SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ OBSAH

Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?

Otestovali sme hotely, služby a pláže na Phukete, Krabi, Khao Lak a v Bangkoku.

(Zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Skvelé hotelové služby, stovky krásnych pláží, skvelá kuchyňa a exotická kultúra. To sú asi najväčšie lákadlá dovolenky v Thajsku, ktoré je často vstupnou bránou a prvým kontaktom s ázijským kontinentom.

Janka z portálu dovolenka.sme.sk cestovala po Thajsku, testovala hotely, služby, pláže a niekoľko výletov. Ako sa jej v Thajsku páčilo?

Ahoj Janka, veľa Slovákov volí Thajsko ako svoju prvú destináciu pri ceste do Ázie. Je to ľuďmi, cenami, službami alebo čím?

Thajsko bolo už v minulosti najdostupnejšou destináciou a letecké spoločnosti ho svojimi výhodnými letenkami do Bangkoku viac a viac sprístupnili. Myslím si, že Thajsko je destinácia, kde sa klienti chcú vrátiť a navštíviť miesta, kde ešte neboli. Thajsko nie je len Phuket, Pattaya a Koh Samui, ale aj iné oblasti, ktoré treba objaviť, napr. Khao Lak.

Asi najväčšie obavy cestujúcich sú z dlhého letu. Aký bol, nemala si problém s časovým posunom?

Do Thajska som letela prvýkrát a myslím si, že dlhé lety sú v pohode. A to ja lietanie až tak neobľubujem napriek tomu, že pracujem v cestovnom ruchu skoro 17 rokov. Letela som s leteckou spoločnosťou Thai Airways, ktorá v roku 2018 bola ocenená ako najlepšia ekonomická trieda portálom SKYTRAX, ktorý hodnotí služby leteckých spoločností z celého sveta.

Z Viedne sú priame lety do Bangkoku a vďaka servisu a s možnosťami zábavy na palube sa mi len nezdal až tak dlhý.

(zdroj: Thai Airways)

Mala som problém s časovým posunom. Odlietali 14:35 a doleteli sme do Bangkoku 5:35 ráno. Oddýchnite si chvíľu na hoteli a potom rovno spoznávať Bangkok, ako sme mali my v rámci programu.

Potrebujú Slováci do Thajska víza?

Víza Slováci nepotrebujú pre pobyty do 30 dní. Potom už víza potrebné sú. Musia mať platný cestovný pas 6 mesiacov po príchode z destinácie.

Sú po prílete do krajiny potrebné nejaké vstupné formality?

V lietadle sa vypisuje vstupný formulár, ktorý sa skladá z dvoch časti. Po prílete jeden odovzdáte a druhý si treba uchovať, lebo pri odchode z Thajska ho musíte na pasovej kontrole odovzdať. Odporúčam nestratiť.

Treba sa pred dovolenkou v Thajsku špeciálne pripravovať?

Ja som sa špeciálne nepripravovala, len som vedela, že v Thajsku sa s chili nešetrí, tak som si zobrala pre istotu lieky na žaludočné a črevné problémy. Odporúčam v Thajsku kúpiť v lekárni repelent a mastičku proti uštipnutiu komármi.

Ešte by som odporučila zobrať so sebou pre istotu redukciu do zásuvky, aj keď som ju osobne nikde v hoteloch nepotrebovala. Zamieňanie peňazí odporúčam v miestnych zmenárňach. 1 € = 33 bahtov (THB).

Ktorú oblasť Thajska si navštívila a aké si mala počasie?

Navštívila som Bangkok, Krabi, Khao Lak a Phuket. Boli sme tam ešte v období dažďov.

Na oblasť Krabi, Phuket a Khao Lak sa odporúča ako najlepšie obdobie november - apríl. Pršalo nám, hlavne večer, ale nebol to dlhý dážď. 30 minút intenzívne pršalo a potom bolo opäť slnečno. Stretla som sa aj s tým, že do týchto oblastí cestujú turisti celý rok a dážď neriešia.

30-minútový lejak, po ktorom vyšlo slnko 30-minútový lejak, po ktorom vyšlo slnko (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Oblasti Thajska majú sezónu dažďov v rozdielnych časoch, kedy odporúčaš navštíviť konkrétne časti?

Na toto som sa spýtala partnera Meetingpoint Asia, ktorý pre nás organizoval cestu do Thajska v spolupráci s rakúskym partnerom FTI.

Pokiaľ by išlo o pláže, tak Thajsko má dve morské strany, a to stranu od Andamanského mora a Ao Thai stranu. Obe časti majú rozdielne obdobie dažďov. Ak jedna strana má obdobie dažďov, tak druhá strana má práve obdobie sucha.

Andamanská strana sú časti ako Khao Lak, Krabi, Phuket a správny čas na návštevu tejto oblasti je obdobie od novembra do apríla.

Ao Thai strana sú časti ako Koh Samui, Koh Tao, Koh Ohangan a Hua Hin a sem je dobré cestovať v období december - február a jún - august.

Sú v Thajsku nejaké sviatky, kedy sa sem neoplatí chodiť? A naopak, majú oslavy, ktoré sa oplatí vidieť?

Myslím si, že do Thajska sa oplatí cestovať celý rok. Odporučili mi festivaly ako Songkran Festival a Loy Kratong Festival, ktorý je najvýznamejší a tradičný v Thajsku.

Splnili služby tvoje očakávania alebo sú veľmi rozdielne od tých európskych?

Služby hotelov splnili moje očakávania. Každému klientovi by som odporučila stravovať sa mimo hotela alebo v hoteli, ale neobjednávať si vopred polpenziu alebo all inclusive. Tieto služby v Thajsku nemajú ako samozrejmosť, ale stravovanie mimo hotela nie je drahé a treba spoznať pravú thajskú kuchyňu. Netreba sa báť jesť vonku. V Thajsku odporúčam stravovanie v hoteli len s raňajkami.

Thajské jedlo je výborné, netreba sa báť jesť mimo hotelov Thajské jedlo je výborné, netreba sa báť jesť mimo hotelov (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Mali ste počas pobytu naplánované aktivity, ktoré ťa zaujali?

Áno, mali sme plavbu po rieke v Bangkoku “Loy Nava Dinner Cruises Bangkok".

Plavba po rieke v Bangkoku Plavba po rieke v Bangkoku (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Plavba bola spojená s večerou, kde sme už na konci nevládali jesť a spríjemňovala ju thajská tradičná hudba a tanec.

Plavba po rieke v Bangkoku Plavba po rieke v Bangkoku (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Boli sme aj na plavbe na ostrov James Bond Island, pozreli sme si tradičnú dedinu na mori. Boli sme si pozrieť aj rušnú ulicu v časti Patong.

Čo odporúčaš vyskúšať ostatným?

Určite by som odporučila to, čo sme my, bohužiaľ, nestíhali pozrieť - The Grand Palace a iné časti Bangkoku. Má svoje čaro a návštevu Thajska odporúčam spojiť aj s návštevou Bangkoku na 2 - 3 noci.

Odporúčam ísť na výlet na tradičnú loď alebo iné aktivity, ktoré sú spojené s kupaním na ostrove. Je veľa možnosti výletov, napríklad z Phuketu alebo Krabi.

Výlet do mangrovníkového lesa Výlet do mangrovníkového lesa (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Thajská kuchyňa je jednou z top gastronómii na svete. Aké lokálne jedlá ste mali možnosť ochutnať?

Ja som si zamilovala Tomn Yam Kung, čo je v preklade štipľavá krevetová polievka. To bolo moje top. A chcem sa to naučiť aj variť.

Odporúčali nám jedlá ako Pad Thai (restované pražené rezance s krevetami), Tom Khai Kai (kuracia kokosová polievka), Kai Pad Med Mamung (vyprážané kuracie mäso s kešu orechami), pravdaže vyprážaný hmyz, ale sama som to neskúsila. Chýbala mi odvaha.

Ktoré pláže ťa zaujali najviac?

Osobne ma zaujala oblasť Khao Lak, ale pekné pláže som videla aj na Phukete a Krabi. Khao Lak pre mňa bola najlepšia kvôli vegetácii a nie jej to tak rušné miesto, ako sú napríklad určité oblasti Phuketu.

Pláž v oblasti Khao Lak Pláž v oblasti Khao Lak (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Prekvapilo ťa počas pobytu niečo?

Ich starostlivosť a všade prítomné stánky s jedlom. Na každom rohu boli možnosti kúpiť si jedlo, od ovocia až po tradičné thajské jedlo.

Ak by si chcel niekto požičať auto alebo skúter, je to bezpečné? Potrebujeme špeciálny vodičský preukaz?

Tým, že sa jazdí na ľavej strane, treba to zvážiť. V Thajsku som sa tak nebála, ako som mala paniku na Bali. Potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si vybavíte pred cestou. Ja osobne odporúčam jazdu v tuk-tukoch.

Akí ľudia sú Thajci? Treba si dať pozor na niečo, aby sme si nespôsobili kultúrny trapas?

Thajci sú usmievaví a veľmi aj starostliví.

Upozornili nás, že deti nemáme hladkať alebo sa dotýkať hlavy. V chrámoch treba mať primerané oblečenie, ako zakrité plecia a oblečenie, ktoré bude pod kolená.

Navštívila si už aj iné krajiny v tejto časti sveta. Keby si ich mala porovnať, vyrovná sa Thajsko?

Služobne som navštívila Seychely a Dominikánsku republiku. Každé miesto má svoje čaro. Seychely a ostrov La Digue a jeho plážami, Dominikánska republika bola výborná voľba, ako zažiť Karibik.

Bola som na dovolenke na Bali a Thajsko mi dosť pripomínalo Bali, aj keď na mňa Thajsko zapôsobilo tak, že sa chcem vrátiť a spoznať ďalšie miesta. Thajsko pre mňa destinácia, kde sa dá spoznávať stále nové miesta, je tu romantika, ale aj zábava.

Thajsko sa vyrovná svojimi hotelovými službami, ale tým, že odporúčam mať v hoteli iba raňajky, v Thajsku spoznáte viac z krajiny. Skúsite jedlo priamo z ulice, čo na Seycheloch nevyskúšala a ani nevidela a v Dominikánskej republike tiež nie.

Thajsko je krajina, ktorú viete navštíviť minimálne dvakrát a myslím si, že ja sa vrátim viackrát.

Ktoré hotely si otestovala?

Bangkok

4* Mövenpick Sukhumvit 15

Moderný hotel s priestranými izbami, na streche so svojím bazénom. Hotel je v blízkosti nákupného centra, v blízkosti hotela je aj zástavka metra. Má shuttle bus na letisko. Ideálny, ak chcete v meste zostať na 1- 2 noci.

Mövenpick BDMS Wellness Resort Bangkok 5*

Moderný hotel, ktorý myslí na zákazníkov, ktorí prišli za ruchom, biznisom a v hoteli nájdu pokoj, oázu pri bazéne a výborné jedlo. Odporúčam vyskúšať nedeľný brunch za 25 €, toľko morských plodov som už dávno nejedla. Výborné jedlo.

Krabi

Peace Laguna Resort & Spa 4*

Hotel ma zaujal polohou, prešli sme len 500 m a boli sme na rušnej ulici, kde sme mali možnosti sa najesť, sadnúť si do baru, nakúpiť alebo vyskúšať masáž. Hotel mal viacero typov izieb, ale naše súkromné chatky boli naozaj top.

Peace Laguna Resort & Spa 4* Peace Laguna Resort & Spa 4* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Anyave Tubkeak Beach Hotel 4*

Bol to hotel, kde som prvýkrát mala pocit, že jem pravú thajskú kuchyňu a zamilovala som sa do polievky Tom Yum. Hotel je vybudovaný poschodovito a priamo na pláži. Hotel pôsobil veľmi príjemne a útulne.

