SME

Bol tento rok pre cestovanie priaznivejší? Spýtali sme sa blogerov

Šesť známych blogerov prezradilo, aké cestovateľské zážitky stihli pozbierať.

(Zdroj: Eva Darron, unsplash.com)

Minulý rok cestovaniu neprial a mnohé plány dostali načas stopku. S jarou však začalo cestovaniu svitať na lepšie časy a mnohí sa opäť vydali do vysnívaných destinácií.

Známych cestovateľov sme sa pýtali na ich tohtoročné zážitky, ako vnímali bezpečnosť v zahraničí a kde sa chystajú stráviť zimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veronika Šipoš Rosputinská: Prvé cestovateľské zážitky v trojici

Veronika Šipoš Rosputinská s manželom Karolom, ktorých poznáte z blogu She Makes Me Travel, prispôsobili cestovanie novým životným okolnostiam: “Tento rok sa u nás neniesol v znamení cestovania, aspoň nie do takej miery ako kedysi. Minulú jeseň sa nám totiž narodilo prvé dieťa a aktuálnu situáciu vo svete sme nevyhodnotili ako ideálnu na veľké výlety s bábätkom.”

Kým sa na jar nezačali postupne uvoľňovať opatrenia, ich plány zahŕňali iba jednodňové výlety v okolí. “Potom sme si ale naplánovali viacero kratších dovoleniek na Slovensku a nakoniec sme väčšinu leta a jesene strávili na cestách,” hovorí Veronika. “Navštívili sme Oravu, Vysoké aj Nízke Tatry, východné Slovensko, boli sme na krátkom pobyte vo vinárstve v Rúbani, navštívili sme zaujímavé miesta v trnavskom regióne, boli sme v Banskej Štiavnici a v polovici septembra sme spontánne vyrazili na pár dní do Chorvátska,” vymenúva ciele ich výletov.

Loading

...

Ich jediná zahraničná cesta viedla do Chorvátska, ktoré pre vstup vyžadovalo potvrdenie o prekonaní ochorenia, teste alebo očkovaní. “Počas samotnej dovolenky sme pandémiu vnímali len pre povinné rúška v interiéroch. Nakoľko sme ale bývali v súkromnom apartmáne a cestovali sme mimo sezónu, s výraznými obmedzeniami sme sa nestretli,” vysvetľuje Veronika a na otázku, či sa cítili bezpečne dodáva: “Na žiadnom z miest som sa necítila vyslovene nebezpečne, ale, musím priznať, že o synčeka som mala obavy. Predsa len, niekoľko mesačnému bábätku nenasadíte rúško, ťažko ustriehnete, čo a kde chytá a keďže so všetkým, prirodzene, smeruje do úst, boli sme s manželom stále v strehu. Z jedného pobytu sme po prvej noci ale odišli, hostia v hoteli nedodržiavali opatrenia, bolo ich veľa a tam sme sa necítili úplne príjemne. Z celého roka to však bola len jedna negatívna skúsenosť.”

Rodina s malým synčekom prvý rok cestuje v trojici, a preto si z každého výletu odnáša nové a nové zážitky: “Pre mňa je tým najväčším zážitkom zistenie, že syn je celý po mne a cestovanie, dobrodružstvo, nové miesta a ľudí si veľmi užíva. Verím preto, že nás v budúcnosti čakajú ďalšie veľké cesty.”

Milan Bardún: Spontánne cestovanie, popri ktorom dopísal knihu

Pre Milana Bardúna z blogu Milan bez mapy bol rok 2021 výnimočný minimálne jednou udalosťou. Okrem množstva destinácií, ktoré sa mu podarilo tento rok navštíviť, stihol dokončiť svoju debutovú knihu INFLUENCER, ktorá od októbra dostupná na pultoch kníhkupectiev.

“V januári som začal Kanárskymi ostrovmi, konkrétne ostrovom Gran Canaria, kam som išiel navštíviť kamaráta, ktorý tam žije. Kedysi pracoval ako steward, zoznámili sme sa na jednom z jeho letov po Afrike. Z Gran Canarie som sa vybral do Mexika, kde som bol až do konca januára, veľmi ma zaujal ostrov Holbox, o ktorom som sa na blogu trochu rozpísal,” začína rozprávanie Milan.

