SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok

Safari patrí k synonymám Afriky. Keňa ponúka niekoľko možností, kam sa vydať.

Africké safariAfrické safari (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Keňa dýchajúca exotikou nemusí byť len destináciou, kam sa vyberiete užiť si oddych na brehu Indického oceánu. Keňa vás vie prilákať na svoje fantastické safari.

Každá krajina má svoje plusy či mínusy, no ak si vezmete obľúbenú Keňu, môžete v nej spojiť hneď niekoľko rozmerov. Oddýchnete si na pláži a okrem toho sa pozriete na fascinujúci život pulzujúci na kenských savanách. Ako si naplánovať safari, tak aby ste sa domov vrátili s hlavou plnou zážitkov?

Safari vyberajte podľa toho, aké zvieratá túžite vidieť

Súvisiaci článok Keňa má najlepšie safari na svete Čítajte 

Medzi najdôležitejšie rozhodnutia ohľadom safari a toho, kam sa vybrať, by mala byť položená otázka, aké zvieratá túžite počas vášho safari vidieť. Práve podľa toho si viete vybrať nielen krajinu, ale aj lokalitu a konkrétnu oblasť. Nefunguje to tak, že nájdete všetky zvieratá na jednom mieste.

Ak túžite vidieť obrovská stáda slonov, skúste Botswanu, ak gorily, nájdete ich v Rwande, no ak koketujete so safari po prvýkrát v živote, nechajte sa nahovoriť na tzv. veľkú päťku. Ide o ikonické zvieratá afrického safari, teda lev, leopard, nosorožec, slon aj vodný byvol, a práve za týmto tromfom vyrážajú mnohí práve do Kene.

Národný park Maasai Mara patrí medzi najlepšie miesta, kde sa s týmito a samozrejme aj mnohými ďalšími zvieratami viete stretnúť a zažiť sen afrického safari na vlastné oči.

Ak milujete vodné vtáctvo a láka vás sledovať rôzne druhy exotických operencov, skúste radšej safari pri jazere Nakuru. Kto by chcel mať k safari aj fantastické výhľady na Kilimandžáro pod ktorým sa budú premávať zebry, gepardy či žirafy, toho svojim volaním zláka národný park Amboseli. Možností je v Keni skutočne veľa a ide o to, po čom túžite.

Kedy si vychutnať safari?

Aj napriek tomu, že safari je celoročná záležitosť, ak si ho chcete užiť na maximálne obrátky rozmyslite si, kedy sa do Kene vydáte. Najlepším časom na safari je obdobie sucha, ktoré v Keni korešponduje s dátumami medzi júnom a októbrom.

Hoci je vonku najmä zrána či večer chladnejšie podnebie, verte, že to bude za to stáť. Práve v tomto čase je najväčšia garancia vidieť veľké množstvo zvierat.

Služby aj safari sú vtedy síce o čosi drahšie, ale byť súčasťou obrovskej migrácie zvierat, kde sa ich má presúvať niekoľko miliónov je niečo, čo na tomto svete len tak ľahko neuvidíte. Práve migrácia zvierat je niečo, to by na vás malo fungovať ako magnet, ktorý vás pritiahne. Samozrejme aj mimo nej si odnesiete zážitky.

Medzi decembrom a februárom zase skôr narazíte na vyššie počty levov či iných šeliem. Vyvarujte sa mesiacov apríl či máj, kedy je v regióne obdobie dažďov a s tým súvisia aj obmedzenia z hľadiska neprejazdných ciest alebo zatvorených kempov.

Viem kam chcem ísť. Ako na to?

Africké safari v Keni si viete vybaviť vopred pohodlne doma a po pristáti v Keni sa môžete pustiť do objavovania. Samozrejme, jednou z alternatív je aj to, že sa ocitnete v Keni a skúsite si veci vyriešiť na mieste. Môžete tak ušetriť, ale na oplátku stratíte možno viac času, viac nervov a rozhodnete sa rýchlo a možno nie najlepšie. Čím viac informácii máte, teda ktorý park ste si vybrali, ubytovanie, v akom čase a do akých miest, tým rýchlejší je proces.