Anyave Tubkeak Beach Hotel 4* Anyave Tubkeak Beach Hotel 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Anana Ecological Resort Krabi 4*

Na prvý pohľad si poviete, že hotel nie je na pláži, ale na Krabi nič nie je ďaleko. Špecfický je v tom, že si všetko svojpomocne pestuje a dodržuje ekologický koncept správania sa k svojmu okoliu.

Anana Ecological Resort Krabi 4* Anana Ecological Resort Krabi 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Khao Lak

Kantary Beach Hotel, Villa & Suites 4*

Veľmi ma neohúril, aj keď je priamo na pláži. Je to koncept hotela podobne ako v Dominkánskej republike, celý pobyt ste v hoteli na pláži a užívate si more.

Kantary Beach Hotel, Villa & Suites 4* Kantary Beach Hotel, Villa & Suites 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

JW Marriott Khao Lak Resort & Spa 5*

Tento hotel bol skvelý. Prekrásna pláž a výborný koncept aj pre rodiny s deťmi. Luxus spojený s thajskou kultúrou. A majú pravdaže aj europskú kuchyňu pripravenú, ktorá je výborná. Tam by som sa vrátila.

JW Marriott Khao Lak Resort & Spa 5* JW Marriott Khao Lak Resort & Spa 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Kalima Resort & Villas Khao Lak 5*

Do tohto hotela sa rada vrátim. Nájdete tu pokoj, pláž, no nie sú na nej lehátka. Spojíte aj šport, vyskúšate výborné jedlo a pre deti majú tiež pripravené rozptýlenie. Hotel odporúčam tým, ktorí chcú zažiť ozajstnú prírodu.

Hive Khao Lak Beach Resort 4* a Khao Lak Emerald Beach Resort & Spa 4*

Tieto dva hotely musím hodnotiť spoločne, lebo patria k sebe, ale Hive Khao Lak Beach Resort je len pre dospelých. Hotely sú 4*, podľa mňa sú to štandardné hotely s dobrou polohou, ak klient chce výjsť von a sadnúť do baru. Khao Lak Emerald Beach Resort je viac orientovaný pre rodiny s deťmi.

Le Meridien Khao Lak 5*

Novovybudovaný hotel, kde som vôbec necítila dobre. Bol to hotel pre mňa len na prespatie, klasický hotel, nič osobité nemal. Pláž bola pekná, ale chýbal mu život.

Le Meridien Khao Lak 5* Le Meridien Khao Lak 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Bangsak Village 4*

Hotel s top thajskou atmosfétou, ktorý je len pre dospelých. Malý, ale máte pocit, že ste stále v prírode, v zeleni. Ubytovanie bolo viac prispôsobené thajskému štýlu. Aj vstup na pláž bolo, že to tam žije. Veľmi ma oslovil a rada by som sa do neho vrátila.

Bangsak Village 4* Bangsak Village 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Manathai Khao Lak 5*

Má výbornú polohu, výborné služby, milá obsluha. No nebol pre mňa výnimočný a neoslovil ma.

Manathai Khao Lak 5* Manathai Khao Lak 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Phuket

Dewa Phuket 4*

Má rafinovane postavené ubytovanie, že som sa stratila. Výborná poloha, ak sa chcete ísť von prejsť, alebo vyskúšať okolité bary. Tento hotel odporúčam rodinám s deťmi, kde majú izby aj s možnosťou variť si.

Dewa Phuket 4* Dewa Phuket 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Phuket Marriot Resort & Spa, Nai Yang Beach 5*

Výborná poloha, prekrásny areál s thajským pokojom a výborná kuchyňa. Lepší cheesecake ako tam, som ešte nejedla. Zodpovedá značke Marriot. Odporúča sa hotel navštíviť november - apríl.

Phuket Marriot Resort & Spa, Nai Yang Beach 5* Phuket Marriot Resort & Spa, Nai Yang Beach 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)
Phuket Marriot Resort & Spa, Nai Yang Beach 5* Phuket Marriot Resort & Spa, Nai Yang Beach 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Andara Resort & