Jastrab tentoraz nekrúžil len nad Slovenskom. Zažili ho aj českí vodiči. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Na slovenských cestách jazdili vodiči minulý týždeň trochu opatrnejšie, lebo vedeli, že polícia robí jeden zo svojich masových záťahov. Napriek tomu policajti počas týždňovej akcie Jastrab, ktorá bola prvýkrát medzinárodná, vyzbierali od vodičov vyše 23 miliónov korún.
"Išla som z Bratislavy na Červený Kameň a ostatní vodiči jazdili viditeľne opatrnejšie, ako inokedy. Na Červenom Kameni som brala kamarátku, lebo si trocha vypila. Inokedy by pokojne išla domov autom, ale keď bol Jastrab, netrúfla si," hovorí vodička.
Pokojnejšie bolo aj na hlavných cestách, napríklad z Banskej Bystrice do Bratislavy bolo v piatok veľmi veľa áut, ale len málo z nich jazdilo riskantne. Policajný hovorca Vladimír Gemela pripúšťa, že pri podobných akciách býva na cestách menej nehôd. "Musíme to brať z komplexného hľadiska, lebo sa môže stať jedna dopravná nehoda, pri ktorej zomrie päť ľudí a štatistika je hneď iná," hovorí.
O tom, že počas akcií si vodiči dávajú väčší pozor, hovorí aj Pavel Hanták z českej polície. "Viac dodržiavajú predpisy, jazdia trochu slušnejšie, dávajú pozor, ale piráti sa nájdu vždy."
Či budú podobné akcie vo viacerých krajinách naraz aj v budúcnosti, nevedno. "Uvidíme, aké budú výsledky a aký ohlas, či sa medzinárodná akcia Jastrab uchytí, alebo nie," hovorí Jana Pôbišová z ministerstva vnútra. Podľa Pavla Hantáka mala akcia v Česku zmysel. "Určite budeme robiť akcie medzinárodného charakteru, ale či sa bude volať práve Jastrab, si netrúfam povedať."
Policajti aj ministerstvá vnútra si akciu pochvaľujú, no podobné jednorazové akcie sa nestretávajú s pozitívnym ohlasom u všetkých politikov. "Policajti majú byť na cestách stále," hovorí bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra a dnes nezávislý poslanec Ladislav Polka. "Za celej existencie Jastraba ma zastavili raz, porozprávali sme sa. Pýtal som sa, prečo ma zastavili, keď som nespáchal priestupok, povedali - veď viete, že je Jastrab," hovorí Polka. "Nerozumiem zmyslu takej akcie, skôr som za dynamickú kontrolu. Veľmi účinná je napríklad kontrola z nových rýchlych policajných áut na diaľniciach. Kontrolovať treba predpisy najmä tam, kde sú nehody."
Najznámejší motorista z parlamentu Jirko Malchárek z ANO nazýva nárazové policajné akcie buzeráciou. "Mnohých vodičov zastavujú bezdôvodne. Policajti ich majú zastavovať vtedy, keď porušujú predpisy." Polícia by sa podľa neho mala zamerať na prevenciu, ale nie "cestou akcií ako na Slovensku".
(rf)