Osobitne zaujímavá a veľmi cenná je zbierka odrôd ruží, vyšľachtených v Českej republike a na Slovensku, ale aj kvalitných a najmä odolných odrôd šľachtiteľov z iných krajín. V arboréte archivujú aj staré odrody ruží. Zbierku tvorí vyše 600 záhonových, popínavých, sadových a miniatúrnych odrôd.
Arborétum, ktoré budujú ako vedecko-pedagogické pracovisko zvolenskej Technickej univerzity od roku 1965, je s rozlohou takmer 50 hektárov výnimočné aj v celoeurópskom meradle. Sústreďuje totiž najmä pôvodné druhy drevín v ich geografickej a morfologickej premenlivosti s cieľom záchrany a zachovania genofondu.
Medzi vyše 450 druhmi ihličnatých a listnatých drevín a viac ako 930 ich rôznymi formami a kultivarmi zaujmú predovšetkým dekoratívne okrasné formy a stĺpovité, ovisnuté a plazivé kultivary, formy s rôzne sfarbenými či tvarovanými listami alebo ihličím.
Zbierka bezmála 500 taxónov kaktusov a viac ako 100 taxónov sukulentov obsahuje druhy pôvodne rastúce najmä v Strednej Amerike a južnej časti Severnej Ameriky.
Výrazom uznania veľkej hodnoty zbierok bolo vyhlásenie arboréta Borová hora v roku 1981 za chránený areál "na ochranu ukážky genetického bohatstva drevinového zloženia lesov Slovenska, širokej individuálnej premenlivosti jednotlivých druhov drevín na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele".
Arborétum Borová Hora je verejnosti prístupné od 15. marca do 15. októbra.