SME

Záhreb: mesto, ktoré vás chytí za srdce

Chorvátsko neponúka iba pláže a more, ale aj Záhreb.

(Zdroj: AdobeStock)

Väčšina z nás pri letnej dovolenke na Jadrane cestuje aj okolo chorvátskej metropoly. Pokiaľ ste ju doteraz nenavštívili, pri najbližšej možnej príležitosti to určite napravte. Toto mesto si totiž návštevu určite zaslúži a prekoná vaše očakávania. Záhreb je plný historických pamiatok a atrakcií, múzeí, hotelov a reštaurácií a miestni obyvatelia vítajú návštevníkov s tradičnou chorvátskou pohostinnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najstaršou častou Záhrebu je jeho Horné mesto, kde pri potulkách uličkami obklopenými historickými budovami natrafíte na jeho najväčšie atrakcie. Patrí medzi ne napríklad katedrála, Trh Dolac, brána Porta di Pietra, jedinečné Múzeum stroskotaných vzťahov, najkratšia lanovka na svete, či dodnes zachované plynové osvetlenie niektorých ulíc, ktoré sú od roku 1863 dodnes každý večer ručne rozsvecované. V Dolnom meste zase nájdete široké bulváre a krásne veľké mestské parky, ako stvorené pre relax a oddych.

Námestie bána Jelačiča

Miestni často hovoria: „Stretneme sa pod hodinami“. V Záhrebe to znamená iba jedno miesto, o ktorom by mohli hovoriť. A tým sú Biele hodiny stojace na námestí Trg Bana Jelačiča, ústrednom bode každodenného života v meste. Do 20. storočia bolo toto rušné námestie využívané ako trhovisko, ktoré sa následne presťahovalo na susedné námestie Dolac.

Centrálnym bodom námestia je impozantná jazdecká socha chorvátskeho národného hrdinu, guvernéra Josipa Jelačića. Čo vás na námestí určite zaujme budú budovy, ktoré ho obklopujú. Väčšina týchto grandióznych budov pochádza z 19. storočia a je skvelým príkladom štýlov ako secesia, postmoderna a biedermeier.

Kúsok od sochy Jelačiča uvidíte aj fontánu Manduševac, ktorá až do 19. storočia poskytovala pitnú vodu. Z námestia sa vychádza na avenue Ilica, najobľúbenejšiu a najdlhšiu nákupnú ulicu v meste.

Trh Dolac

Hneď nad Jelačičovým námestím nájdete najznámejší a hlavný záhrebský farmársky trh, na ktorom už takmer 80 rokov ponúkajú farmári z celého Chorvátska svoje produkty. Nájdete tu čerstvé ovocie a zeleninu, stánky so zdravou výživou, predajcov čerstvých cestovín, pekárne, predajne syrov, kvety, suveníry a mnoho iného.

Vedľa v budove nájdete aj trh s čerstvými rybami a v podzemných priestoroch tržnice môžete zájsť do mäsiarstiev s bohatou ponukou salám, klobás, či šuniek. Je to živé, hlučné a aj najlepšie miesto, kde hlavne skoro ráno precítite jeho úžasnú atmosféru. Otvorený je každý deň od 7. do 15 tej hodiny.

Múzeum stroskotaných vzťahov

Pri potulkách Horným mestom určite nevynechajte jedinečné múzeum, v ktorom sú vystavené rôzne predmety bývalých lások, sprevádzané ich krátkymi príbehmi a emóciami.

Založili ho dvaja Záhrebčania, filmová producentka Olinka Vištica a sochár Dražen Grubišić. Potom, čo sa v roku 2003 skončil ich štvorročný vzťah, obaja žartovali o zriadení múzea, kde by sa nachádzali ich spomienkové predmety. O tri roky neskôr sa touto myšlienkou začali zaoberať vážne a poprosili svojich priateľov, aby im darovali predmety, ktoré zostali po ich rozchodoch.

Múzeum začalo ako putovná zbierka darovaných predmetov, absolvovala svetové turné a navštívilo Argentínu, Bosnu a Hercegovinu, Nemecko, Filipíny, Srbsko, Singapur, Slovinsko, Južnú Afriku, Spojené kráľovstvo aj Spojené štáty a predmety od darcov postupne z celého sveta pribúdali. Od roku 2010 si múzeum našlo svoje trvalé miesto v Záhrebe.

Uvidíte tu na pohľad nezaujímavé predmety, ktoré ale pre ich vlastníkov znamenali tak veľa, že sa ich pre zaťaženie spomienkami nedokázali vzdať. Uvidíte tu napríklad knihu ako schudnúť, ktorú manžel daroval svojej manželke, ženou darované topánky, ktoré muž musel vo vzťahu nosiť a pritom sa mu vôbec nepáčili, záhradného trpaslíka hodeného v hneve do auta počas búrlivého rozchodu, svadobné šaty zo zrušeného sobáša, sekeru, ktorou zradená žena rozsekala nábytok v domácnosti, či parašutistický batoh milého, ktorý sa pri zoskoku z lietadla zabil. Na niektorých vystavených predmetoch sa pobavíte, pri pohľade na niektoré vám však ostane smutno na duši.

Svätyňa Záhrebu

Tak sa nazýva jediná dochovaná kamenná brána niekdajšieho mestského opevnenia Porta di Pietra, postavená v 13. storočí ako jedna zo štyroch hlavných brán vedúcich do mesta. V nej sa nachádza svätyňa a kamenné dosky oslavujúce Božiu Matku.

Vo svätyni uvidíte aj obraz Matky Božej, ktorý akoby zázrakom prežil požiar v 17. storočí a je chránený umelecky kovaným železným plotom. Bránu pravidelne navštevujú ľudia, ktorí sem prídu zapáliť sviečku a poďakovať sa Panne Márii za ich ochranu.

Kúsok od brány sa nachádza aj námestie Sv. Marka s budovami chorvátskej vlády a parlamentu. Uprostred neho stojí krásny kostol sv. Marka. Na jeho streche vás určite zaujmú dva veľké erby – mesta Záhrebu a kráľovstva Chorvátska, Dalmácie a Slavónska.

Centrum nočnej zábavy

Ulica Tkalčićeva je centrom kaviarní, barov a aj nočného života. V rokoch 1899 až 1941 tu bol takmer každý dom nevestincom, preto mali všetky okná na domoch nepriehľadné sklo a svietili na nich červené lampáše. Záhreb bol prvým mestom v Európe, ktoré malo štvrť s týmito červených svetlami. Dnes ulica nadväzuje na tradíciu záhrebských remeselníkov a obchodníkov a je jednou z najatraktívnejších ulíc v meste.

Na začiatku ulice uvidíte staré slnečné hodiny, na ktorých je vždy zobrazený správny čas. Je to jedno z najlepších miest v Záhrebe na každodenné stretnutia, kde si môžete dať s priateľmi kávu, či dobré jedlo a večer dobré drinky.

Najkratšia lanovka sveta

Jedna z najromantickejších promenád v meste, Strossmayerova, známa aj ako Zagreb Stross, je najlepším miestom na panoramatické výhľady na Záhreb. Počas roka sa tu konajú rôzne kultúrne akcie a koncerty. V lete je to Leto na Stross a v zime adventné trhy. Mimochodom, záhrebské vianočné trhy patria podľa medzinárodných hodnotení medzi najkrajšie v Európe.

Počas podujatí je promenáda plná umelcov, stánkov s jedlom, predajcov suvenírov a spoločenského života. Dostanete sa sem pešo z námestia bána Jelačiča, prípadne z ulice Ilica najkratšou pozemnou lanovkou na svete – Uspinjača, ktorá je jedným z hlavných symbolov mesta. Má dĺžku iba 66 metrov a je najstarším a prvým prostriedkom verejnej dopravy v Záhrebe, ktorej účelom bolo prepojiť Dolné a Horné mesto. Jazda trvá asi minútu, odchádza každých 10 minút a premáva od 06:30 do 22:00 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 092
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 761
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 182
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 209
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 117
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 043
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu