SME

Hoci svetoznáme ešte nie je, aj Slovensko má svoje Toskánsko

V prvej epizóde novej série podcastu Spectacular Slovakia navštívime Turiec.

Múzeum slovenskej dediny v Martine.Múzeum slovenskej dediny v Martine. (Zdroj: Martin/Facebook)

Cestou do stredoslovenského regiónu Turiec, nazvaného po rieke vytvárajúcej čarovné meandre, vlakom z Banskej Bystrice vás prekvapí vysoký počet tunelov na krátkej trase a malebné kopce rôznych tvarov, ktoré región objímajú.

„Turiec je známy svojimi horami, dolinami, vodnými prameňmi a tiež kultúrnym dedičstvom,“ hovorí rodáčka z Kláštora pod Znievom Stanislava Maťugová. Po štúdiách v zahraničí sa vrátila do Turca, aby rodný región cez svoje projekty propagovala medzi domácimi a zahraničnými turistami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast:

Jeho centrum, mesto Martin, hralo dôležitú úlohu v dejinách slovenského národa, na ktorú stále odkazujú inštitúcie ako Slovenské národné múzeum či Národný cintorín. Dnes je skôr známe ako hlavné mesto Nórska na Slovensku pre vysoký počet nórskych študentov medicíny, ktorí tu študujú.

Malebný región posiaty dedinkami a dolinami ukrýva turistické miesta, o ktorých ani mnohí Slováci nemajú potuchy. Práve tu turisti zažijú kúsok Madeiry či Toskánska, no vybrať sa môžu aj k minerálnym prameňom, na prvú slovenskú ferratu a na cyklovýlet po jedinenčnej tankovej ceste.

Klietka lásky ukrytá v doline

Podľa Maťugovej by si turisti nemali nechať ujsť výlet do niektorých z turčianskych dolín. Tou najpopulárnejšou je Gaderská dolina, ktorá začína v obci Blatnica. Nad obcou stojí Blatnický hrad, ktorý je len jedným z troch hradov v regióne. Práve v obci mnohí začínajú túru na známe veľkofatranské vrcholy Tlstá a Ostrá.

SkryťVypnúť reklamu

„Po ceste natrafíte na jaskyňu Mažarná, ktorá sa stala známou pravekými objavmi,“ dopĺňa Maťugová.

V zime by sa podľa nej mali turisti vybrať do Necpalskej doliny známej pre svoje vodopády, kde môžu bežkovať, alebo do lyžiarskeho strediska vo Valčianskej doline. Tu sa, mimochodom, nachádza aj socha vodníka Matiáša sediaceho na lavičke v klietke lásky.

Martinčania často chodia na túry na blízke Martinské hole, kde sa okrem ferraty HZS môžu venovať zimným športom ako lyžovanie či snowkiting.

„Je to naozaj jedinečné miesto, pretože nie je tak komerčné ako napríklad Vysoké Tatry,“ hovorí Maťugová.

Jej obľúbeným miestom na turistiku je Znievský hrad. Mnohí miestni by však turistom odporučili napríklad výstup na pôvabné veľkfatranské vrcholy Lysec a Borišov.

SkryťVypnúť reklamu

Turiec učaroval aj Angličanovi

Maťugová je presvedčená, že za návštevu stoja aj miestne kostolíky, z ktorých každý má svoj vlastný príbeh. Niektorí dokonca prirovnávajú kostol v Abramovej ku kostolíku na ostrovčeku v slovinskom jazere Bled.

Práve voda je dôležitou súčasťou regiónu. Odtiaľto pochádzajú známe minerálne vody Budiš či Fatra. Turisti sa môžu k prameňom vybrať s prázdnymi fľašami aj sami. Verejne prístupné pramene sa nachádzajú napríklad v obci Budiš a Dubové.

Práve s vodou súvisí aj miesto, o ktorom mnohí podľa Maťugovej nevedia: Teplické serpentíny pri obci Turčianska Štiavnička.

„Ktokoľvek navštívil Madeiru, tak určite pozná levády. Ide o zavlažovací systém kanálov. Niečo podobné máme aj tu,“ hovorí Maťugová.

Vypočujte si podcast: Írska veľvyslankyňa o Bratislave: Kúpať sa chodím na Draždiak Čítajte 

Scott Stonham, nezávislý technologický analytik a tvorca obsahu z Anglicka, a jeho rodina si Turiec rovnako zamilovali. Veľmi často ich stretnete v kúpeľnom meste Turčianske Teplice či na Martinských holiach, no navštíviť odporúča aj jeden z najvyšších slovenských vodopádov, Šútovský vodopád, a spomínané magické serpentíny.

SkryťVypnúť reklamu

„Bez ohľadu na to v akom ročnom období do regiónu prídete, vždy v ňom objavíte niečo úplne iné,“ hovorí Stonham o tom, prečo mu život v Turci učaroval.

Výhľady ako v Toskánsku

Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú. (zdroj: Spectacular Slovakia)Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú.

Bohatú nádielku aktivít tiež ponúka samotný Martin, kde Stonham býva. Okrem národných inštitúcií sa tu nachádza vysoký počet múzeí vrátane Múzea slovenskej dediny prezentujúceho stavebnú kultúru z rôznych častí krajiny. V jednom z domčekov je dokonca zriadené Múzeum rómskej kultúry, o ktorom nie všetci vedia.

Na inom konci mesta sa zase na ploche bývalých vojenských skladov rozprestiera relaxačný areál SIM. Športoviská, ohniská ale aj železničné a hasičské múzeá z neho robia ideálne miesto pre rodiny s deťmi.

„Moje obľúbené miesta sú tie, kde môžem lyžovať, ísť na túru alebo bicyklovať,“ hovorí Martinčanka Zuzana Valachová, ktorá jednoznačne odporúča vziať si na výlet po Turci bicykel.

SkryťVypnúť reklamu

Práve stará cesta v blízkosti mesta, ktorá mala pôvodne slúžiť tankom, je dnes obľúbenou cyklotrasou. Cyklistov nadchne aj Cesta SNP, ktorá mestom a okolitými obcami prechádza a ktorá končí v Turčianskych Tepliciach. Obe cyklotrasy ponúkajú výlet po turčianskych obciach ale aj nádherné výhľady, ktoré si navyše možno vychutnať nielen zo sedla bicykla ale tiež z niekoľkých blízkych rozhľadní.

„Výhľady, ktoré tu zažijete, pripomínajú tie v Toskánsku,“ hovorí Maťugová o Ceste SNP, ktorá je jedným z jej obľúbených miest v Turci.

Spectacular Slovakia je podcast s tipmi pre cestovateľov, ktorý pripravuje redakcia The Slovak Spectator ako jeden zo svojich cestovateľských produktov.

Epizóda o regióne Turiec bola podporená Žilinským turistickým krajom. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 809
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 317
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 798
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 009
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 845
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu