Francúzska metropola s bohatou históriou je mestom, kde viete spoznávaním nachodiť desiatky kilometrov denne. Skvelé jedlo, vyberané syry, víno a útulné kaviarničky, kde môžete nasať tú pravú atmosféru Paríža.

Prekrásne budovy z čias, ktoré formovali moderné dejiny lemujú široké bulváre, ikonická Eiffelova veža, ktorá je už roky v TOP 10 najnavštevovanejších monumentov sveta. Vyššie v rebríčku je z francúzskych zástupcov len Zámok Versailles.
O Paríži sme sa rozprávali so sprievodkyňou Andreou, ktorá žije v Paríži už dve desaťročia.
Ako na vás pôsobil Paríž, keď ste ho navštívili prvýkrát a teraz, s odstupom času?
Prvýkrát som navštívila Paríž ešte ako študentka strednej skoly. Vtedy som bola zo všetkého očarená. Keď tu človek žije 20 rokov, Eiffelovka, Víťazný oblúk či iné monumenty sú súčasťou bežného dekóru a človek už tak očarený nie je, lebo si na to zvykol. Aj tak sa mi stále tieto monumenty páčia, stále na nich niečo nové objavím, alebo sa dozviem nejakú pikošku.

Paríž má vraj v každom ročnom období úplne inú atmosféru, najmä kvôli množstvu zelene. Je to pravda, že je iný zážitok navštíviť ho v zime a napríklad na jar?
Je to pravda, Paríž má inú atmosféru, keď človek príde v lete, na jar, alebo v zime, keď sú stromy bez lístia. Ale i to má svoje čaro. Tiež záleží, aké miesta si vyberiete. Napríklad ísť v zime do Versaillských záhrad sa veľmi neoplatí.

Ako sa najjednoduchšie dostať z letiska do mesta a ďalej pohybovať po meste?
Ak prichádzate z letiska Charles de Gaulle, najjednoduchšie sa do mesta dostanete vlakom RER B. Letisko Orly má svoj Orlybus a letisko Navette v Beauvais, kde lieta najmä Ryanair, má tiež pravidelné spojenie. Mesto a letiská spájajú aj rôzne mestské autobusy, ale táto možnosť je lepšia, ak sa už viete pohybovať v parížskej verejnej doprave.

Notoricky známe pamiatky majú pred cestou všetci určite spísané. Aké sú vaše obľúbené miesta, ktoré bežný turista tak ľahko neobjaví?
Mám rada rôzne zákutia štvrte Montmartre, ktoré sú menej turistické, rôzne menšie príjemné parky, niektoré pasáže, ktoré objavíte náhodne pri prechádzkach mestom.

Je poznávanie Paríža vhodné aj rodiny s deťmi? Predsa len, deti ohúri Eiffelovka a niekoľkodňové obzeranie pamiatok ich nemusí zaujímať.
Eiffelovka deti určite ohúri, ale aj ine pamiatky sa deťom páčia, chlapcom napríklad Invalidovňa. Program v Paríži sa dá prispôsobiť rodinám s deťmi, ako aj zapojiť deti interaktivitou počas sprevádzania. Rodičia niekedy vyhradia jeden deň čisto len na Disneyland, a to sa deťom veľmi páči.
Jedným zo skvelých zážitkov je určite vidieť predstavenie v Moulin Rouge.
Moulin Rouge je určite zážitok a oplatí sa sem prísť aj viackrát, keď sa vám podarí do Paríža vrátiť. Kabaret mení svoje predstavenia približne každých 10 rokov. Je to kvôli tomu, aby sa im vrátili náklady na kostýmy, pretože na predstavenia potrebujú okolo 1 000 kostýmov.
Niektoré čísla, ktoré slúžia na vyplnenie časového priestoru, aby sa stihli tanečníci prezliecť, sa menia aj z roka na rok. Záleží od úspešnosti konkrétneho čísla.

Paríž inšpiruje umelcov a mnohé slávne mená tu v minulosti pôsobili. Ak by sa chcel niekto vybrať po stopách Victora Huga, Honoré de Balzaca, Marcela Prousta či amerických spisovateľov Ernesta Hemingwaya, Gertrude Stein, kde nájde miesta ich pôsobenia?
S každým umelcom sa spája iné miesto, takže vysvetľovanie by bolo na dlhšie. Spomeniem aspoň môj obľúbený dom Victora Huga, ktorý je ale momentálne v rekonštrukcii, alebo záhrada maliara Delacroix.

Čo odporúčate ochutnať, aby sme ochutnali aspoň základnú esenciu francúzskej kuchyne?
Bežne s návštevníkmi Paríža chodím do klasických francúzskych reštaurácií, brasserií alebo bistier, kde môžu ochutnať niektoré z typických jedál, ako napr; cibuľová polievka, kačacia pečienka, hydina na rôzne spôsoby, ryby, odvážnejší aj slimákov, alebo iné kôrovce. Ako dezert je to buď créme brulé, fondant au chocolat, alebo tarte tatin.

Čo typické si môžeme z Paríža odniesť ako suvenír?
Rôzne veľkosti eiffeloviek, magnetky, oblečenie, výbornú čokoládu od rôznych cukrárov, víno, makronky, aj keď tie sa stali typickými len vďaka turistom, mince, na ktorých sú zobrazené parížske monumenty - každý dáva prednosť niečomu inému.

O Francúzoch, a najmä Parížanoch, medzi cestovateľmi koluje, že odmietajú rozprávať po anglicky. Je to naozaj tak?
Ak po anglicky vedia, tak neodmietajú. Problém je ten, že Francúzi kedysi angličtinu nepotrebovali, a preto k jej učeniu aj tak pristupovali. Stredná a staršia generácia anglicky rozprávať veľmi nevie. Mladá generácia je na tom už lepšie, i ked aj tak ju nemajú mnohí veľmi dobrú. Keď sa prihovoríte niekomu lokálnemu, nie je zaručené, že sa vie anglicky dohovoriť. Vtedy je jasné, že bude rozprávať iba francúzsky a turista má z toho zlý pocit.
Francúzsko je známe častými protestmi a Paríž nie je výnimka. Ako sa správať v prípade, že pri potulkách mestom narazíme na protestujúci dav?
Vo Francúzsku je štrajk športom. Manifestácie väčšinou nebezpečné nie sú. Nebezpečné je, keď do nich pozvú výtržníkov, ktorí sa vo konfliktoch vyžívajú a dostanete sa do takéhoto štrajku. Ak ako turista narazíte na protestujúci dav (ktorý je ale stále pod dohľadom polície), je vhodné ho buď inými ulicami obísť, alebo zájsť do najbližšej reštaurácie na kávu a počkať, kým neprejdú. Na jednom alebo dvoch štrajkoch som sa zúčastnila aj ja, no zlé skúsenosti nemám.

Je Paríž bezpečný, alebo sa treba niektorým častiam vyhnúť?
Treba si uvedomiť, že je to veľkomesto, takže zlodejov sa tu pohybuje viac. Premávka je hustejšia, preto si treba dávať pozor a radšej si overiť, či sa rýchlo neblíži auto, aj keď máte ako chodec zelenú.
Myslím si, že Paríž nebezpečný nie je, no treba si dávať pozor na svoje veci ako všade inde. Odporúčam vyhnúť sa večer štvrti Chateau Rouge. Je to však časť Paríža, kde turista bežne nezablúdi, takže si myslím, že Slováci sa nemusia v Paríži báť.

Poďte s nami do Paríža - z Viedne aj z Košíc
- Navštívte srdce Francúzska vrátane romantickej plavby po Seine od 459 eur.
- Paríž a Disneyland je kombinácia pre skvelý rodinný výlet s cenou od 569 eur.