SME

V 1. štvrťroku nebolo na dovolenke 76,2 % Slovákov

Bratislava 22. júna (TASR) - Dlhodobú dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí absolvovalo 15,8 % a krátkodobý pobyt 8 % Slovákov. Žiadnu dovolenku nemalo ...

Bratislava 22. júna (TASR) - Dlhodobú dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí absolvovalo 15,8 % a krátkodobý pobyt 8 % Slovákov. Žiadnu dovolenku nemalo 76,2 % občanov, a to najmä z finančných dôvodov. Na dovolenku v inom období sa chystalo 28 %. Zdravotné príčiny uviedlo 9 %, pracovnú zaneprázdnenosť 8,4 %. Mimo bydliska nechodí 7,8 %. Rodinné dôvody uviedlo 5,8 % Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyplynulo to z prieskumu v zmysle európskych noriem na reprezentatívnej vzorke 1 349 respondentov. Prieskum vykonal Štatistický úrad SR.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky prieskumu potvrdili, že na krátkej tuzemskej dovolenke bolo 6,6 % a v zahraničí 0,9 % občanov. Na Slovensku aj v zahraničí dovolenkovalo 0,5 % Slovákov. Najčastejšie dovolenkujúci cestovali do okresov Poprad, Bratislava, Liptovský Mikuláš a Kežmarok. Najviac ciest bolo v marci a februári. Krátkodobá dovolenka vyšla na 3 231 Sk/osobu. Cesty účastníkov krátkodobej dovolenky v zahraničí smerovali do Maďarska, ČR a Rakúska, pričom dovolenka ich stála 6 876 Sk/osobu.

Dlhodobé dovolenky v SR trávilo 11 % a v zahraničí 4,1 % Slovákov. Najčastejšie tieto pobyty trvali 4 až 7 nocí. Vo februári sa uskutočnilo 40 % a v marci 35,1 % ciest, hlavne do okresov Poprad, Liptovský Mikuláš a Piešťany. Dovolenkári sa rekreovali, navštívili príbuzných a liečili sa. Najviac ciest sa uskutočnilo autom, menej autobusom a vlakom. Ako najvyhľadávanejšie v SR vyšlo súkromné neprenajaté ubytovacie zariadenia až potom hotely, súkromne prenajaté ubytovne, iné kolektívne zariadenia, kúpeľné domy, vlastné domy či chalupy, kempy. Prostredníctvom cestovných kancelárií (CK) bolo zorganizovaných 12,5 % dovoleniek. Za pobyt Slovák zaplatil 6 443 Sk/osobu.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci dlhodobých dovoleniek v zahraničí respondenti označili ako najčastejšie pobyty na 4 až 7 nocí. Najviac ciest bolo vo februári a v marci. Rekreanti cestovali do Rakúska, ČR a Egypta. Dominovali pri vycestovaní návšteva príbuzných, rekreácia, poznávací zájazd. Najčastejšie dovolenkári použili auto, menej lietadlo, autobus a vlak. V rámci hľadania ubytovania si vybrali hotel pred súkromne neprenajatými ubytovňami. Menej prežili pobyt v súkromne prenajatých ubytovniach a kúpeľných domoch. Prostredníctvom CK si Slováci zabezpečili 45,3 % dovoleniek, za dovolenku utratili 20 170 Sk/osobu, teda medziročne viac o 25 %.

Prieskum ďalej zistil, že najviac boli spokojní s tuzemským ubytovaním 67,7 % a v zahraničí 70,2 %. So stravovaním na Slovensku bolo spokojných 57,6 %, s dopravou 48,8 % a ochranou a bezpečnosťou 41,1 %. Pod 40 % vyjadrili spokojnosť s kultúrno-spoločenskými službami, informačnými službami a so zdravotníckymi službami iba 22,2 % opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

Na tuzemské služobné cesty cestovalo 8,5 % a do zahraničia 2,4 % Slovákov. Na služobné cesty na Slovensku aj do zahraničia cestovalo 0,5 % občanov. Na Slovensku sa najviac služobných ciest uskutočnilo v marci a vo februári, do zahraničia vo februári a v marci. Najčastejšie sa využívalo ubytovanie v hoteloch, v SR i v zahraničí. Ubytovanie v iných kolektívnych ubytovacích zariadeniach tvorilo v SR 30,8 % a v zahraničí 18,2 %. Ubytovanie v súkromí predstavovalo v SR 5,9 % a v zahraničí 9,1 %.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu