Keď si holandský veľvyslanec Henk Van der Kwast mal vybrať miesta, kde by ako diplomat pracoval najradšej, slovenské hlavné mesto bolo jedným z prvých na zozname.
„Bratislava bola v minulosti jedným z centier klasickej hudby,“ hovorí veľvyslanec o dôvodoch, prečo si ju vybral.
Sám Van der Kwast ako dieťa hrával na klavíri či organe. Dnes sa venuje hre na zobcovú flautu. S flautou začal v Ženeve, no sám hovorí, že v Bratislave zažíva tie „najlepšie hodiny“.
Vypočujte si podcast:
Znalec bratislavských skladateľov
Krásku na Dunaji navštívili v minulosti také mená ako Mozart, Franz Liszt, či Beethoven. V Bratislave sa však narodili iní známi skladatelia, o ktorých vie Van der Kwast pravdepodobne viac ako rodený Bratislavčan.

Okrem Jána Albrechta, zakladateľa súboru Musica aeterna, mal veľvyslanec možnosť spoznať tvorbu Pezinčana Eugena Suchoňa, tvorcu prvej slovenskej opery Krútňava (The Whirpool), či Jána Nepomuka Hummela, Ernesta von Dohnányho a Franza Schmidta.
Van der Kwast navštevuje v Bratislave festivaly a koncerty súvisiace s týmto žánrom. Stretnúť ho možno v Dome Albrechtovcov či na koncertoch Slovenskej filharmónie v Redute. Jej šéfdirigentom sa len nedávno stal Rus Daniel Raiskin, ktorý dlhé roky žije v Amsterdame.
Bratislava ho teda nesklamala. V podcaste hovorí aj o koncerte, ktorý zažil práve v slovenskom hlavnom meste, a na ktorý dodnes spomína ako na "to najlepšie čo som kedy počul".
Polostrov moderného umenia v Čunove
Výraznou holandskou stopou, hoci 20 kilometrov od hlavného mesta, je múzeum moderného umenia, Danubiana Meulensteen Art Museum, v Čunove. Založil ju podnikateľ a zberateľ umenia z Eindhovenu Gerard Meulensteen.
„Na Slovensku otvoril dva celkom úspešné závody a krajine sa chcel nejakým spôsobom odvďačiť,“ približuje Van der Kwast.
S víziou vybudovania múzea umenia pomohol Meulensteenovi Slovák Vincent Polakovič. V galérii na Dunaji a priľahlom parku, ktorá svojou konštrukciou pripomína loď, dnes nájdu návštevníci umenie plné farieb od výtvarníkov z rôznych kútov sveta, no hlavne z Holandska a Slovenska.

„New York má Guggenheim, Bratislava má Danubianu,“ hovorí pyšne Van der Kwast.
Medzi jeho obľúbené obrazy patria diela od Holanďana Christiaana Karla Appela. Veľvyslanec prichádza na čunovský galérijný polostrov pravidelne a rôznymi dopravnými prostriedkami, vrátane lode a bicykla.
Tulipánová a cyklistická diplomacia

“Keď ma navštívia známi, hovorím im, aká pekná je Bratislava, no ak v tom momente narazíme na výtlk, nevyzerá to presvedčivo,” vtipkuje holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast.
Napriek tomu sa na slovenské cesty často vydáva na dvoch kolesách a cyklistiku na Slovensku propaguje naozaj netradičným spôsobom.
„Bicyklujem s primátormi slovenských miest,“ priznáva.

Dosiaľ najviac bicykloval s trnavským primátorom, no cyklistické výlety v Bratislave, vrátane toho do Danubiany, absolvoval taktiež. Aj keď cyklistická infraštruktúra hlavného mesta nie je dokonalá, veľvyslanec oceňuje doterajší progres.
Okrem Danubiany sa v Bratislave, ale aj v iných slovenských mestách, nachádza kúsok Holandska vo forme tulipánov. V záhrade Prezidentského paláca ich bolo v roku 2018 vysadených vyše 2000 a plány v tejto aktivite idú ďalej.
„Červeno-biely tulipán Slovensko je odolnejší v porovnaní s obyčajným tulipánom, keďže zima tu je tuhšia než v Holandsku,“ uzatvára holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast.

Spectacular Slovakia je podcast s tipmi pre cestovateľov, ktorý pripravuje redakcia The Slovak Spectator ako jeden zo svojich cestovateľských produktov. Predplatitelia The Slovak Spectator dostávajú podcast každý štvrtok priamo do svojho inboxu.
Epizódu o Bratislave s holandským veľvyslancom podporila organizácia Bratislava Tourist Board. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstvo dopravy a výstavby SR.