Šéf Národného automotoklubu Juraj upozorňuje, že policajt by vodičovi dával pokutu so slovami: "Musím vás potrestať podľa zákona o horskej záchrannej službe."
Parlament minulý týždeň neschválil novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách a vládne strany sľúbili KDH, že paragrafy tohto zákona prenesú do iného schvaľovaného zákona ešte na tejto schôdzi. Chcú na to využiť zákon o horskej záchrannej službe.
Smrečan hovorí, že taký významný zákon, akým sa riadi doprava, si zaslúži dôstojné schválenie. Vtesnať jeho paragrafy do zákona o horskej službe podľa neho "nesvedčí o vážnosti".
Dlhoročný učiteľ v autoškole, šéf bratislavskej autoškoly Alfa Ľubomír Tvorík hovorí, že podobný nezmysel je v zákone o autoškolách, podľa ktorého pokutujú policajti za to, že vodič nemá diaľničnú nálepku.
Podľa Tvoríka nerobia autoškolám pri vyučovaniach podobné prehmaty veľké problémy, ale je to neštandardné. "V učebných osnovách autoškôl nie sú uvedené čísla zákonov, ale témy, napríklad riešenie značiek, dopravných situácií a podobne," hovorí. Tvrdí však, že by bolo povinnosťou autoškôl oboznamovať ľudí so zákonom o horskej službe.
Bývalý podpredseda vlády za SDĽ pre legislatívu Ľubomír Fogaš hovorí o "vysoko neštandardnom" prístupe, ktorý zneprehľadňuje zákonodarstvo. Podľa neho si politici musia ctiť, že keď neschvália návrh zákona, môžu ho predložiť až o šesť mesiacov. "Neprežívame žiadne revolučné premeny a nie je dôvod, aby sa do zákonov dostávali iné ustanovenia cez politické triky," hovorí Fogaš.
Politici by mali o zákone rozhodovať v stredu. (rf)