Na dovolenkách v známych letoviskách treba rátať s vysokými cenami v reštauráciách. Za nápoje k jedlu niekedy zaplatíte v reštaurácii aj trojnásobok ich ceny v samoobsluhe. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
"Ceny vedľajších služieb v jednotlivých krajinách sú rozdielne," vraví Kristína Fintová z cestovnej kancelárie Hechter. "Bulharsko je známe tým, že poskytuje lacné služby a tovar, ale aj to závisí od konkrétneho letoviska. Zlaté piesky sú najdrahšie, ceny sú tam ako u nás, niekedy aj vyššie," hovorí Fintová. Južnejšie sa však ceny postupne znižujú.
Aj v iných krajinách sú veľké cenové rozdiely medzi jednotlivými turistickými strediskami. Ceny sú vždy najvyššie v tých najvychytenejších strediskách. Naopak, najmenej známe centrá sú aj najlacnejšie.
Turisti môžu ušetriť aj nákupmi mimo turistickým stredísk. Tu totiž bývajú ceny umelo zvyšované a často sú aj niekoľkokrát vyššie, ako platia domáci obyvatelia v bežných obchodoch. Najvyššie ceny bývajú v centrách miest alebo priamo na pláži. Na nákupy v mimoturistických obchodoch je však väčšinou potrebné auto. Viac sa ho však oplatí požičať si na cestu za pamiatkami ako za lacnejšími nákupmi. Najlacnejšie si možno auto požičať v Bulharsku, kde za deň zaplatí záujemca vyše 1100 korún, v Egypte vyjde vyše 1500 korún a v Grécku takmer 2000 korún.
Medzi najčastejšie nakupované tovary na dovolenke patrí minerálna voda. Poldruhalitrovú fľašu možno najlacnejšie zohnať v Egypte, kde stojí 14 korún. V Chorvátsku vyjde 27 Sk. V Grécku sa však za pollitrové balenie platí až 19 korún. Na pláži si však zaň vypýtajú aj 60 korún. Ešte drahšie sa predáva voda na Malorke. Jedenapollitrové balenie tu stojí 58 až 115 korún.
Vyššie ceny potravín ako v obchodoch sú v reštauráciách. Zákazníci tu zaplatia až trojnásobne viac. Napríklad v gréckych obchodoch sa dá pivo kúpiť za 19 až 58 korún. V reštauráciách ho možno dostať za 58 až 96 korún. (pcs)