Z každej strany ho obkolesujú hory a preteká ním najdlhšia slovenská rieka, no Liptovu už niekoľko desaťročí dominuje “more”, ktoré vzniklo zaplavením niekoľkých dedín.
„Úžasnou vecou na Liptovskej Mare je skutočnosť, že okolo nej nenájdete žiadne vysoké budovy,“ hovorí Belgičan Gerdi Vanfleteren žijúci v obci Malatíny. Tu si pred pár rokmi otvoril hotel Sojka.
Plávanie v blízkosti takmer nedotknutých brehov a v zátokach vodnej nádrže či plavba loďou s výhľadom na hory sú tak zážitkami, na ktoré možno len ťažko zabudnúť. Voda a hory sú pre cestovný ruch Liptova dôležité, no aj liptovské obce majú svoju jedinečnú atmosféru.
Vypočujte si podcast:
„Malou perlou regiónu, hoci menej navštevovanou, je dedinka Partizánska Ľupča,“ tvrdí o bývalom mestečku s bohatou banskou históriou a jedinečnou architektúrou Vanfleteren.
Výlet po regióne, ktorý sa pýši priam mýtickým vrcholom Kriváň, keltským náleziskom nad Liptovskou Marou, množstvom salašov a chutných syrov i najdlhším jaskynným systémom na Slovensku, však treba začať v jednom z dvoch centier regiónu: v Ružomberku alebo Liptovskom Mikuláši.
Z medvedieho brlohu do mučiarne
Turistickejšie pôsobí práve Liptovský Mikuláš, ktorý leží blízko vodného diela. Okrem krásneho historického centra, ktorému dominuje kostol a fontána oslavujúca slávnych rodákov, sa tu nachádza Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Návštevník sa tu ocitne v jaskyni, medveďom brlohu či na rozhľadni s výhľadom na Nízke a Západné Tatry.

Miestna sprievodkyňa Linda Šimunová taktiež odporúča návštevu lesoparku Háj-Nicovô, ktorý ponúka krásny výhľad na Liptov, športové vyžitie či vojenskú históriu. Za návštevu podľa nej stojí aj aquapark Tatralandia, areál vodného slalomu Ondreja Cibáka i jazda bicyklom popri Váhu, ktorý mestom preteká.
„Dnešným fenoménom sú lavičky roztrúsené okolo mesta, ktoré ponúkajú výhľad na Liptovský Mikuláš, hory a Liptovskú Maru,“ dodáva Šimunová.
S Liptovským Mikulášom sa viaže aj meno olympijského víťaza a vodného slalomára Michala Martikána, lyžiarky Petry Vlhovej a zbojníka Juraja Jánošíka, ktorého v meste mučili a popravili. Návštevníci si môžu pozrieť nástroje slúžiace na mučenie v miestnom Múzeu Janka Kráľa.
V Ružomberku stojí za návštevu Galéria Ľudovíta Fullu. Z mesta sa však skôr oplatí vybrať do veľkofatranskej Hrabovskej doliny, v ktorej si okrem turistiky návštevníci užijú člnkovanie na vodnej nádrži alebo lanovku. Tá turistov vyvezie do strediska Malinô Brdo, kde možno v zime lyžovať a v lete si vyskúšať napríklad horské cyklotrasy.
„Lucky“ obec
Podhorská osada Vlkolínec, ktorá sa nachádza na zozname UNESCO a neďaleko Ružomberka, je podľa Vanfleterena povinnou jazdou pre každého turistu. Kým v Pribyline sa nachádza skanzen liptovskej dediny, Vlkolínec je živým múzeom. Dodnes tu vo farebných domčekoch pod kopcom Sidorovo žijú dedinčania.

„Kdekoľvek sa pozriete, núka sa vám priam pohľadnicový pohľad,“ hovorí Belgičan.
Osada učarovala aj belgickému spevákovi Joovi Vallymu, ktorý tu natočil videoklip.
V obci Svätý Kríž sa zase nachádza artikulárny drevený kostol. Ten stál pôvodne v obci Paludza, ktorá ale bola počas výstavby Liptovskej Mary zaplavená. Kostol záujme svojou veľkosťou, maľbami a nerovnou podlahou.
Vanfleteren tiež odporúča zaradiť do iteneráru kúpeľnú obec Lúčky, odkiaľ sa mnohí vyberajú na túru do Chočských vrchov. Jedinečnou je však pre svoj vodopád.
„Nemusíte nikam cestovať, nikam sa štverať,“ hovorí Belgičan. „Vodopád nájdete priamo v obci.“
Práve toto romantické miesto je prirovnávané k chorvátskym Plitvickým jazerám, no a samotné Lúčky – ak si odmyslíme diakritiku a využijeme angličtinu – sú miestom šťastia. Neďaleko sa nachádza tiež obec Kalameny, ktorá je známa prírodným jazierkom. Chodia sa sem kúpať nielen miestni ale aj ľudia zo širšieho okolia.
„Odtiaľto sa tiež môžete vybrať na túru k Liptovskému hradu, ktorý je najvyššie položeným hradom v krajine,“ hovorí Vanfleteren.
Podobné jazierko ako v Kalamenoch možno nájsť v obci Liptovský Ján v Jánskej doline, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších liptovských dolín a môžete sa tu aj okúpať. Vanfleteren má v obľube celodennú túru dolinami v okolí obcí Prosiek a Kvačany a na vrchy Veľký Choč a Chopok, kde sa nachádza veľké lyžiarske stredisko Jasná.
Kopce, ktoré treba zdolať
„Výstup na Choč nie je jednoduchý, hlavne ak sa naň vydáte z Lúčok,“ hovorí Liptovčanka Zuzana Trnovská. „Liptov je tu však ako na dlani.“
Miestne kopce má prechodené a turistom odporúča aj vrchy ako Poludnica či Babky. Jej favoritom je Sivý vrch. Priznáva však, že jej obľúbeným výletom je výstup na Liptovský hrad, ktorý si užijú aj rodiny s deťmi.
Hoci cyklisti radi brázdia cesty okolo Liptovskej Mary, Trnovská dáva do pozornosti cyklovýlet z Liptovskej Kokavy do Podbanského a cyklocestu medzi Ružomberkom a kúpeľmi Korytnica.
„Liptov je skvelou dovolenkovou destináciou. Nájdete tu takmer všetko,“ uzatvára Vanfleteren.

Spectacular Slovakia je podcast s tipmi pre cestovateľov, ktorý pripravuje redakcia The Slovak Spectator ako jeden zo svojich cestovateľských produktov.
Epizóda o regióne Liptov bola podporená Žilinským turistickým krajom. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstvo dopravy a výstavby SR.