Brusel 26. mája (TASR) Voda na kúpanie na Slovensku patrí medzi najmenej kvalitné v celej Európskej únii. Viac ako 43 percent vodných nádrží, jazier či ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Brusel 26. mája (TASR) Voda na kúpanie na Slovensku patrí medzi najmenej kvalitné v celej Európskej únii. Viac ako 43 percent vodných nádrží, jazier či riek nespĺňa ani minimálne štandardy EÚ. Vyplýva to z pravidelnej správy Európskej komisie o kvalite vody na kúpanie, ktorá tento rok prvýkrát obsahuje aj údaje o nových členských krajinách.
Podľa správy len necelých 15 percent zo 67 skúmaných vodných plôch na Slovensku spĺňa odporúčané normy EÚ. Aspoň minimálne štandardy spĺňa 22,4 percenta, ale nezodpovedá im až 43,2 percenta slovenských vodných plôch. V prípade takmer 18 percent je kúpanie úplne zakázané počas celej sezóny, vyše 16 percent lokalít nie je dostatočne sledovaných.
Pre porovnanie v susednej Českej republike spĺňa odporúčané štandardy takmer 39 percent vodných plôch, ani minimálne štandardy nespĺňa len 12 percent vôd.
Priemerná kvalita vnútrozemských vodných plôch v šiestich nových členských štátoch, ktoré dodali potrebné informácie, dosahuje podľa EK 46 percent, v 15 starých krajinách až 89 percent.
Tento výrazný rozdiel vysvetľuje komisia tým, že nové štáty len postupne zavádzajú opatrenia vyplývajúce z príslušných smerníc EÚ. Aj staré členské krajiny dosiahli vysokú kvalitu vody na kúpanie až po istom čase.
Komisia skúmala aj kvalitu morskej vody, jej priemerná kvalita v celej únii dosahuje 96,7 percenta. Najlepšie kúpanie čaká toto leto dovolenkárov v Grécku, kde odporúčané štandardy spĺňa 99,9 percenta pláží. Z obľúbených dovolenkových destinácií dosahuje Španielsko 98,9 a Taliansko 94,7 percenta.
EK aj tento rok vyjadrila poľutovanie, že v prípade lokalít na kúpanie, ktoré nespĺňajú predpísané podmienky, viaceré vlády radšej volia ich zatvorenie alebo zákaz kúpania namiesto toho, aby odstránili príčiny ich znečistenia.
Na Slovensku skúmala komisia 67 vodných plôch. Najlepšie hodnotenie splnenie odporúčaných štandardov - dostali bratislavské Zlaté piesky, niekoľko kúpacích lokalít na Veľkej Domaši a Zemplínskej Šírave a tiež senecké Slnečné jazerá. Aspoň minimálne štandardy spĺňajú Bukovec, Ružiná, Nad jazerom v Košiciach a Zelená voda.