SME

Ako postupovať pri úrazoch a chorobách na dovolenkev zahraničí

1. V členskom štáte Európskej únie

n Ak ochoriete alebo utrpíte úraz na dovolenke v niektorom členskom štáte Európskej únie, pamätajte na to, že vaša zdravotná kartička tam neplatí. Lekárovi preto predložte formulár E-111, ktorý ste si vyžiadali ešte doma v zdravotnej poisťovni, kde ste poistený.

n Formulár je tlačivo, ktorým sa potvrdzuje jeho držiteľovi nárok na poistenie a určuje kto, načo a počas akej lehoty má nárok.

n Na základe formulára máte nárok na lekársky potrebnú zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako miestni poistenci. Miestny systém zdravotného poistenia teda za vás zaplatí ošetrenie do tej výšky, akú by zaplatil za svojho poistenca.

SkryťVypnúť reklamu

n Ak formulár nemáte, postup závisí od toho, či potrebu-jete ambulantnú zdravotnú starostlivosť alebo ústavnú zdravotnú starostlivosť. Ak vám stačí ambulantná liečba (ošetrenie pri chorobe, úraze), bude od vás lekár požadovať zaplatenie ošetrenia v hotovosti. Ak potrebujete ústavnú starostlivosť (vážnejšie ochorenie, pri ktorom vás musia hospitalizovať), peniaze od vás nemôžu požadovať. Musíte si však dodatočne zabezpečiť potrebný formulár.

n Rátajte s tým, že vo väčšine členských štátov sa za zdravotnú starostlivosť pripláca. Preto od vás môžu požadovať zaplatenie časti účtu v hotovosti. Spoluúčasť poistenca vám slovenská zdravotná poisťovňa nemôže refundovať.

n V niektorých členských štátoch musíte zaplatiť pri ambulan-tnom ošetrení celý účet a s týmto účtom potom zájsť na tamojšiu zdravotnú poisťovňu (napr. vo Francúzsku) so žiadosťou o preplatenie.

SkryťVypnúť reklamu

n Prípadný prevoz chorého späť na územie Slovenskej republiky, ani návrat ostatkov zosnulého nie sú kryté európskymi nariadeniami a musíte si ich zaplatiť sami.

n Pokiaľ chcete, aby za vás boli uhradené aj príplatky za ošetrenie alebo prípadný prevoz tela v prípade úmrtia, namiesto použitia formuláru E 111 si môžete doma zaplatiť komplexné cestovné poistenie (najmä poistenie liečebných nákladov), cez ktoré vám tieto náklady preplatia.

Čo ak napriek formuláru bude lekár chcieť za ošetrenie platbu

v hotovosti?

Môže sa stať, že aj v takej členskej krajine, kde sa neuplatňuje systém najprv platba u lekára; potom preplatenie poisťovňou tohoto štátu, z nejakého dôvodu budete musieť za lekárske ošetrenie platiť v hotovosti. Aký je postup potom?

SkryťVypnúť reklamu

n So žiadosťou o preplatenie nákladov sa musíte obrátiť na pobočku svojej slovenskej zdravotnej poisťovne, kde predložíte originály dokladov o zaplatení lekárskej starostlivosti, spolu s lekárskou správou, receptom a podobne.

n Pokiaľ ide o čiastku neprevyšujúcu 1000 eur, môžete pri predkladaní dokladov vyhlásiť, že žiadate o refundáciu do výšky slovenských taríf. V takom prípade vám bude vrátená čiastka, ktorú by daná starostlivosť stála na Slovensku. To však znamená, že zrejme dostanete späť vrátené o dosť menej, než skutočne zaplatíte.

n Ak nepožiadate o refundáciu podľa slovenských predpisov, vaša zdravotná poisťovňa je povinná vám vrátiť vaše náklady do výšky, ktorú by zaplatila poisťovňa v mieste, kde bola zdravotná starostlivosť poskytnutá. Tu už máte väčšiu šancu, že možno dostanete aj rovnakú sumu, akú ste zaplatili. V tomto prípade však rátajte s tým, že vrátenie prostriedkov bude trvať 4 až 6 týždňov, možno aj viac.

SkryťVypnúť reklamu

2. V nečlenskom štáte Európ-skej únie

n Ak ochoriete alebo utrpíte úraz pri dovolenke v zahraničí (v krajine, ktorá nie je členom Európskej únie), pamätajte na to, že ani tam vaša zdravotná kartička neplatí.

n Pokiaľ chcete náklady za ošetrenie preplatiť, musíte ešte pred odchodom do zahraničia uzavrieť úrazové poistenie, alebo poistenie liečebných nákladov. Najlepšie je zaplatiť si komplexné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa oba druhy poistení, prípadne tiež aj po-istenie batožiny či storno poplatku.

n Po uzavretí a zaplatení cestovného poistenia či poistenia liečebných nákladov dostanete v poisťovni alebo cestovnej kancelárii (ak uzatvárate poistenie tam) presné inštrukcie, na koho sa v prípade choroby obrátiť.

n Väčšina poisťovní vám dá do rúk brožúru o tom, čo všetko vaše poistenie zahŕňa, spolu s telefónnymi číslami na poisťovňu alebo jej zmluvných partnerov v zahraničí. Na mnohých číslach sa dá dohovoriť aj po slovensky.

SkryťVypnúť reklamu

n Brožúru si pozorne preštudujte, pokiaľ možno ešte pred cestou, aby ste si mohli priplatiť, ak sa vám zdá, že niečo dôležité v poistení chýba, prípadne je celková výška poistenia nižšia, ako by ste chceli. Tiež je dobré si ju pozrieť preto, aby ste presne vedeli, čo všetko vaše po-istenie zahŕňa a čo nie.

n V prípade choroby alebo úrazu je dobré najprv (ak sa dá) kontaktovať poisťovňu, aby ste vedeli na akého lekára či zdravotné stredisko sa obrátiť. Po konzultácii s poisťovňou potom budete mať pri spätnom preplácaní nákladov na ošetrenie menej problémov. Obrátiť sa tiež môžete na slovenského delegáta (ak idete cez cestovnú kanceláriu, ktorá ho zabezpečuje), ktorý by vám mal tiež poradiť.

n Ošetrenie u súkromného lekára sa väčšinou neprepláca, preto dbajte na to, aby ste navštívili verejné zdravotnícke zariadenie (čo však môže byť v niektorých krajinách problém).

SkryťVypnúť reklamu

n Ošetriť by vás mali bez poplatku, pokiaľ ide o chorobu či úraz, na ktorý sa poistenie vzťahuje. V tomto prípade všetko hradí poisťovňa.

n Ak ste si za niektoré služby museli zaplatiť, hoci ste na ne mali nárok, po návrate domov predložte poisťovni originály výdavkov, ktoré ste zaplatili a požiadajte o refundáciu nákladov. Ak vám nárok uznajú, do 4 - 6 týždňov by ho mali preplatiť. (mapa)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu