú veľmi obľúbené tzv. EXPO cestovné pasy, ktoré si môžu zakúpiť v oficiálnom suvenírovom obchode v areáli (stojí necelých 5 eur), do ktorých zbierajú pečiatky od jednotlivých pavilónov, ktoré navštívia. Málokto ich bude mať vo svojom pase všetkých 192. Na to by tu musel stráviť viac ako len pár hodín či dní.

Hlavnou témou EXPA je ,,Connecting Minds, Creating the Future“ - „Spájanie myslí, vytváranie budúcnosti”. Rozdelená je na tri podtémy - Opportunity (Príležitosť), Sustainability (Udržateľnosť) a Mobility (Mobilita).
Práve súčasťou sekcie mobility je aj náš trojpodlažný pavilón s plochou vyše 2000 m2. Slovensko v stálej expozícii vystavuje viacero exponátov, ktoré ihneď upútajú pozornosť návštevníkov. Patrí medzi ne vodíkové auto MH2 z dielne Matador Group a Technickej univerzity v Košiciach, vesmírne roboty Androver, letecký VRM simulátor z dielne Virtual Reality Media, špeciálny vírnik Nisus, ktorý pripomína menšiu helikoptéru, či ultraľahké lietadlo Shark Aero, na ktorom iba 19-ročná belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová koncom januára vytvorila nový svetový rekord, keď ako najmladšia žena na svete dokončila sólový oblet Zeme.

Na druhom poschodí sa nachádza expozícia venovaná slovenským prírodným krásam a pamiatkam. Premietajú sa tu videá, ktoré prezentujú naše najväčšie turistické lákadlá, ako sú Vysoké Tatry, Spišský hrad, Levoča, či slovenské kúpeľníctvo. V pavilóne sa nachádza aj slovenská reštaurácia s barom Andyho Warhola, v ktorej si návštevníci môžu zakúpiť aj tradičné slovenské špeciality v podobe bryndzových halušiek, vyprážaného syra či pečenej kačice. Naša reštaurácia patrí medzi návštevníkmi k top 10 najnavštevovanejších národným kuchyniam na výstave.

Minulý týždeň navštívili EXPO prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý sa zúčastnili na otvorení slovenského Národného dňa. Minister Sulík na ňom mimo iného zdôraznil, že „Slovensko zanecháva na svetovej výstave v Dubaji výraznú stopu, ku ktorej prispel aj úspešný Národný deň za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej. Je mi cťou byť súčasťou tohto projektu a aj takýmto spôsobom prispieť k rozvoju a presadeniu sa slovenských firiem a ich kvalitných, v mnohých prípadoch unikátnych, výrobkov."
Počas Národného dňa sa Slovensko medzinárodnému publiku odprezentovalo ako moderná krajina bohatá na inovácie, ale aj krajina s výnimočným folklórnym dedičstvom a talentovanými súčasnými umelcami. Počas galavečera vystúpil folklórny súbor SĽUK, speváčka Jana Kirschner, Billy Barman s kapelou, či huslista Filip Jančík.

Na výstave, ktorá začala už v októbri 2021 a potrvá až do 31.marca 2022, sa celkovo predstavuje 192 krajín. K videniu je toho naozaj mnoho a jeden deň návštevy na to veru ani nestačí. Neprehliadnuteľnou súčasťou areálu je oceľová kupola na centrálnom námestí Al Wasl Plaza, ktorá spája tri tematické oblasti EXPO. S hmotnosťou 550 ton je najväčšou kupolou so sférickou projekciou na svete. Každý večer v nej môžete zažiť úžasné zvukovo svetelné projekcie.

Čo sa týka ostatných pavilónov zúčastnených krajín, je sa veru na čo pozerať. Niektoré z nich pôsobia veľkolepo a futuristicky, ako napríklad pavilón Saudskej Arábie, Ruska, USA, Veľkej Británie, či hostiteľských Spojených arabských emirátov, ktorý navrhlo prestížne architektonické štúdio Santiaga Calatravu. Dizajn je inšpirovaný lietajúcim sokolom a rozprestiera sa na ploche približne 15 000 metrov štvorcových.

V poľskom pavilóne vám budú nad hlavami lietať kinetické kŕdle vtákov a témou pavilónu Singapuru, ktorý je koncipovaný ako prales, je splynutie mesta a prírody. Každý pavilón je zameraný aj na delikátne pochúťky. Vo švajčiarskom môžete ochutnať ich chýrnu čokoládu od výmyslu sveta, v belgickom sú pre návštevníkov zas pripravené wafle a v českom pavilóne sa čapuje tradičné české pivo.
V areáli sa nachádza aj viacero reštaurácii a food courtov. V Africkej reštaurácii Alkebulan môžete vychutnať špeciality v podobe pouličných jedál západnej Afriky, grilované mäsá so zanzibarským a kenským korením, prípadne tuniské kura. V reštaurácii Talabat môžete pre zmenu vyskúšať jedlá servírované robotmi.
A ešte jeden tip na záver. Ak si chcete užiť areál Expa z vtáčej perspektívy vyvezte sa panoramatickou vyhliadkovou vežou Garden in the Sky, ktorá vám v priebehu pár minút ponúkne úchvatný výhľad na celý areál výstaviska. Veža je v prevádzke od 10:00 do 23:00 hod a vstupné stojí v prepočte 8 eur.

Autor: Pavol Urbánek