New York 29. januára (TASR) - Na zemeguli sa blýska veľmi
odlišne - blesky sa vyhýbajú oceánom, obľubujú však himalájsky región
a slnečný americký štát ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
New York 29. januára (TASR) - Na zemeguli sa blýska veľmi odlišne - blesky sa vyhýbajú oceánom, obľubujú však himalájsky región a slnečný americký štát Florida. Vyplýva to z výsledkov pozorovania uskutočneného expertmi z Amerického úradu pred letectvo a vesmír (NASA).
Prostredníctvom dvoch satelitných detektorov sa napríklad zistilo, že na južnom a severnom póle je čakanie na blesk takmer zbytočné. Naopak, najviac sa blýska nad strednou Afrikou.
Blesky vznikajú vtedy, keď na seba narazia dve rozličné vzdušné masy a vyvolajú v oblakoch elektrické napätie. Napríklad nad Floridou sa stretávajú morské vetry zo západného a východného pobrežia. V Himalájach na seba zase turbulentne narážajú vzdušné masy z Indického oceánu.
Prostredníctvom satelitov americkí vedci pozorovali aj frekvenciu bleskov v priebehu roka. Zatiaľ čo na severnej pologuli sa blýska najčastejšie počas letných mesiacov, v rovníkovom pásme je to najmä na jar a na jeseň.
Experti súčasne dospeli k záveru, že intenzitu a frekvenciu bleskov neovplyvňujú ľudské aktivity. Vyvrátili tým predchádzajúce tvrdenia, podľa ktorých budovy a vysielače priťahujú viac bleskov.