
Pripravené v spolupráci so Združením
pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
O kontinuite osídlenia možno hovoriť prinajmenšom už od čias Veľkej Moravy. Už v 11. storočí sídlila v Krušovciach fara a v priebehu stredoveku tu stáli až dva kostoly - jeden zasvätený sv. Mikulášovi a druhý Panne Márii.
Pri archeologických výskumoch bol v intraviláne obce nájdený hrob dospelého jedinca z 13. storočia. Ojedinelý je nález železnej kopije dlhej 264 mm, ktorú má vo svojich zbierkach múzeum v Topoľčanoch. Na súkromnom pozemku bola nájdená aj stredoveká nádoba na potraviny.
Prvá písomná zmienka o Krušovciach pochádza z roku 1235. Vtedy sa mladý kráľ Belo IV. rozhodol odmeniť služby svojho verného dvorana Dionýza z rodu Türje a daroval mu kráľovský majetok Topoľčany. Súčasťou darovacej listiny bolo presné ohraničenie darovaného majetku a pri tejto príležitosti sa dozvedáme aj o existencii veľkej cesty, ktorá viedla z Topoľčian do Krušoviec a o tom, že topoľčiansky chotár na severe susedil so zemou patriacou Evčovi z Krušoviec.
Súčasní Krušovčania žijú čulým kultúrnym životom. Každoročne sa tu poriadajú viaceré kultúrno-spoločenské podujatia - vo februári je to maškarný ples i fašiangové posedenie spojené s pochovávaním basy. V marci sa v obci koná medzinárodný Festival dychových hudieb, ktorý usporadúva Eduard Čuhák, čestný občan Krušoviec. V predvečer 1. mája nechýba tradičné stavanie májov. Krušovčania nezabúdajú ani na oslavy Dňa matiek, Medzinárodného dňa detí a Dňa zvrchovanosti. V septembri sa hospodári môžu pochváliť svojou úrodou na výstave ovocia a zeleniny. V rámci Mesiaca úcty k starším sa uskutočňuje posedenie pre dôchodcov, spojené s kultúrnym programom a vystúpením miestnych školákov a škôlkarov. Deti sa nepochybne tešia na oslavy sv. Mikuláša, ktorý nikdy neobíde tunajšiu základnú školu. V obci aktívne pôsobia športové oddiely stolného tenisu, futbalu a turistický oddiel mladých.
Jednou z dominant v Krušovciach je klasicistický kaštieľ z 19. storočia. Blokovú dvojpodlažnú stavbu dal postaviť na staršom základe v roku 1830 gróf František Beréni. V roku 1906 bol kaštieľ prestavaný do dnešnej podoby. V interiéri sú na obvodových stenách vrátane okien, dverí a schodísk bohato geometricky a rastlinne vyrezávané drevené obloženia. Suterén je zaklenutý tehlovými a valenými pruskými klenbami. Pôvodne bol ku kaštieľu prístup po impozantnom otvorenom schodisku, ktoré však už nejestvuje.
Dôležitou kompozičnou súčasťou neorenesančnej úpravy kaštieľa je okolitý park. Predstavuje typ krajinského parku zo začiatku 20. storočia, jeho založenie sa datuje od konca 19. storočia. Pri jeho výsadbe boli uplatnené historizujúce prvky dobovej architektúry - romanticky ladená jaskyňa (dnes pivnica, tvz. ľadovňa) a lesovňa, pochádzajúce z druhej polovice 19. storočia, keď boli majiteľmi kaštieľa Nemeshegyiovci.
Zaujímavé je však okolie Krušoviec s neďalekým rekreačným strediskom Duchonka, vodnou nádržou Nemečky, Topoľčianskym hradom či pohoriami Vtáčnik a Považský Inovec.