Kanárske ostrovy ho zlákali opäť, no Gran Canariu vymenil za Tenerife, ktoré precestoval. “Odtiaľ som si odbehol do Atén, Milána, Janova, dvakrát na grécky Mykonos a do portugalského Fara. Stihol som tiež navštíviť Krakov, Wroclaw a karibský ostrov Svätý Martin. V Karibiku som sa zúčastnil projektu organizovaného mládežníckou organizáciou študentov zo Slovenska, kde sme spolu s miestnymi diskutovali na rôzne témy zamerané na udržateľné cestovanie. Rovno som tam oslávil svoje tridsiate narodeniny. Aktuálne sa nachádzam v Argentíne, kde strávim celý november. Do tejto krajiny som sa zamiloval na prvý pohľad a odrátaval každú sekundu, kedy sa tam môžem vrátiť. Hneď potom mamu vytiahnem na poriadnu dovolenku do Mexika,” prezradil Milan.

Pri toľkých miestach a zážitkoch sa ťažko vyberá len jeden, no za dva najlepšie považuje mesto Maca na Tenerife a ostrov Holbox v Mexiku. “Masca je malé mestečko v horách Tenerife, kam vedie pomerne náročná cesta, ktorú len tak tak zvládajú prejsť miestne minibusy. Masce sa hovorí aj Macu Picchu Európy a láka turistov z celého sveta. Prekvapil ma veľmi silný vietor a ubytovanie, ktoré som našiel cez Airbnb. Býval som na úpätí hory, kde dul tak silný vietor, že to miestami bolo až strašidelné. Ak plánujete v Masca prespať, zoberte si so sebou na cestu nejaké potraviny a hotovosť. Síce tu je pár reštaurácií, veľakrát do nich treba rezerváciu, alebo zatvárajú veľmi skoro, keď som ešte nebol hladný. Najbližší bankomat je v meste cez kopec, Santiago del Teide. Potraviny sú v meste tiež, no Matilde mi povedala, že sú takmer neustále zatvorené. Ja som ich ani motkaním sa po uličkách nenašiel. Ostrov Holbox v Mexiku tvorí zväčšiny mangrovníkový porast plný chránených vtáčích území. Je jedným z najlepších miest na pozorovanie vtákov v mexickom Karibiku. Prejdite sa na Punta Mosquito po pláži. Odporúčam vám vyraziť skoro ráno, kvôli odlivu. More odíde a každé ráno tu tak vznikajú pieskovo biele ostrovčeky, kde si ľudia vždy rozložia uteráky a opaľujú sa. Po ceste si však dajte pozor na krokodíly a raje, a sledujte si aj hodinky. More na obed začne opäť stúpať, tak bacha, aby ste tam nezostali zaseknutí ako ja.”

Milan si práve užíva juhoamerickú jar v Argentíne, no cestovať sa chystá aj so svojou mamou. Prezradil, aký program pre ňu vymyslel: “Vezmem ju na krásny Holbox, pôjdeme sledovať planktón a plameniaky. Hádam nám to neprekazia dáke vlny, no v Mexiku je v januári vždy krásne počasie. Určite ju plánujem zobrať aj na Chichén Itzá, pyramídy ktoré patria medzi sedem divov sveta.”

Jozef Orgonáš: Túlanie sa susednými krajinami na karavane

Aktívna rodina z blogu Cestujeme spolu, ktorú tvorí Hanka, Jozef a ich syn Krištof, zvolili netradičný spôsob cestovania karavanom. Karol, ako karavan nazvali, im umožnil objaviť neopozerané miesta najmä v okolitých krajinách. “Objavili sme pár krásnych destinácií v Rakúsku, Chorvátsku, Taliansku či Poľsku. Opäť sme si potvrdili, že cestovanie mimo sezóny (napríklad, máj či september v Chorvátsku) je úplne neskutočné – veľká pravdepodobnosť pekného počasia, omnoho menej ľudí, lokálne miesta a baríky máte väčšinou len pre seba,” hovorí Jozef Orgonáš.

Loading

...

Aké miesta rodine najviac utkveli v pamäti na ich karavanových potulkách navštíviť? “Vybral by som asi 3 a sú to úplne bežne dostupné miesta. Prvým je poľský Krakov, jeho nezameniteľná história, ktorú môžete cítiť, chytiť a zavoňať na každom rohu jeho historického centra. Ten vibe, čo z tohto mesta ide, dám dodal energiu. S našim synčekom toho nestihneme pozrieť za deň toľko, ako kedysi, keď sme cestovali sami – naopak, užívame si viac lokálnu pohodu, prechádzky, túlame sa po detských ihriskách. Druhým bol pre nás chorvátsky Trogir. Do kempu hneď „za kopcom“ za mestom sme prišli pôvodne iba na 2-3 dni a po 10-tich dňoch sme odchádzali úplne zrelaxovaní. V máji bolo more síce ešte trochu chladné, ale na rannej kávičke na pláži sme boli úplne sami a dať si zmrzlinu na promenáde pri jachtách bez akéhokoľvek davu turistov stálo tiež za to. Tretím miestom bola opustená chatka Marcher Alm v rakúskom Tirolsku vo výške 1700 m.n.m., z ktorej to bolo do najbližšej dediny 20 minút autom po strmej lesnej ceste. To ticho, príroda a okolie – nazvali sme si to tam mentálnym sanatóriom.”

Krajiny, ktoré sa im podarilo navštíviť, mali podobný režim, ktorý zahŕňal rúška alebo respirátory, pri prechode hranicami bolo potrebné sa preukázať potvrdením o očkovaní, teste, prekonaní choroby: “Sem-tam od nás vypýtali potvrdenie aj v reštaurácii, samozrejme, radi sme im ho ukázali, keďže sme obidvaja zaočkovaní. Snažili sme sa vyhýbať akýmkoľvek masám – bohužiaľ COVID-19 priniesol aj pre domácich situácie, keď ľudia menej interagujú, menej si užívajú, sú viac opatrní. V reštauráciách sme väčšinou sedeli na terasách, kávičku sme si radšej zobrali “to go” a vychutnali si ju na mestskom móle. Žiadne bujaré večierky už u nás nie sú na zozname. Takže nám z cestovania nič nechýba, práve naopak. Plne sme prepadli čaru karavaningu,” hovorí Jozef a zároveň dodáva, že obavy o bezpečnosť vôbec nepociťovali: “Cestovný ruch trpí všade vo svete, čo nám je samozrejme ľúto. Ale s rozumnými obmedzeniami sa dá po okolitých krajinách cestovať takmer plnohodnotne. My sme sa cítili úplne bezpečne, aj s drobcom v náručí.”

Marika Srnáková: Zámerne vyhľadávali zážitky na Slovensku

Dobrodružná rodina z blogu Cestuj s deťmi využívala všetky príležitosti, aby spoločne mohli spoznávať svet. S deťmi precestovali Európu, ale exotickejšie destinácie v Ázii, Amerike či Afrike. Marika Srnáková s manželom Michalom majú v prioritách jasno: “Roky sa riadime mottom Zbierame zážitky, nie veci a k tomuto zážitkovému cestovaniu vedieme aj našich chlapcov.”

Rok 2021 trávia netradične cestovaním po Slovensku a zahraničie zámerne vynechali. “Počas tohto roka sme zahraničie zámerne vynechali. Bolo to aj z dôvodu, že sa nám začali ozývať regióny s ponukami zážitkov a miest v daných oblastiach, a tak sme tento rok precestovali naozaj veľký kus Slovenska a na zahraničie nám už akosi nezostal čas. Videli sme často miesta, o ktorých sme netušili, že existujú a všetci sme si to naplno užili,” vysvetľuje rozhodnutie rodiny Marika.

Z cestovania po Slovensku mali príjemný a bezpečný pocit: “Predsalen, cestovanie po Slovensku je nám najprirodzenejšie. Radi sa spoznávame a rozprávame s našimi krajanmi. Spriatelili sme sa s niekoľkými novými rodinami, čo je pre nás pri cestovaní tiež veľmi príjemné.”

Loading

...

Rodina sa môže pochváliť naozaj unikátnymi zážitkami, ktoré majú regionálnu tradíciu. Pri Marikiných slovách je hneď jasné, že precestovali Slovensko skrz naskrz: “Tých TOP zážitkov bolo oveľa viac ako jeden a iba ťažko by sa nám práve jeden vyberal,” premýšľa Marika, ktorej manžel i deti sú veľmi aktívne typy. “Užili sme si úžasnú turistiku v Lomnickom sedle, prešli niekoľko horských chát a vodopádov, videli sme vo Vysokých Tatrách vlka, čo bolo úžasným adrenalínovým zážitkom samo o sebe. V Jasnej sme si dopriali piknik v lanovke a z Chopku sa zviezli na horských kárach. V obci Liešnica sme sa stali na jeden deň včelármi so všetkým, čo k tomu patrí. V Skalici sme si tradične na pahrebe upiekli vlastné trdelníky. Splavili sme Hron na rafte, Ipeľ na kanoe, Malý Dunaj na katamaráne, Dunajec na pltiach a Baťov kanál na motorovom člne. Prešli sme Španiu dolinu, Demänovskú dolinu, Spiš, Pieniny, Záhorie, Banskú Štiavnicu, Kežmarok aj Levoču. Konečne sme sa previezli v Bratislave Prešporáčikom a vyliezli sme na UFO. Nevynechali sme však ani aquaparky, termálne kúpaliská a biokúpaliská. Boli sme tiež v niekoľkých galériách, múzeách, kaštieľoch a kostoloch, dokonca v podzemí v kryptách. Zážitkov bolo naozaj neúrekom. Všetko máme zdokumentované v článkoch na našom blogu www.cestujsdetmi.sk, prípadne v príspevkoch na Facebooku.”

Tomáš Kubuš: Známe miesta dostali bez davov turistov nový rozmer

Okrem cestopisov zo známych aj menej známych destinácii je blog Street Food Hunters najväčšou inšpiráciou na gastronomické zážitky. Tomáš Kubuš popísal bohatý zoznam krajín, ktoré od začiatku roka navštívil: “Tento rok sme začali s cestovaním už v januári návštevou Maldív, neskôr sme sa vydali do Egypta, Jordánska, trikrát sme sa vrátili do nášho milovaného Turecka, objavovali grécky Peloponéz, prešli Balkán cez Kosovo, Severné Macedónsko, Albánsko, Čiernu Horu, Chorvátsko až do Bosny a Hercegoviny, dva týždne strávili na severe Talianska a naposledy sme si užili Tadžikistan s Wachanským koridorom a legendárnou cestou Pamir Highway. Práve táto posledná cesta bola zrejme to, čo by som rád vyzdvihol, pretože milujeme región Strednej Ázie a byť tu na miestach bez turistov bolo veľmi silné a krásne. Vynikajúcou boli aj návštevy Benátok bez davov, gréckych Mykén kde sme boli spočiatku úplne sami, jordánska Petra bez turistov tiež stála za to a napokon sa nám hlboko do srdca zapísalo talianske mesto Vicenza, kde sme strávili celý týždeň. Ťažko sa vyberajú najkrajšie miesta, keď je svet tak fascinujúci.

Tomáš patrí k cestovateľom, ktorí sa rozhodli cestovať už minulý rok ihneď po uvoľnení najtvrdších opatrení. Odlišné pravidlá ani neustále sledovanie zmien pri ceste z krajiny do krajiny ho už neprekvapovali: “Krajiny ako Maldivy, Egypt alebo Jordánsko boli také, kde človek až na pár výnimiek ani nepostrehol, že by sa ich korona veľmi týkala. Taliansko a Grécko mali svoje pravidlá ohľadom nosenia rúška na tvári a boli sme v Turecku aj počas lockdownu, kedy bolo takmer všetko zatvorené, no naposledy v septembri už opäť všetko fungovalo ako malo. Najväčším prekvapením bol v tomto letný Balkán, kde sa nevyžadovalo nič, dokonca ani nejaké testy pri vstupoch a nekontrolovali takmer nikde žiadne pravidlá. Niektoré krajiny ako Maldivy, Jordánsko či Tadžikistan vyžadujú pred vstupom PCR, hoci sme očkovaní, ale je to súčasť dnešného cestovania a toto nevnímame ako obmedzenie. Veci sa menia rýchlo, treba ich sledovať, lebo sa čokoľvek môže zmeniť ako naposledy v Turecku, kto nemá očkovanie, potrebuje od 6.9. na vnútroštátne prelety či cesty autobusmi PCR test. Očkovaní toto riešiť nemuseli, takže často je to dnes aj o takýchto detailoch a ak človek nesleduje situáciu, môže sa rýchlo popáliť,” hovorí o režime počas cestovania Tomáš.

Napriek tomu sa jeho pocity z cestovania či bezpečnosti nezmenili. “Pri cestovaní sme sa cítili bezpečne, ani raz sme nemali zlý pocit. Keď sme išli preplnenými miestami, nasadili sme si rúško, používali dezinfekciu, ak bolo niekde zbytočne veľa ľudí, nepotrebovali sme tam ísť a je to.”

