jú vždy na zahraničnú menu.
Kúpa/predaj zahraničnej meny znamená výmenu, čiže konverziu voči inej mene, napríklad slovenskej korune.
Valuta - pod týmto výrazom je najlepšie si predstaviť peniaze v hotovosti, ktoré dostaneme, alebo predložíme pri výmene. Pri výmene valút je kurz "menej výhodný" ako pri výmene devíz, a to z dôvodu zvýšených nákladov na manipuláciu a prepravu peňazí v hotovosti.
Devíza - to sú zahraničné peniaze v bezhotovostnej - elektronickej podobe, nachá-dzajúce sa na účte vo forme napríklad predtým vloženej hotovosti. Je to aj kurz, ktorý sa používa pri výmene peňazí v elektronickej podobe.
Pri čítaní kurzového lístka v novinách alebo na elektronickej tabuli je dôležité si uvedomiť, čo a pre koho znamená nákup alebo predaj.
Nákup - na kurzovom lístku znamená, že ak máme zahraničnú menu, nakúpi ju banka, resp. zmenáreň od klienta za daný kúpny kurz. Ide teda o nákup z pohľadu banky/zmenárne a nie z pohľadu klienta.
Predaj - na kurzovom lístku naopak znamená, že ak máme slovenské koruny, a chceme si nakúpiť zahraničnú menu, predá nám ju banka/zmenáreň za daný predajný kurz. Ide o predaj opäť z pohľadu banky alebo zmenárne.
V novinách sa okrem tejto formy kurzového lístka často stretávame aj s kurzom Národnej banky Slovenska (NBS). Ide o kurz slovenskej koruny voči zahraničným menám, vyhlasovaný Národnou bankou Slovenska jedenkrát v priebehu pracovného dňa na základe vývoja svetových mien na zahraničných devízových trhoch. Od tohto "základného" kurzu sa odvíjajú aktuálne kurzy - spomínaná valuta a devíza v jednotlivých bankách alebo zmenárňach.
Ak sa chystáme na dovolenku do zahraničia, najlepšie je kúpiť si menu (peniaze), ktorá sa používa v danej krajine, kam chceme ísť. Pri výmene peňazí možno využiť dve možnosti, ako si miestnu menu zaobstarať.
Buď si kúpime v banke/zmenárni menu krajiny, kam cestujeme vo forme hotovosti (spomínaná valuta) a dáme si ju hneď do peňaženky. Alebo využijeme možnosť, že máme otvorené bežné účty v banke - jeden v slovenských korunách a druhý v mene krajiny kam chceme cestovať. Kúpa meny krajiny kam cestujeme, prebieha bezhotovostne medzi spomínanými účtami.
V takomto prípade hovoríme, že kupujeme devízu. Následne po kúpe devízy si môžeme peniaze vybrať v hotovosti pri pokladnici v banke a dať si ich do peňaženky, ale už ako valutu (keďže je už v hotovosti).
V blízkej budúcnosti nám podobných "starostí" ubudne, keďže Slovenská republika bude používať menu euro, ktorá sa stane jedinou menou novej Európy.
Ing. Ján Laluha, Corporate Sales,
HVB Bank Slovakia a.s.