SME

Kuba je krajina protikladov (Cestopis)

Kuba je iná ako ostatné krajiny, čo je spočiatku veľký šok pre nás Európanov, ktorí sme zvyknutí na pohodlný konzumný život.

Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, ktoré zverejňujeme v ich pôvodnej forme s drobnými jazykovými úpravami.

Staré americké veterány. Nádherné pláže s bielym pieskom. Veselí ľudia vlniaci sa v rytme vášnivej hudby. Vychladené mojito. No zároveň schátrané, rozpadajúce sa budovy, obrovská chudoba a odpadky pohodené len tak na ulici. Vitajte na Kube, v krajine plnej protikladov.

Kuba je iná ako ostatné krajiny, čo je spočiatku veľký šok pre nás Európanov, ktorí sme zvyknutí na pohodlný konzumný život. Na tom sme sa zhodli všetci, ktorí sme mali to šťastie dostať sa tam v rámci štipendijného programu. Študovali sme na Universidad de La Habana a počas dvoch mesiacov pobytu sme, okrem zlepšovania španielčiny, spoznávali prírodu, kultúru a život na tomto karibskom ostrove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavné mesto

Havanu tvorí viacero mestských častí. Najstaršou a turistami najvyhľadávanejšou časťou je Stará Havana, plná farebných domov, kultúrnych pamiatok a uličiek so suvenírmi. Dominantou mesta je budova Kapitolu, jeden zo symbolov mesta, ktorý nájdete takmer na každej pohľadnici či magnetke. V minulosti v nej sídlil parlament, dnes slúži ako pracovisko Kubánskej akadémie vied.

Mojou najobľúbenejšou časťou mesta sa však stalo Vedado, kde sme bývali. Zatiaľ čo sa to v Starej Havane priam hemží turistami, Vedado dýcha latinskoamerickým duchom. Starí Kubánci len tak sedia na stoličkách pred domami, rozprávajú sa a pofajčievajú, deti sa hrajú futbal priamo na špinavej ulici a mladí počúvajú hudbu z prenosných reproduktorov. Aj kvôli tejto autentickosti si mnohí turisti hľadajú ubytovanie práve v tejto časti mesta.

Bohatý nočný život

Havana je mestom, ktoré nikdy nespí. Žije to tu cez deň i v noci. Kiná, reštaurácie či nočné kluby. Nájdete tu naozaj všetko. ,,Chicle, chicle,“ vykrikuje pouličný predavač žuvačiek, kým čakáme v rade do nočného klubu Fabrica de Arte Cubano. Cez deň slúži toto miesto ako moderná umelecká galéria, organizujú sa tu výstavy obrazov, fotografií a módne prehliadky. V nočných hodinách sa tu stretávajú mladí Kubánci s turistami všetkých vekových kategórií. Hrá tu hudba rozmanitých žánrov a konajú sa tu vystúpenia spevákov a umelcov z celého sveta.

,,Taxi, taxi, boyfriend, boyfriend“

Súvisiaci článok Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem Čítajte 

Kubánska nátura nám hneď učarovala. Ľudia sú tu otvorení, žijú naplno a bez výčitiek. Budúcnosťou sa nezaťažujú. Sú uvoľnení a slovo stres im je cudzie. ,,Tranquila mami,“ (Pokoj, dievča) hovorí mi kubánsky kamarát, keď čakáme trištvrte hodiny na autobus, zatiaľ čo si pospevuje a tancuje len tak na ulici. Na Kube neexistujú cestovné poriadky. Autobusy chodia ako sa im zachce. Napriek tomu sa oplatí počkať, jedna jazda vás vyjde len približne 20 centov.

Na prepravu po meste je možné využiť aj taxíky. Staré farebné americké veterány či limuzíny. Je však potrebné vopred vyjednať cenu a nenechať sa obrať o peniaze. Taxikári nás vidia ako bohatých európskych turistov a snažia sa zarobiť čo najviac. Neustále zastavujú turistov a vykrikujú:,,Taxi, taxi.“ Keď nemáte záujem o odvoz, ponúknu vám aj iné služby, napríklad priateľa zadarmo.

Najdlhšia lavička sveta

Pobrežie hlavného mesta obkolesuje najdlhšia ,,lavička“ sveta. Kubánsky Malecón je miesto, kde ľudia sedávajú, popíjajú rum priamo z fľaše alebo sa len tak rozprávajú. Mladí ho využívajú na večerné romantické prechádzky. Poďme na Malecón, hovoria Kubánci, keď sa s nimi dohadujete na mieste stretnutia. Ide o jeden z najvýraznejších symbolov mesta.

Dych revolúcie

Kubánci sú hrdý národ. Vážia si svoju vlasť a ospevujú Revolúciu, ktorá sa konala koncom 50. rokov 20. storočia a zaviedla na Kube nový režim. Všade nachádzame sochy, maľby či obrazy významných revolucionárov. Fidel Castro, Che Guevarra či José Martí. Podľa týchto pánov sú pomenované parky, budovy a námestia.

Nové chute

Počas dvoch mesiacov sme mali možnosť dosýta ochutnať kubánsku kuchyňu. Hlavnými využívanými surovinami sú ryža, fazuľa, kuracina a bravčovina. Obľúbené sú aj morské plody a ryby. Ako prílohu jedávajú zeleninu, najmä tekvicu, guajávu či avokádo. Veľmi chutnou špecialitou, typickou pre krajiny Karibiku, sú pečené banány. Robia ich na rôzne spôsoby – bananové lupienky, banány na sladko, mne najviac chutili takzvané tostones – vyprážané zeleninové banány na slano.

Mojito či daiquiri?

Z nápojov je populárny kubánsky rum, ktorý zoženiete jednoduchšie ako vodu. Nájdete ho všade, zatiaľ čo pitnej vody býva nedostatok. Spomedzi alkoholických drinkov sa na Kube najviac pijú mojito a daiquiri – obľúbené nápoje amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý prežil istý čas života na Kube ,,Moje mojito v Bodeguite, moje daiquiri vo Floridite,“ hovorieval Hemingway. Ide o názvy jeho obľúbených barov v Havane. Práve tu napísal svoje najznámejšie diela.

Pláže ako z časopisu

Ak patríte medzi milovníkov sladkého ničnerobenia, ste na Kube správne. Lokalita Varadero je známa krásnymi širokými plážami. Jemný piesok, pozvoľné more a chutné kokosy. Zaslúžený oddych pod lúčmi karibského slnka. Čo viac si môže človek priať? Okrem Varadera sme počas víkendov navštívili aj pláže v blízkosti hlavného mesta a pláže na južnej časti ostrova.

Prírodné krásy ostrova

Tipom na výlet do kubánskej prírody je údolie Viñales. Malebná oblasť plná tabakových plantáži a krasových útvarov. Previezli sme sa na koni a vychutnali si krásne výhľady na okolitú prírodu. Nevynechali sme ani plavbu indiánskou jaskyňou a 180 metrov dlhú nástennú maľbu Mural de la Prehistoria.

Domov krokodílov

Krokodílí park v lokalite Guama je veľkým lákadlom pre všetky dobrodružné povahy. Pozorovali sme krokodíly v typickom prostredí močiarov a mali sme aj možnosť odfotiť sa s mláďatkom malého krokodíla. Okrem týchto nebezpečných tvorov sa v parku nachádzali aj iné zvieratá a chránené rastliny.

Pobyt na Kube ma naučil vážiť si jedlo, vodu, a najmä čistotu, ktorú máme v Európe. No tiež ma prinútil zamyslieť sa nad vlastnými hodnotami a nadmerným konzumom.

Kubánci sú nenároční ľudia, ktorí sa nám, večne náhliacim a ženúcim, môžu zdať ako pasívni a málo aktívni. No netkvie krása práve v jednoduchosti a spontánnosti života?

Autor: Mária Kožuchová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 518
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 083
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Ľuboš Vodička: Jahodník - Čierna skala, maličkosti z Malých Karpát
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 122
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 791
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu