Modely sakrálnych objektov v niekoľkoročnej realizácii poslucháčov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity ponúka do 24. februára Považské múzeum v Žiline. Výstava s názvom Sakrálna architektúra na Slovensku dokumentuje celú vývojovú líniu staviteľského umenia našich predkov od najstarších archeologických nálezov až do dnešných dní. Modely slovenskej sakrálnej architektúry zároveň dokumentujú nielen invenciu a zručnosť stvárnenia architektúry, ale sú aj prejavom záujmu študentov o architektonické pamiatky Slovenska.
Na vedení vystavených semestrálnych prác sa zúčastnil celý kolektív Katedry dejín architektúry a umenia FA STU, ktorá sa zaoberá výskumom architektonického dedičstva Slovenska.
Najstaršími pamiatkami sakrálnej architektúry na Slovensku sú predrománske a románske rotundy v Skalici, Križovanoch nad Dudváhom, kostolíky v Drážovciach, Kostoľanoch pod Tribečom či Klížskom Hradišti. Predovšetkým kostoly v Diakovciach a Bíni patria k najstarším a najvzácnejším pamiatkam románskej architektúry. Gotický sloh na našom území zanechal vzácne architektonické dedičstvo s dominantou bratislavského Dómu sv. Martina či kostolu sv. Egídia v Bardejove.
Renesancia znamená na Slovensku aj reformáciu a rad spišských zvoníc. Barok zas priniesol monumentálne dvojvežové chrámy napríklad v Bratislave a Trnave, ale aj honosnú výstavbu kláštorných komplexov, ktorú reprezentuje Jasov. Klasicizmus v chrámovej architektúre Slovenska je realizáciou jozefínskych reforiem, keď vďaka tolerančnému patentu bolo dovolené postaviť chrámy aj nekatolíkom. V tomto slohu sa koncom 18. a začiatkom 19. storočia postavilo mnoho evanjelických chrámov a židovských synagóg. K najväčším secesným skvostom patrí bratislavský Modrý kostolík.