Článok pokračuje pod video reklamou
Vypočujte si podcast
- Odoberajte: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky diely podcastu Všesvet >>
Spojenie príjemného teplého počasia takmer celý rok, dobré jedlo, krásna príroda a usmievaví, kedykoľvek nápomocní domáci.
Malorka už dávno nie je len destinácia plážových dovolenkárov. Za pár dní tam môžete pochodiť hory, vidieť históriu v katedrálach a kláštoroch či ochutnať kadečo, čo má oči a fúzy.
Cestovanie na vlastnú päsť už dávno nie je len aktivita mladých ľudí, ktorí nemajú strach z neznámeho. Rovnako ako my dokážu cestovať aj naši rodičia. Mirka a Jaro Hamárovci sú toho dôkazom.
Destináciu väčšinou vyberajú podľa lacných ponúk na letenky. Španielsko bolo však vždy ich srdcovkou. "My sme si to zostavili sami. Kúpili sme si letenky, požičali sme si od kamarátov knižného sprievodcu, naštudovali sme čo-kde vidieť, ako ísť a zorganizovali sme si to sami," hovoria v podcaste.
Mestá aj dedinky na ostrove doslova dýchajú históriou. Dominantou hlavného mesta Palma de Mallorca je katedrála de Seu. Viac ako 120-metrová gotická stavba stojí priamo na brehoch Stredozemného mora a každý, kto sa plavil na ostrov, ju tak nemohol minúť.
Začiatkom 20. storočia do nej niektoré prvky doplnil aj slávny španielsky umelec Antoni Gaudí, takže sa oplatí ísť pozrieť aj dovnútra.
Manželia Hamárovci odporúčajú určite si na ostrove prenajať auto. Za pár dní ho tak môžete prejsť takmer celý. Najkrajšie výhľady sú vraj z najsevernejšieho cípu ostrova s názvom Cap de Formentor.
"My, keď sme sa k nemu blížili, najskôr sme šli cez mesto Pollenca a Port de Pollenca. Tam bolo veľa zastávok, kde boli nádherné výhľady, ktoré sú vždy označené ako turistické vyhliadky. Tam sme si mohli urobiť nádherné fotky v pozadí s mysom, s útesmi, morom, dramatickým pobrežím a najmä pri západe slnka to bolo krásne," odporúča najlepší čas na výlet na sever Mirka.
Cestou tam určite nevynechajte malebné dediny s kamennými domčekmi, ktoré sú doslova zasadené do strmých serpentínových kopcov. Hamárovci v podcaste spomínajú napríklad dediny Fornalutx a Biniaraix, či mestečko Soller.
To je známe aj tým, že námestie, na ktorom je trhovisko, pretína historická železnica, ktorá spája mesto s prístavom Port de Soller. Kedysi sa tak miestni izolovali od mora aby neboli ľahko dostupní pirátom. Historickým vlakom na pobrežie sa môžu odviezť aj turisti.
Podcasty SME
Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.
SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.
Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.
Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.
Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok
Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.
Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.
Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.
Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.
Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.
Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.