Niektoré miesta, ktoré už opakovane navštívil, dostali iný rozmer: “Vychutnávali a spoznávali sme miesta, kde sme už viackrát boli, bez davov, niekedy úplne bez turistov,” hovorí nadšene Tomáš. “Jordánsku Petru sme videli mnohokrát, teraz tam však bolo počas dňa možno 50 ľudí a bolo to neskutočné. Podobne sme vnímali viaceré egyptské pamiatky a aj situácia vo svete bol jeden z dôvodov prečo sme sa po rokoch vrátili do Benátok, ktoré sme preplnené turistami už nechceli zažiť. Teraz sme si ich vychutnali ako nikdy predtým. Stáli sme takmer úplne sami v Tróji, Efeze, Mykénach či v Korinte a toto sú spomienky, na ktoré sa len tak ľahko nezabudne.”

Janka Schweighoferová: Intenzívne zážitky z Južnej Ameriky

“Aj by som napísala, že navštívených destinácií je pomenej ako iné roky, no keď som ich začala rátať v hlave, nie je to tak,” prezrádza na úvod Janka Schweighoferová, autorka blogu Travelhacker.

“Stihli sme cestu po Kolumbii, Paraguaj a o chvíľu vyrážame do podobných končín znovu. Okrem toho sa mi podarilo objaviť nádherné miesta v Rakúsku (dlho som netušila, že majú tak nádherné jazerá!), Barcelonu, v ktorej sme mali slávny Park Guell a ďalšie svetovo známe atrakcie takmer pre seba. Podobnú atmosféru sme si užili v Ríme. S kamoškami sme si spravili babskú cestu Portugalskom, pár dní na to som už odlietala na rodinný výlet na prekrásny grécky Skiathos. Veľmi prekvapil aj Madrid, kde sme si odskočili na rýchly výlet.”

Najväčší dojem na ňu tento rok urobila Kolumbia. Prečo práve táto juhoamerická krajina? “Bola to moja prvá cesta v 2021, hneď ako "sa dalo" cestovať. Ten pocit, keď naše lietadlo vzlietlo mi prišiel neskutočne krásny. Počas 3 týždňov sme videli údolia plné 60 metrov vysokých paliem v nádhernej panenskej divokej prírode, super karibské pláže, zažili sme mestá ovplyvnené neuveriteľnou históriu drog, od najchudobnejších slumov až po luxusné štvrte s kvalitnou gastro kultúrou, za ktorú by sa nehanbil Berlín, Barcelona či Rím. A samozrejme, ja ako náruživý kávičkár som si prišla na svoje na kávových plantážach a v kaviarňach. Kolumbia kvalitnú kávu nielen vyváža do celého sveta, ale ju aj podáva v miestnych kaviarňach, čo je veľmi milé prekvapenie napríklad po Brazílii, kde kávová kultúra absolútne absentuje,” opisuje zážitky z Kolumbie Janka.

Aj ona pri plánovaní svojich ciest brala do úvahy lockdown a prijaté opatrenia, ktoré sa líšili nielen v jednotlivých krajinách, ale v Kolumbii dokonca aj v mestách. “V Grécku či Barcelone sa nás opatrenia takmer nedotkli. Čo ma veľmi prekvapilo bolo, že v Južnej Amerike majú veľmi striktné pravidlá a aj ich dodržiavajú a kontrolujú. Jeden pán na vnútroštátnom kolumbijskom lete odmietol mať rúško aj cez nos a po druhom upozornení ho letuška informovala, že po prílete si ho príde vyzdvihnúť polícia. Celé lietadlo následne čakalo na políciu kým ho vyviedla z lietadla.”

Podobné situácie sú skôr rarita a ako sama hovorí, nikdy sa necítila bezpečnejšie: ”So všetkými povinnými testami, zvýšenou hygienou a opatreniami sa svet stal bezpečnejším miestom, a to nielen v rámci covidovej situácie. Na cestách som sa stretla s mnohými zdravotnými rizikami, ktoré vznikali zo špiny - rôzne žalúdočné problémy, baktérie, či choroby. Covid veľmi pomohol celosvetovému šíreniu osvety o hygiene, a to je veľmi pozitívna správa.”

Južná Amerika na Janku silno zapôsobila, preto sú jej budúce cestovateľské plány už jasné: “O chvíľu sa chystám naspäť do Južnej Ameriky, dúfam, že nachytám nielen bronz, ale aj španielčinu a nové salsové zážitky. Potom sa chystám na špeciálnu plavbu s výletnou loďou, ktorá ma zavedie do jednej z najuzatvorenejších krajín sveta - do Saudskej Arábie.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 178
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 138
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 176
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu