Oddych v národnom parku sa podľa IUCN "zakladá predovšetkým na zážitku z nedotknutej prírody", kým trebárs v chránenej krajinnej oblasti "na harmonickej interakcii prírody a ľudských zásahov". Tam je teda do istej miery dovolená aj ťažba dreva, poľovníctvo či výstavba hotelov.
Najlepšie podľa únie je, ak národný park riadi jedna organizácia, ktorá je zároveň vlastníkom územia. Park má byť rozdelený na zóny, pričom v centrálnej sa nemá do prírodných procesov zasahovať. Národný park Vysoké Tatry tieto podmienky nespĺňa. "Neexistuje jednotná autorita," kritizuje správa riadenie parku.
Neprimerané je podľa správy aj dnešné rozdelenie územia Vysokých Tatier na stupne, kde aj na najvyššom piatom stupni možno žiadať výnimky na zásahy do prírody.
"Cieľ ochrany prírody by mal byť zabezpečený na troch štvrtinách územia," odporúča správa. V centrálnej časti by sa mali vylúčiť zásahy do prírody a budovanie ďalšej turistickej infraštruktúry a malo by sa uprednostniť skvalitnenie dnešnej.
Podľa experta svetovej únie Rogera Croftsa sú dnes urgentné dve veci. " Prvou je zastaviť čistenie popadaných stromov po kalamite v centrálnej časti parku. Ak v tom budete pokračovať, zredukujete biomasu, ktorá je nevyhnutná na prírodnú regeneráciu lesa. Druhým dôležitým problémom je nová administratívna štruktúra. Musíte o tom začať diskutovať, a to je úlohou práve vládneho výboru pre Tatry." Crofts tiež hovorí, že keby sa zohľadnil len ekonomický pohľad, bola by to chyba, ktorá by ovplyvnila imidž celej krajiny.
Pre budúcnosť Tatier je tiež dôležité rozbehnúť aj systém vyplácania náhrad súkromným vlastníkom za to, že vo svojich lesoch nemôžu riadne hospodáriť, alebo lesy od nich vykúpiť.
Juraj Švajda zo Správy TANAP-u hovorí, že od vlády a ministerstva životného prostredia očakáva, že sa budú správou Svetovej únie ochrany prírody riadiť, aby z národného parku nezostala "prostitútka, kde sa chcú ľudia lyžovať, aj liečiť a oddychovať, ale aj ťažiť drevo a poľovať."
Jozef Kramarik, riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny, tvrdí, že ministerstvo sa z názormi expertov stotožňuje a chce ich využiť. "Zonáciu chceme aj my, odbúrali by sa tým konflikty a systém výnimiek. Našou prioritou sú aj kompenzácie pre súkromných vlastníkov a o jednotnú správu parku bojujeme už roky, vláde sme predložili niekoľko návrhov, ale vždy stroskotali na tom, že sa nedohodli rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva." (haj)