Poloha: Muránska planina - juhovýchodná časť. Východiskový bod: Predná hora, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Muráň, zastávka SAD, stanica ŽSR, parkovisko. Časový rozvrh: Predná hora - hrad Muráň-horáreň 1 3/4 h - hrad Muráň 1/4 h - hrad Muráň-horáreň 1/4 h - Muráň 1 h. Spolu: 3 1/4 h. Prevýšenie: 541 m.
Náročnosť: Stredne náročná trasa s relatívne veľkým prevýšením. Namáhavý je najmä úvodný výstup k zrúcanine hradu Muráň, ktorá sa nachádza na bralnatom vyhliadkovom vrchole Cigánka na juhovýchodnom okraji Muránskej planiny. Celá trasa vedie po dobre značkovaných turistických chodníkoch.
Základná trasa: Začneme pri autobusovej zastávke Predná hora (760 m) na hlavnom cestnom ťahu Muráň - Červená Skala. Iba niekoľko metrov povyše stojí neobyčajná stavba - bývalý zámok bulharského cára Ferdinanda I. Coburga, ktorý sa v súčasnosti využíva ako sanatórium. Neobarokový zámok s priľahlým parkom vybudovali začiatkom 20. storočia. Po roku 1945 objekt prestavali v štýle pseudohistorických a barokových trojpodlažných kaštieľov s ústredným dvorom a prispôsobili novému využitiu.
Od autobusovej zastávky s dvoma lipami a pamätníkom Koháryovcov, bývalých majiteľov tohto územia, vedie žlto značkovaný chodník (8757). Prejdeme popri horárni a spodným okrajom lúky vstúpime do lesa. Pokračujeme vľavo popod svahy skalnatého hrebeňa Šiance. Cesta spočiatku mierne klesá, neskôr začína stúpať a nakoniec strmý svah zdoláva nepríjemnými serpentínami. Po priečnom prekonaní skalnej sutiny nás čaká ešte niekoľko serpentín.
Postupne prekonáme ďalšie sutinové polia a v záverečnej časti výstupu sa dostaneme k skalnej diere, ktorá je známa ako Wesselényiho jaskyňa. Za ňou pôjdeme už len pohodlne lúčnym hrebienkom, až prídeme k bývalej horárni pod zrúcaninami hradu Muráň. V súčasnosti slúži ako turistická chata. Od chaty pokračujeme po červeno značkovanom turistickom chodníku (0914) a zelenom náučnom chodníku okolo pomníka venovaného pamiatke Augusta Saského z rodu Coburgovcov. Strmým výstupom a kamennými schodmi sa onedlho dostaneme k vstupnej bráne do hradu Muráň s vežou.
Hrad Muráň (935 m) je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku. Postavili ho v 13. storočí a v súčasnosti je zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Rovnakou trasou sa vrátime k smerovníku pri bývalej horárni.
Pokračujeme juhozápadným smerom po červenej značke náučného chodníka. Prejdeme okolo dvoch informačných panelov s názvami Krasová krajina a Voda v krase, obídeme studničku a klesneme západným svahom brala Cigánka. Postupne minieme informačné panely oboznamujúce so živočíšstvom a s rastlinstvom Muránskej planiny. Strmý chodník dvakrát križuje úzku asfaltovú cestu vedúcu z Muráňa na Veľkú lúku. Hneď pod druhou križovatkou sa zastavíme pri informačnom paneli, ktorý turistov oboznamuje s horninami Muránskej planiny, pričom niektoré horniny môžeme obdivovať na malej výstave priamo v teréne. Ďalej klesneme úzkym chodníkom a neskôr starou hradnou cestou. Minieme informačné panely o pôde, lesoch, lesnom hospodárstve a histórii ťažby dolomitického štrku a vyjdeme z borovicového lesa na asfaltovú cestu. Odbočíme doľava a o chvíľu sa ocitneme v centre obce Muráň (394 m).
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska č. 5-6/2005 - rubrika TIP NA TÚRU).