Po dvoch rokoch opäť sprístupnili Harmaneckú jaskyňu
Harmanec 2. júla (TASR) - Harmanecká jaskyňa je od začiatku júla pre verejnosť znovu otvorená. Sprístupnili ju po dvojročnej prestávke. Jedna z najkrajších ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Harmanec 2. júla (TASR) - Harmanecká jaskyňa je od začiatku júla pre verejnosť znovu otvorená. Sprístupnili ju po dvojročnej prestávke. Jedna z najkrajších slovenských jaskýň bude počas sezóny otvorená každý deň okrem pondelka.
Dôvodom dočasného uzatvorenia bola výstavba nového vstupného areálu, ktorú Správa slovenských jaskýň (SSJ) Liptovský Mikuláš začala v roku 2003.
"Uzatvoriť jaskyňu sme museli preto, lebo pri búracích a stavebných prácach by bola ohrozená bezpečnosť návštevníkov. Keďže sme upravovali aj prístupový chodník k jaskyni od parkoviska v doline, museli sme ho tiež uzavrieť. Niektorí ľudia to však napriek výstražným tabuliam nerešpektovali a na vlastné riziko prekonávali bariéry a vstupovali na stavenisko," uviedol pre TASR zástupca riaditeľa SSJ Pavel Bella.
Na vybudovanie nového vstupného areálu a na ostatné práce bolo potrebných vyše 15 miliónov korún. Okrem novej budovy postavili pri jaskyni aj biologickú čističku odpadových vôd a vybudovali prívod vody. Pribudli hygienické zariadenia a zabezpečovacie signalizačné zariadenie. Ako dodal Bella, upravili tiež nákladnú lanovku na dopravu stavebného materiálu.
Jaskyniari pôvodne predpokladali, že práce pri budovaní vstupného areálu, infraštruktúry a úprave prístupového chodníka, s ktorými začali na jar 2003, ich dodávatelia ukončia do začiatku nasledujúcej sezóny. Tú v Harmaneckej jaskyni v predchádzajúcich rokoch otvárali 15. mája a trvala do konca októbra. Práce však predĺžili problémy pri vybavovaní stavebného povolenia a pri úprave nestabilného podložia pod novým objektom. Ukázalo sa totiž, že sa musia urobiť injektáže, s čím sa pôvodne nepočítalo.
Pred uzatvorením navštívilo Harmaneckú jaskyňu ročne viac ako 23 tisíc ľudí. Od parkoviska pri štátnej ceste vedie k nej takmer 1,5 kilometra dlhý chodník, po ktorom návštevníci ku vchodu do jaskyne prekonajú až takmer 260-metrový výškový rozdiel. Prístup k nej sa považuje za najnáročnejší zo všetkých dvanástich, pre návštevníkov sprístupnených, slovenských jaskýň.
Harmaneckú jaskyňu, nachádzajúcu sa pri Dolnom Harmanci neďaleko Banskej Bystrice, objavil v roku 1932 ani nie 18-ročný rodák z Rožňavy Michal Bacúrik. Pre verejnosť ju sprístupnili v roku 1950. Celková dĺžka preskúmaných priestorov meria 2763 metrov, z nich sprístupnili 720 metrov. Návštevníci však prechádzajú po niektorých miestach dvakrát, čim sa prehliadková trasa predĺžila na vyše 1020 metrov. Je v nej 1043 schodov, výškový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou časťou prehliadkovej trasy je približne 40 metrov. Medzi jej zaujímavosti patrí aj to, že v nej žije deväť druhov netopierov.