Iba takmer 60 kilometrov delí Bratislavu od Viedne, no Viedenčania objavujú Bratislavu menej ako obyvatelia nášho hlavného mesta metropolu Rakúska.
V podcaste Spectacular Slovakia to priznáva aj rakúska veľvyslankyňa Margit Bruck-Friedrichová.
„Musíme popracovať na tom, aby sme viac ľudí z Viedne prilákali do Bratislavy,“ dodáva.
Vypočujte si podcast:
Samotná Viedenčanka pozýva svoju rodinu, priateľov a známych do Bratislavy na víkendy, aby spoznali jej krásy.
Aj keď si Bratislavu sama užíva, a to nielen Staré Mesto, podľa jej názoru je pri lákaní turistov do Bratislavy dôležité aj niečo iné – ukázať „krásy okolitých obcí“.
Bratislava za oponou
Veľvyslankyňa v podcaste zdôrazňuje, že Bratislava je dnes omnoho farebnejšia, a to aj vďaka množstvu kaviarní či obchodov, ktoré tu v priebehu rokov vyrástli. Jej výhodou je tiež dnešná dostupnosť.
Aj keď do Bratislavy už mnohí Rakúšania zavítali, či už kvôli pamiatkám, baletu, opere, diskotékam, či kvôli štúdiu, v minulosti to bolo zložitejšie.
„Pre generáciu mojich rodičov nebolo možné navštíviť Bratislavu po desaťročia,“ vysvetľuje Bruck-Friedrichová.
Počas komunizmu bola mestom hneď za železnou oponou, ktoré Rakúšania videli z diaľky, no nemohli ho navštíviť. Ešte skôr ako komunizmus ovládol vtedajšie Československo, mal vzťah Viedenčanov a Bratislavčanov úplne iný rozmer.

Generácia starých rodičov, ako spomína veľvyslankyňa, zvykla nastúpiť na električku z Viedne priamo do Bratislavy – spustená v roku 1914 – kde sa stretávali s miestnymi a navštevovali kaviarne.
„Môj starý otec sem chodieval aj preto, lebo zbieral známky,“ spomína v podcaste Bruck-Friedrichová.
Múzeum pod holým nebom
Hoci ona sama známky nezbiera, a ani nevyhľadáva diskotéky, miluje prechádzky po dunajskom nábreží a po meste, ktoré ponúka pestrý mix architektonických štýlov, či už ide o historické domy, socialistickú budovu Slovenského rozhlasu, či modernú Danubianu.
„Niekedy si pripadám ako na prechádzke múzeom pod holým nebom,“ hovorí diplomatka.
Keďže pôsobí v Bratislave od februára 2019, všimla si aj množstvo developerských projektov, ktoré sa v meste stavajú. V blízkosti Dunaja ide napríklad o River Park, Euroveu a Sky Park.

„Na množstve miest sa toho deja naozaj veľa,“ hovorí Bruck-Friedrichová, „bude zaujímavé vidieť, ako sa nakoniec nové spojí so starým.“
Svoje prechádzky často začína pri Eurovei a pokračuje cez Starý most až k Mostu SNP. Na rozdiel od Viedne, ktorá na Dunaji neleží a okrajom jej centra tečie len rameno Dunaja, v Bratislave je rieka dôležitou súčasťou mesta.
„Páči sa mi, ako Bratislava dokázala zakomponovať Dunaj do mestského života,“ hovorí veľvyslankyňa.
Priznáva, že Viedeň by sa v tomto ohľade mohla niečo od Bratislavy priučiť. Dunaj je síce pre Viedenčanov rekreačnou zónou, no o mestskom živote a ruchu sa tu moc nedá hovoriť.
‘Miletičku milujem.’
Legendárne trhovisko na Miletičovej ulici patrí k ďalším obľúbeným bratislavským miestam Bruck-Friedrichovej. Cíti sa tu ako doma.
Jej prvá skúsenosť s týmto miestom však nebolaveľmi príjemná, keďže mrzlo a na trhovisku nebolo takmer nikoho.
„Potom som však zbadala nakladanú zeleninu, ktorá mi pripomenula detstvo,“ priznáva diplomatka.

Vtipná príhoda s týmto trhoviskom, a tiež ďalšia spomienka na detstvo, sa spája s langošmi a cesnakom, čo bolo jedno z prvých slov, ktoré sa v Bratislave naučila. Nevedela ako má predajcovi povedať, že chce len langoš s cesnakom bez kečupu alebo smotany. Skúšala to rôznymi jazykmi, až nakoniec niekto z konca radu vykríkol, „dajte jej to len s cesnakom.“
Na trhovisku má už dnes svoje obľúbené stánky. „Miletičku milujem,“ hovorí dnes Bruck-Friedrichová.
Okrem prechádzok a trhovísk má veľvyslankyňa v obľube napríklad balet a jazz. V meste stihla navštíviť koncert kapely Fatz Jazz Band v legendárnom V-klube či jazzovú vinárničku Art Vinotéka Kramáre. Na zozname jej obľúbených miest možno nájsť aj Starú tržnicu a Bistro St. Germain.
Spiaca kráska pri Bratislave
Hlavné mesto Slovenska síce ponúka veľa možností, ako si čas v ňom užiť, no rakúska diplomatka podčiarkuje, že blízke mestečká a obce, vrátane Modry, Pezinka, Budmeríc a Častej, obkolesené vinohradmi, stoja rovnako za návštevu.

Okrem vinárstva je Modra známa svojou keramikou, no nájsť tu možno aj niekoľko miest so skvelou zmrzlinou, tvrdí Bruck-Friedrichová. V Pezinku, ktorý je posiaty vinárstvami, ju prekvapil Šimák Zámok a jeho Galéria umeleckého skla.
Na Červený Kameň v Častej sa zase vracia kvôli blším trhom. V Budmericiach sa jej páči park a kaštieľ, ktorý pripomína jeden zo zámkov na rieke Loire.
Kým hrad v Častej je čoraz populárnejší, budmerický kaštieľ zostáva aj dnes podľa Bruck-Friedrichovej, minimálne pre zahraničných turistov, „spiacou kráskou“ regiónu.

Spectacular Slovakia je podcast s tipmi pre cestovateľov, ktorý pripravuje redakcia The Slovak Spectator ako jeden zo svojich cestovateľských produktov. Predplatitelia The Slovak Spectator dostávajú podcast každý štvrtok priamo do svojho inboxu.
Epizódu o Bratislave s rakúskou veľvyslankyňou podporila organizácia Bratislava Tourist Board. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstvo dopravy a výstavby SR.