Pláže pozdĺž jadranského pobrežia sú vo väčšine prípadov skalnaté, na asi 25 percentách nájdete väčší či menší štrk, ktorý sa nachádza prevažne v zátokách. Na mysoch a výbežkoch bývajú skalnaté pláže.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pláže pozdĺž jadranského pobrežia sú vo väčšine prípadov skalnaté, na asi 25 percentách nájdete väčší či menší štrk, ktorý sa nachádza prevažne v zátokách. Na mysoch a výbežkoch bývajú skalnaté pláže.
Pieskové pláže sú na Jadrane zriedkavosťou, ale často sú vyhľadávaným miestom rodinnej dovolenky najmä kvôli malým deťom, pretože v miestach, kde sa nachádzajú, je zväčša pozvoľný, niekoľko desiatok metrov dlhý vstup do mora. Mnohé pláže majú len pieskové dno a pláž je štrkovitá, preto treba počítať s tým, že more je síce čisté, ale už napoludnie nie je také priezračné ako na miestach, kde dno tvorí štrk, či kamene.
V blízkosti často navštevovaných miest, apartmánov či hotelov je pobrežie upravené pomocou betónových platní. Ťažšie prístupný vstup do mora sa tak stáva pohodlnejší.
Chorvátske pobrežie ponúka vďaka svojej členitosti viacero možností na oddych. Môžete zostať na mestskej pláži, ktorá je vybavená bufetmi, reštauráciami, požičovňami. Môžete si vyskúšať ktorúkoľvek z vodných atrakcií, požičať si slnečník či lehátko, dať si zmrzlinu.
Ďalej od obydlí a hotelových komplexov sú okrajové pláže, kde si síce nemôžete prenajať pedalinu - vodný bicykel, nájdete tu však pokojné miesto na oddych a možno i prázdnu tichú zátoku. Na okrajových plážach bývajú často oficiálne či menej oficiálne, v každom prípade vyhľadávané nudistické pláže, označené skratkou FKK (z nemeckého Freie Körperkultur). A ak pôjdete ešte ďalej, cesta môže na pohľad vyzerať dosť neprístupná, ale nenechajte sa zmiasť. Možno natrafíte na pláž snov, ďaleko od civilizácie, v skalnatom útese. Mnohé podobné pláže či zátoky už boli objavené, preto ak pôjdete autom popri mori a pri ceste uvidíte stáť autá, pokojne odparkujte, najbližšou cestou zíďte k moru.
Iná možnosť je prenajať si loďku alebo motorový čln a na podobnú pláž prísť od mora potom, ako si ju vyhliadnete z loďky. Domáci vám poradia, kam sa odplaviť za málo navštevovanými a z pevniny neprístupnými zátokami a máte pláž len pre seba.
Mestské pláže bývajú označené bójkami, vyznačujú tak teritórium určené plavcom a kúpajúcim sa. Neodporúča sa plávať až za bóje, aby nedošlo k zrážke s vodným skútrom, člnom či surfistom.
Pieskové pláže v Chorvátsku
Podrobnejší opis jednotlivých pláží, prípadne fotografie, nájdete aj na webstránkach jednotlivých letovísk.
ostrov Pag, Gradska plaža - Mestská pláž priamo v meste Pag, zátoka tesne pred Starou Novaljou, 1,5 km z Novej Novalje, kemp Šimuni, pláž Zrče, pláž Malin, pláž Sveti Duh - ako jediná má pieskové dno a 50 metrov plytčiny od brehu, www.pag-tourism.hr , www.mediteran-pag.com , www.pag.hr
SEVERNÁ DALMÁCIA
ostrov Susak - www.susak.tk - západne od ostrova Lošinj, nazývajú ho aj pieskový ostrov
ostrov Vir, jediná piesková pláž je v zátoke Sapavac, na južnej strane ostrova, ostatné sú väčšinou s vybetónovaným mólom alebo pieskovým dnom, www.otok-vir.info
ostrov Dugi otok - www.sali-dugiotok.com - pláž Saharun, zátoka Telašçica v južnej časti ostrova