Úžasný výhľad na Alpy. FOTO - ARCHÍV ČTK |
Úrady v Hornej Adiži, regiónu v hlavnom horskom pásme, sa tak obávajú o alpský ekosystém, že požadujú zaviesť poplatok päť eur za každé prechádzajúce auto. "Vpád áut musí byť pod kontrolou," hovorí Thomas Widmann, riaditeľ úradu pre turistiku a dopravu.
V Hornej Adiži chcú začať s vymáhaním mýtneho na budúce leto, keď budú cesty najviac vyťažené. Tisícky turistov chodia do Álp trampovať alebo liezť na medovozlaté skaly a štíty 30 horských masívov, ktoré sa ťahajú od Gardského jazera až po rakúsku hranicu.
Turistov by mala zastaviť automatická mýtnica, aká sa používa na talianskych diaľniciach, a zaplatiť poplatok. Domáci platiť nebudú musieť.
Dolomity majú na rozdiel od zvyšku Álp odlišný geologický profil - nachádzajú sa na zvyškoch koralových útesov, ktoré sú charakteristické ružovožltým sfarbením. Tieto útesy však majú v súčasnosti sklony zosúvať sa.
Minuloročné letné búrky spôsobili, že sa množstvo kamenia uvoľnilo a zosunulo z najvyšších štítov.
Hoci sa erózia vyskytuje v odľahlých oblastiach, čiastočne pre súčasné výkyvy počasia, ochrancovia prírody majú obavy. Navyše sa pripravuje kampaň, ktorej cieľom je začlenenie tohto horského pásma do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Väčšina turistov, ktorí do Dolomitov prichádzajú, používa rovnakú trasu: ostrými serpentínami, odkiaľ je nádherný výhľad, idú kvalitnou 95 kilometrov dlhou cestou z Bolzana do letoviska Cortina d'Ampezzo. Návštevníci mieria aj na ľadovec Marmolada, kde sa dá lyžovať aj v lete.
Úradníci v Hornej Adiži však tvrdia, že autá a karavany oblasti škodia. Mýtne by preto mohlo obmedziť počet vozidiel. "Vo Švajčiarsku a Rakúsku majú dobré skúsenosti s využitím mýtneho," argumentuje Hans Heiss zo strany Zelených.
(čtk)