SME

Ako postupovať pri úrazoch a chorobách na dovolenkev zahraničí

1. V členskom štáte Európskej únie

n Ak ochoriete alebo utrpíte úraz na dovolenke v niektorom členskom štáte Európskej únie, pamätajte na to, že vaša zdravotná kartička tam neplatí. Lekárovi preto predložte formulár E-111, ktorý ste si vyžiadali ešte doma v zdravotnej poisťovni, kde ste poistený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

n Formulár je tlačivo, ktorým sa potvrdzuje jeho držiteľovi nárok na poistenie a určuje kto, načo a počas akej lehoty má nárok.

n Na základe formulára máte nárok na lekársky potrebnú zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako miestni poistenci. Miestny systém zdravotného poistenia teda za vás zaplatí ošetrenie do tej výšky, akú by zaplatil za svojho poistenca.

SkryťVypnúť reklamu

n Ak formulár nemáte, postup závisí od toho, či potrebu-jete ambulantnú zdravotnú starostlivosť alebo ústavnú zdravotnú starostlivosť. Ak vám stačí ambulantná liečba (ošetrenie pri chorobe, úraze), bude od vás lekár požadovať zaplatenie ošetrenia v hotovosti. Ak potrebujete ústavnú starostlivosť (vážnejšie ochorenie, pri ktorom vás musia hospitalizovať), peniaze od vás nemôžu požadovať. Musíte si však dodatočne zabezpečiť potrebný formulár.

n Rátajte s tým, že vo väčšine členských štátov sa za zdravotnú starostlivosť pripláca. Preto od vás môžu požadovať zaplatenie časti účtu v hotovosti. Spoluúčasť poistenca vám slovenská zdravotná poisťovňa nemôže refundovať.

n V niektorých členských štátoch musíte zaplatiť pri ambulan-tnom ošetrení celý účet a s týmto účtom potom zájsť na tamojšiu zdravotnú poisťovňu (napr. vo Francúzsku) so žiadosťou o preplatenie.

SkryťVypnúť reklamu

n Prípadný prevoz chorého späť na územie Slovenskej republiky, ani návrat ostatkov zosnulého nie sú kryté európskymi nariadeniami a musíte si ich zaplatiť sami.

n Pokiaľ chcete, aby za vás boli uhradené aj príplatky za ošetrenie alebo prípadný prevoz tela v prípade úmrtia, namiesto použitia formuláru E 111 si môžete doma zaplatiť komplexné cestovné poistenie (najmä poistenie liečebných nákladov), cez ktoré vám tieto náklady preplatia.

Čo ak napriek formuláru bude lekár chcieť za ošetrenie platbu

v hotovosti?

Môže sa stať, že aj v takej členskej krajine, kde sa neuplatňuje systém najprv platba u lekára; potom preplatenie poisťovňou tohoto štátu, z nejakého dôvodu budete musieť za lekárske ošetrenie platiť v hotovosti. Aký je postup potom?

SkryťVypnúť reklamu

n So žiadosťou o preplatenie nákladov sa musíte obrátiť na pobočku svojej slovenskej zdravotnej poisťovne, kde predložíte originály dokladov o zaplatení lekárskej starostlivosti, spolu s lekárskou správou, receptom a podobne.

n Pokiaľ ide o čiastku neprevyšujúcu 1000 eur, môžete pri predkladaní dokladov vyhlásiť, že žiadate o refundáciu do výšky slovenských taríf. V takom prípade vám bude vrátená čiastka, ktorú by daná starostlivosť stála na Slovensku. To však znamená, že zrejme dostanete späť vrátené o dosť menej, než skutočne zaplatíte.

n Ak nepožiadate o refundáciu podľa slovenských predpisov, vaša zdravotná poisťovňa je povinná vám vrátiť vaše náklady do výšky, ktorú by zaplatila poisťovňa v mieste, kde bola zdravotná starostlivosť poskytnutá. Tu už máte väčšiu šancu, že možno dostanete aj rovnakú sumu, akú ste zaplatili. V tomto prípade však rátajte s tým, že vrátenie prostriedkov bude trvať 4 až 6 týždňov, možno aj viac.

SkryťVypnúť reklamu

2. V nečlenskom štáte Európ-skej únie

n Ak ochoriete alebo utrpíte úraz pri dovolenke v zahraničí (v krajine, ktorá nie je členom Európskej únie), pamätajte na to, že ani tam vaša zdravotná kartička neplatí.

n Pokiaľ chcete náklady za ošetrenie preplatiť, musíte ešte pred odchodom do zahraničia uzavrieť úrazové poistenie, alebo poistenie liečebných nákladov. Najlepšie je zaplatiť si komplexné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa oba druhy poistení, prípadne tiež aj po-istenie batožiny či storno poplatku.

n Po uzavretí a zaplatení cestovného poistenia či poistenia liečebných nákladov dostanete v poisťovni alebo cestovnej kancelárii (ak uzatvárate poistenie tam) presné inštrukcie, na koho sa v prípade choroby obrátiť.

n Väčšina poisťovní vám dá do rúk brožúru o tom, čo všetko vaše poistenie zahŕňa, spolu s telefónnymi číslami na poisťovňu alebo jej zmluvných partnerov v zahraničí. Na mnohých číslach sa dá dohovoriť aj po slovensky.

SkryťVypnúť reklamu

n Brožúru si pozorne preštudujte, pokiaľ možno ešte pred cestou, aby ste si mohli priplatiť, ak sa vám zdá, že niečo dôležité v poistení chýba, prípadne je celková výška poistenia nižšia, ako by ste chceli. Tiež je dobré si ju pozrieť preto, aby ste presne vedeli, čo všetko vaše po-istenie zahŕňa a čo nie.

n V prípade choroby alebo úrazu je dobré najprv (ak sa dá) kontaktovať poisťovňu, aby ste vedeli na akého lekára či zdravotné stredisko sa obrátiť. Po konzultácii s poisťovňou potom budete mať pri spätnom preplácaní nákladov na ošetrenie menej problémov. Obrátiť sa tiež môžete na slovenského delegáta (ak idete cez cestovnú kanceláriu, ktorá ho zabezpečuje), ktorý by vám mal tiež poradiť.

n Ošetrenie u súkromného lekára sa väčšinou neprepláca, preto dbajte na to, aby ste navštívili verejné zdravotnícke zariadenie (čo však môže byť v niektorých krajinách problém).

SkryťVypnúť reklamu

n Ošetriť by vás mali bez poplatku, pokiaľ ide o chorobu či úraz, na ktorý sa poistenie vzťahuje. V tomto prípade všetko hradí poisťovňa.

n Ak ste si za niektoré služby museli zaplatiť, hoci ste na ne mali nárok, po návrate domov predložte poisťovni originály výdavkov, ktoré ste zaplatili a požiadajte o refundáciu nákladov. Ak vám nárok uznajú, do 4 - 6 týždňov by ho mali preplatiť. (mapa)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 551
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 538
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu