Staré Hory 31. januára (TASR) - Vo Veľkej Fatre i v Kremnických a v Starohorských vrchoch už viaceré medvede vyliezli zo svojich brlohov. Pridali sa k tým, ktoré nezaľahli vôbec a aj v zime sa potulujú lesmi.
Predčasné zobudenie týchto zverov, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, zapríčinil nástup extrémne teplého počasia a s tým spojené vytápanie brlohov. A tak uprostred tejto zimy nie sú mnohé vyspaté tak, ako to býva počas pre nich prívetivejších zím, keď im brlohy zavalí hrubá snehová perina. Spod nej sa niekedy vyhrabú až na začiatku apríla. Zo siedmich dlhodobo monitorovaných medveďov už len jeden samec a medvedica so štyrmi mláďatami ešte "pochrapkávajú" vo svojich pelechoch pod Majerovou skalou a v Suchej doline v pohorí Veľkej Fatry.
U medveďa hnedého (Ursus arctos) ide o takzvaný fakultatívny zimný spánok, pri ktorom organizmus zvieraťa upadá do stavu čiastočnej strnulosti a znižuje sa aj jeho telesná teplota. Takýmto zimným spánkom prečkávajú zimu aj jazvece. Netopiere, plchy, svište a sysle upadajú do skutočného zimného spánku, ktorý je charakteristický nápadným znížením ich telesnej teploty, a to na jeden až dva stupne.
Keďže medvede si túto zimu dostatočne nepospali, pri potulovaní sa lesmi míňajú podstatne viac energie zo zásob naakumulovaných v lete a v jeseni lanského roku, ako keby driemali v brložiskách. Prejavuje sa to nielen tým, že sú vyhladované, ale aj nervóznejšie a ich správanie je agresívnejšie. Návštevníci prírody preto musia byť najmä teraz obozretnejší. Stretnutie s touto nevyspatou a vyhladovanou najväčšou šelmou u nás môže byť pre nich veľmi nebezpečné.