Takmer z každej dovolenky si okrem klasických zážitkov snažíme priniesť aj drobnosť, ktorá pripomenie príjemné chvíle. Niektorí sa uspokoja s tričkami, šiltovkami, soškou či mušľami. Pre tých, ktorí by chceli niečo tradičné a originálne, ponúkame zopár tipov.
Viazanka pochádza z Chorvátska
Ručne vyšívané viazanky patria k najznámejším suvenírom. Pôvodne to bol široký šál, ktorý v 17. storočí nosili chorvátski vojaci. O storočie neskôr sa už stala súčasťou pánskeho oblečenia.
Viazanku vďaka jej originalite čoskoro zaradili do šatníkov aj Parížania, pre ktorých bola najmä symbolom pokroku. Odtiaľ sa už dostala do celého sveta a módni návrhári ju dodnes v rôznych obmenách využívajú pre svoje módne kolekcie.
Prepisovačka - pôvodný chorvátsky vynález
Jej vynálezcom je Slavoljub Penkala, ktorý najprv v roku 1906 vyrobil prvú prepisovačku a o rok neskôr aj prvé plniace pero. Na začiatku 20. storočia bol Záhreb strediskom priemyslu písacích potrieb a továreň, kde sa vyrábali, vyvážala svoje výrobky do Rigy, Ľvova, Paríža, Viedne, Londýna, New Yorku, Los Angeles, dokonca aj do Tokia a Singapuru. Známy parížsky grafik Rafael Barda povedal, že prepisovačka nie je len chorvátskym, ale aj európskym suvenírom. Každá darčeková prepisovačka je unkátna, má svoje sériové číslo a osvedčenie v chorvátčine a dvanástich svetových jazykoch.
Morčiç - tradičný šperk z Rijeky
Tradičný šperk, ktorý pochádza z okolia Rijeky a Kvarneru, začali rijecké ženy nosiť v 16. storočí ako pamiatku na víťazstvo nad Turkami. Náušnice v tvare hlavy murína s turbanom vyrobili miestni šperkári za prijateľnú cenu a čoskoro sa ocitli v šperkovnici takmer každej ženy. Neskôr sa hlava ako motív objavovala aj brošniach, prsteňoch, ihliciach do kravát a na náhrdelníkoch. Verilo sa, že morčiç má magické vlastnosti a môže svojho majiteľa chrániť.
Koncom 19. storočia, keď sa motív murína začal objavovať na rôznych šperkoch, sa morčiç stal luxusným a drahým šperkom určeným pre vyššie vrstvy spoločnosti.
Pag je ostrovom čipiek a syra
Symbolom ostrova Pag sú ručne vyrábané čipky, ktoré sú známe najmä pre nádherné motívy. Ak ste sa rozhodli, že bez nejakej drobnosti neodídete, zájdite do úzkych uličiek mesta Pag, kde nájdete skutočne tie najkrajšie práce. Zároveň sa môžete pozrieť, aké šikovné sú miestne ženy.
Na stráňach ostrova, na ktoré zanesie vietor bóra aj morskú soľ, rastie sedem druhov liečivých bylín, ktoré sú hlavnou potravou pre domáce zvieratá. V tejto kombinácii spočíva tajomstvo jedinečnej chuti jahňacieho mäsa a pažského syra (paški sir). Syry si môžete kúpiť v syrárni v Pagu alebo u súkromných výrobcov.
V prípade potreby je možné kontaktovať slovenskú ambasádu v Záhrebe:
Chorvátska republika - Veľvyslanectvo SR
Prilaz Gjure Deželiça br. 1010000 Záhreb
Tel.: 003851/4848941 - ústredňa
Fax: 003851/4848942
Mobil: 0038 761 900 737
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Chorvátskej republike: Ján Petrík
Autor: jač, spracované podľa internetu