V 1. štvrťroku nebolo na dovolenke 76,2 % Slovákov
Bratislava 22. júna (TASR) - Dlhodobú dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí absolvovalo 15,8 % a krátkodobý pobyt 8 % Slovákov. Žiadnu dovolenku nemalo ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 22. júna (TASR) - Dlhodobú dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí absolvovalo 15,8 % a krátkodobý pobyt 8 % Slovákov. Žiadnu dovolenku nemalo 76,2 % občanov, a to najmä z finančných dôvodov. Na dovolenku v inom období sa chystalo 28 %. Zdravotné príčiny uviedlo 9 %, pracovnú zaneprázdnenosť 8,4 %. Mimo bydliska nechodí 7,8 %. Rodinné dôvody uviedlo 5,8 % Slovákov.
Výsledky prieskumu potvrdili, že na krátkej tuzemskej dovolenke bolo 6,6 % a v zahraničí 0,9 % občanov. Na Slovensku aj v zahraničí dovolenkovalo 0,5 % Slovákov. Najčastejšie dovolenkujúci cestovali do okresov Poprad, Bratislava, Liptovský Mikuláš a Kežmarok. Najviac ciest bolo v marci a februári. Krátkodobá dovolenka vyšla na 3 231 Sk/osobu. Cesty účastníkov krátkodobej dovolenky v zahraničí smerovali do Maďarska, ČR a Rakúska, pričom dovolenka ich stála 6 876 Sk/osobu.
Dlhodobé dovolenky v SR trávilo 11 % a v zahraničí 4,1 % Slovákov. Najčastejšie tieto pobyty trvali 4 až 7 nocí. Vo februári sa uskutočnilo 40 % a v marci 35,1 % ciest, hlavne do okresov Poprad, Liptovský Mikuláš a Piešťany. Dovolenkári sa rekreovali, navštívili príbuzných a liečili sa. Najviac ciest sa uskutočnilo autom, menej autobusom a vlakom. Ako najvyhľadávanejšie v SR vyšlo súkromné neprenajaté ubytovacie zariadenia až potom hotely, súkromne prenajaté ubytovne, iné kolektívne zariadenia, kúpeľné domy, vlastné domy či chalupy, kempy. Prostredníctvom cestovných kancelárií (CK) bolo zorganizovaných 12,5 % dovoleniek. Za pobyt Slovák zaplatil 6 443 Sk/osobu.
V rámci dlhodobých dovoleniek v zahraničí respondenti označili ako najčastejšie pobyty na 4 až 7 nocí. Najviac ciest bolo vo februári a v marci. Rekreanti cestovali do Rakúska, ČR a Egypta. Dominovali pri vycestovaní návšteva príbuzných, rekreácia, poznávací zájazd. Najčastejšie dovolenkári použili auto, menej lietadlo, autobus a vlak. V rámci hľadania ubytovania si vybrali hotel pred súkromne neprenajatými ubytovňami. Menej prežili pobyt v súkromne prenajatých ubytovniach a kúpeľných domoch. Prostredníctvom CK si Slováci zabezpečili 45,3 % dovoleniek, za dovolenku utratili 20 170 Sk/osobu, teda medziročne viac o 25 %.
Prieskum ďalej zistil, že najviac boli spokojní s tuzemským ubytovaním 67,7 % a v zahraničí 70,2 %. So stravovaním na Slovensku bolo spokojných 57,6 %, s dopravou 48,8 % a ochranou a bezpečnosťou 41,1 %. Pod 40 % vyjadrili spokojnosť s kultúrno-spoločenskými službami, informačnými službami a so zdravotníckymi službami iba 22,2 % opýtaných.
Na tuzemské služobné cesty cestovalo 8,5 % a do zahraničia 2,4 % Slovákov. Na služobné cesty na Slovensku aj do zahraničia cestovalo 0,5 % občanov. Na Slovensku sa najviac služobných ciest uskutočnilo v marci a vo februári, do zahraničia vo februári a v marci. Najčastejšie sa využívalo ubytovanie v hoteloch, v SR i v zahraničí. Ubytovanie v iných kolektívnych ubytovacích zariadeniach tvorilo v SR 30,8 % a v zahraničí 18,2 %. Ubytovanie v súkromí predstavovalo v SR 5,9 % a v zahraničí 9,1 %.