O Slovensku sa zvykne hovoriť, že má všetko - okrem mora. Ani to už nie je celkom pravda. Voda v niektorých termálnych kúpaliskách sa svojím zložením podobá morskej vode a v akvaparkoch dokážu navodiť pravú morskú atmosféru. Túžite po morských vlnách, ..
O Slovensku sa zvykne hovoriť, že má všetko - okrem mora. Ani to už nie je celkom pravda. Voda v niektorých termálnych kúpaliskách sa svojím zložením podobá morskej vode a v akvaparkoch dokážu navodiť pravú morskú atmosféru. Túžite po morských vlnách, piesku či palmách? Žiadny problém. Aj keď skutočné more nikdy na Slovensko nedostaneme, jeho ilúziu sa nám darí vtiahnuť do vnútrozemskej krajiny už dnes.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Inak máme naozaj čo ukazovať. Jaskyne, hory, národné parky, mestské pamiatkové rezervácie, hrady, pamiatky zapísané vo svetovom kultúrnom či prírodnom dedičstve UNESCO. O tom, že kvalita ubytovacích a stravovacích kapacít sa za posledné roky výrazne zlepšila, niet pochýb. Napriek tomu máme ešte stále veľa nedostatkov, ktoré hlavne zahraničnú klientelu odrádzajú. Často premrštené ceny v známych strediskách, úroveň a nízky počet toa-liet na diaľnicach a podobne.
Kolegovia z denníka Mladá fronta dnes pravidelne zostavujú plusy a mínusy cestovného ruchu v susednom Česku. Za najväčšie plusy dovolenky v Česku považujú nízke ceny domáceho cestovného ruchu. V cenách vraj dokáže Čechom konkurovať iba Slovensko.
Je to však naozaj tak? Niektoré známe strediská cestovného ruchu u nás vyhnali ceny tak vysoko, že sú počas veľkej časti roka poloprázdne. Napriek tomu sú odborníci presvedčení, že cestovný ruch na Slovensku napreduje. Hoci sa počet zahraničných návštevníkov zvýšil v minulom roku oproti predchádzajúcemu iba o jedno percento, pozitívom je, že sa zvýšil podiel návštevníkov z krajín Európskej únie. Podľa údajov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch to veľkou mierou ovplyvnila pozitívna publicita v zahraničí a rast ekonomiky.
Rok 2004 bol prelomovým aj vo svete. V tomto roku sa potvrdilo dominantné postavenie ces-tovného ruchu medzi odvetviami národného hospodárstva v jednotlivých krajinách sveta. Svetová organizácia cestovného ruchu hodnotí predošlý rok ako excelentný, aj keď s tragickým koncom - tsunami v juhovýchodnej Ázii.
KVETA FAJČÍKOVÁ
Aké sú plusy a mínusy cestovného ruchu na Slovensku? (Hodnotí Ing. Beáta Lukáčová zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch)
PLUSY
- na relatívne malom území sa nachádza rozmanité množstvo kultúrno-historických, prírodných a iných aktivít cestovného ruchu, z ktorých mnohé sú unikátne a jedinečné. Patria sem pamiatky svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, historické centrum hlavného mesta Bratislavy, mestské pamiatkové rezervácie, hrady a zámky, múzeá v prírode, sakrálne pamiatky - drevené kostoly, národné parky, kúpele, termálne kúpaliská a akvaparky, sprístupnené jaskyne, jaskyne s osobitným režimom sprístupnenia,
- spoločenské, kultúrne, športové či menšie zábavné animačné podujatia,
- v poslednom období Slovensko zaznamenáva stále sa zvyšujúci počet zrekonštruovaných ubytovacích a stravovacích zariadení, rozširuje sa sortiment doplnkových služieb pre šport a zábavu (fitnes, wellness a podobne),
- takmer v každom regióne Slovenska s krátkou dopravnou dostupnosťou možno zostaviť veľmi atraktívny pobyt pre rôzne cieľové skupiny,
- pre návštevníkov zo zámorských krajín je Slovensko zaujímavé aj v kontexte návštevy viacerých krajín - Česko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko.
MÍNUSY
- informačný systém cestovného ruchu a vonkajšie priestorové značenie,
- nižšia odborná a jazyková úroveň zamestnancov v službách cestovného ruchu,
- chýbajúca ponuka regionálnych produktov cestovného ruchu. (eta)