Zrúcanina Turnianskeho hradu. Zádielska dolina. FOTO - AUTOR
Na polceste medzi Košicami a Rožňavou míňajú cestujúci už celé stáročia dominantu okolitého kraja - Turniansky hrad. Stojí na skalnatom vŕšku posiatom vinicami, krasovými útvarmi a vzácnymi rastlinkami. Dnes je vďaka nepokojom v časoch protihabsburského Tökölyho povstania ruinou, napriek tomu sa stal obľúbeným cieľom slovenských aj maďarských turistov.
Turniansky hrad je výborným východiskovým bodom pre spoznávanie prírodného bohatstva Slovenského krasu i histórie niekdajšej Turnianskej župy na juhu východného Slovenska. Ciest, ako sa naň dostať, je viacero. Najjednoduchším riešením je zaparkovať pod hradom a pomedzi vinohrady za necelú polhodinku prísť na hradný vrch. Nemotoristi musia zasa vystúpiť na železničnej stanici, vzdialenej asi kilometer, prípadne z autobusu v Turni nad Bodvou.
Samotný pobyt na pôvodne gotickom hrade, ktorý postavili v 14. storočí za Jána Turnianskeho, však nie je výletom na celý deň. Preto vám odporúčame zísť druhou stranou do obce Háj a zrelaxovať pri tamojších Hájskych vodopádoch. Najmä v letných horúčavách je tu príjemne.
Zdatnejší môžu pokračovať až do rázovitej osady Hačava s pozostatkami rusínskeho obyvateľstva i pôvodnou ľudovou architektúrou. Drevené domčeky rozprávkovo zapadajú do divokej horskej scenérie chotára, v ktorom pramení Hájsky potok, vytvárajúci spomínané vodopády a malebné zákutia plné sklzov, kaskád a prudkých zákrut s peniacou sa vodou.
Obe dediny sa v poslednom čase čiastočne vyľudňujú a sťahujú sa sem chalupári z Košíc a okolia.
Cez Zádielsku dolinu
Náročnejšia, ale oveľa zaujímavejšia cesta na Turniansky hrad vedie cez Zádielsku dolinu a Zádielsku planinu. Je však určená pre turistov bez auta - štart a cieľ výpravy nie sú v rovnakom bode.
Najvýhodnejšie je dostať sa autobusom do obce Zádiel alebo Dvorníky. Odtiaľ pokračovať skalnatou tiesňavou až na jej koniec a pokračovať strmou cestou doprava na Zádielsku planinu. Poznávacím znamením, kedy odbočiť, je okrem turistickej značky aj upokojená hladina potoka Blatnica, ktorého intenzívna činnosť vytvorila zákutia a tiesňavy v tejto časti Slovenského krasu. Na niektorých miestach je Zádielsky kaňon široký iba desať metrov, pričom vápencové steny dosahujú výšku až 300 metrov. Nielen rozmermi sa však radí k prírodným unikátom strednej Európy, ale aj inverznou klímou. Tá je spôsobená rozdielom teplôt medzi chladom vanúcim z ľadovej vody potoka na dne doliny a slnkom vyhriatych vápencových brál na jej vrchu. Na dne doliny rastú typicky vysokohorské rastliny, zatiaľ čo pri ústí od obce alebo na pokraji planiny z kvetu na kvet lietajú teplomilné motýle.
Turistov neláka len dno kaňona, ale mnohých odvážlivcov aj strmé vápencové steny či jaskyne. Merať si sily napríklad s Cukrovou homoľou, ale i s ďalšími nevšednými skalnými útvarmi, je však zakázané. Musíte mať povolenie a musíte splniť podmienky národného parku.
Turňa je plná kontrastov, skalných výšin i polí. A do toho všetkého lúky, akoby posiate slnkom i vetrom vybielenými kosťami a lebkami. Tieto skalnaté útvary sú škrapové polia, ktorými sú posiate planiny Slovenského krasu.
Planina sa zužuje do skalnatého hrebeňa, po ktorom kedysi viedla cesta, možno až na hrad Krásna hôrka. Ešte pár krokov a môžete obdivovať zvyšky kamenného hradu s okrúhlymi delovými baštami. Okrem nich sa zachovala aj hradná veža pochádzajúca z najstaršieho obdobia budovania hradu a palác na severnej strane. Pomerne slušne je zachované renesančné opevnenie s delovou baštou a bastiónmi. Žiaľ, nezachovali sa výraznejšie architektonické prvky ani klenby. Malou náplasťou môže byť skromné "lapidárium", zhromaždené na nádvorí hradu.
Z hradu je asi najlepšie zostúpiť do Turne nad Bodvou, ktorá bola niekedy poddanským mestečkom, v neskoršom období dokonca sídlom Turnianskej župy. Práve túto etapu dejín pripomína, dnes schátraný, no kedysi honosný župný dom. Za zmienku však stojí pýcha obce, renovovaný gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie v ktorom možno nájsť fresky zo 17. storočia. Zaujímavosťou je, že zabielené maľby objavil slávny maďarský spisovateľ Mór Jókai v roku 1880, keď niekoľko dní pobudol v tomto vidieckom sídle. V obci sa nachádza aj neskororenesančný kaštieľ zo 17. storočia, no lepším tipom na prehliadku je obecné múzeum či pamätná izba ľudového umenia v neďalekej Turnianskej Novej Vsi.
Výlet nie je fyzicky náročný a je vhodný aj pre rodiny so staršími deťmi. Vzhľadom na to, že pramene vody sú iba v Zádielskej doline, nezabudnite na zásoby tekutín.
FOTO