Na výber máte rôzne druhy safari. Niektorí vám ponúkajú dokonca aj 1-denné safari, kde strávite len pár hodín, ale toto nikto neodporúča, pretože vám bude napokon len ľúto, že ste tam nestrávili viac času. Najlepšie safari sú tie, ktoré trvajú minimálne 3 - 4 dni, ale pokojne si naplánujte aj 5 dní, týždeň či viac.

Všetko záleží od toho, ako do hĺbky chcete ísť a aké rôzne zvieratá túžite vidieť. Pripravte sa na to, že kvalitné safari vás bude stáť niekoľko stoviek dolárov, pretože už samotný vstup na safari je pomerne vysoký (napr. Maasai Mara ho má okolo 80 USD).

Za každý ďalší nadštandard priplácate a tak je dobré určiť si, s akým rozpočtom budete pracovať. Potrebujete jednoduchšie ubytovanie alebo chcete mať dokonalý, romantický lodge s bazénom uprostred prírody s prvotriednym servisom? To všetko sa vám napokon premietne do ceny.

Aby ste mali predstavu, lacnejšie safari v Keni vás na 4 dni (3 noci) môže vyjsť na cca 500 USD.

Čo je v cene safari?

Väčšina safari v Keni funguje ako balíček služieb a keď si safari zaplatíte, máte v ňom množstvo rôznych položiek. Informácie si treba vždy overiť dopredu, aby ste predišli nedorozumeniam.

Najzákladnejšie safari má pre vás pripravený odvoz z vášho hotela v Nairobi, alebo dokonca priamo z letiska a na letisko, ak by ste pristáli v Keni len kvôli zvieratám.

V balíčku je už často započítaný vstup do národného parku, plná penzia s raňajkami, obedmi a večerami, pretože si na mieste naozaj nemáte, kde inde zohnať jedlo a samozrejme transport v rámci safari.

Na safari väčšinou vyrazíte v špeciálnych džípoch s otvorenou strechou, aby ste mali dokonalý výhľad na krásu okolo seba. Po celý čas je s vami aj lokálny šofér a sprievodca, ktorý vás oboznámi s tým, čo sa okolo vás deje. Ak budete spokojní, mali by ste sa na konci odvďačiť sprievodcom prepitným, na ktoré budú určite čakať.

Čo si vziať na safari?

Vezmite si so sebou na safari ľahké oblečenie, bavlnené nohavice, tričko alebo košeľu, v ktorých sa nebudete tak veľmi potiť a ktoré vás ochránia pred slnkom, uštipnutím alebo od pichliačov, ak budete v teréne, kde cez ne prechádzate.

Nevyberte si na safari biele farby, ale ani tmavé, modré či čierne, pretože práve tie viac lákajú dotieravý hmyz. Siahnite po oblečení v zelených, hnedých odtieňoch s ktorými jednoduchšie splyniete s okolím.

Nezabudnite na okuliare, pokrývku hlavy a vezmite si aj kvalitné topánky, ktoré sa hodia pri prechádzkach. Myslite aj na to, že podvečer alebo večer sa výrazne ochladí a nedajte sa oklamať tým, že sa nachádzate kúsok od rovníku. Teplé oblečenie si budete večer pochvaľovať.

Na safari si vezmite kvalitný fotoaparát s objektívom, aby ste mohli spraviť fotografie zvierat, ktoré budú vzdialené. Fotiť len na mobilný telefón je síce fajn, ale tu vám to veľmi nepomôže. Skúste si so sebou vziať aj ďalekohľad.

Kam do Kene na najznámejšie safari?

Keňa patrí k najobľúbenejším krajinám celej Afriky, ak sa bavíme o safari. V krajine nájdete nie jedno miesto, ale hneď niekoľko, ktoré stoja za to.

Tým najslávnejším a často aj najzaujímavejším je národný park Maasai Mara, kde skončí väčšina návštevníkov Kene. Nie preto, že by to bola turistická pasca, ale preto, že je jednoducho dokonalý a plný zvierat. Maasai Mara sa rozlieva na juhu krajiny a dokonca preskočí aj hranicu do Tanzánie, kde na seba vezme meno Serengeti. Tento park je známy tým, že sa tu nachádza obrovské množstvo zvierat od "veľkej päťky" až po zebry, žirafy, pakone, hyeny či gazely a každoročne ponúka unikátne svetové divadlo v podobe veľkej migrácie.

Druhým obľúbeným miestom je jazero Nakuru s viacerými ohrozenými druhmi zvierat. Je to miesto typické pre obrovskú koncentráciu vodných vtákov akými sú pelikány alebo plameniaky (takmer až milión ružových plameniakov žije na tomto mieste), ale potešia vás aj leopardy či vzácne nosorožce. Výhodou Nakuru je aj to, že leží len cca 4 hodiny jazdy od Nairobi.

Tretím skvelým miestom na kenské safari je národný park Amboseli. Aj keby v ňom nežili žiadne zvieratá, stál by za to kvôli rozprávkovým výhľadom na zasnežený kužeľ Kilimandžára. Ak milujete slony a neviete sa nabažiť na pohľad ako sa krajinou túlajú desiatky či stovky týchto majestátnych zvierat, tak potom je Amboseli to pravé safari pre vás. V Amboseli nestretnete iba slony, ale aj gepardy, hyeny, levy, žirafy, vodné byvoly, impaly či leopardy. Vďaka scenérií patrí k najkrajším v Keni.

Menej známe, no skvelé safari

Kto hľadá menej známe safari, kde bude menší počet turistov, toho Keňa nasmeruje do národného parku Tsavo. Dá sa k nemu zaletieť, alebo prejdete cca 10 hodín po zemi z Nairobi. V parku nájdete množstvo zvierat, slonov, levy, šelmy, oryx, gazely či antilopy a dokonca môžete vidieť aj vzácne baobaby.

Poslednou chuťovkou v Keni je rezervácia Samburu, najodľahlejšie spomedzi všetkých piatich, no unikátne pre toho, kto už v Keni bol a chcel by vidieť a zažiť niečo viac.

Dovolenka v Keni

Pozrite si naše tipy na hotely na pobreží Indického oceánu. Hotely sa nachádzajú v oblasti Malindi, Diani Beach a Bamburi Beach, odkiaľ je najbližšia možnosť zažiť safari národný park Tsavo.

Neptune Paradise Beach Resort & Spa 4*

Neptune Paradise Beach Resort & Spa 4* Neptune Paradise Beach Resort & Spa 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Diani Beach
 • Dĺžka pobytu: 10 - 17 dní (7 - 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Doprava: letecky z Viedne
 • Cena za osobu: od 1 002 €
 • Ďalšie informácie >>

Diamonds Dream of Africa 5*

Diamonds Dream of Africa 5* Diamonds Dream of Africa 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Malindi
 • Dĺžka pobytu: 10 - 17 dní (7 - 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Doprava: letecky z Viedne
 • Cena za osobu: od 1 374 €
 • Ďalšie informácie >>

Baobab Beach Resort 4*

Baobab Beach Resort 4* Baobab Beach Resort 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Diani Beach
 • Dĺžka pobytu: 11 - 18 dní (8 - 15 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Doprava: letecky z Viedne
 • Cena za osobu: od 1 090 €
 • Ďalšie informácie >>

Neptune Village Beach Resort 4*

Neptune Village Beach Resort 4* Neptune Village Beach Resort 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Diani Beach
 • Dĺžka pobytu: 10 - 17 dní (7 - 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Doprava: letecky z Viedne
 • Cena za osobu: od 941 €
 • Ďalšie informácie >>

Sarova Whitesands Beach Resort & Spa 4*

Sarova Whitesands Beach Resort & Spa 4* Sarova Whitesands Beach Resort & Spa 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Bamburi Beach
 • Dĺžka pobytu: 10 - 17 dní (7 - 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Doprava: letecky z Viedne
 • Cena za osobu: od 1 218 €
 • Ďalšie informácie >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 398
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 517
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 102
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 853
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 531
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 780
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 909
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 622
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 4. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 5. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 6. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 7. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 8. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 343
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 171
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 763
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 854
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 795
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 695
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 204
 8. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 151
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu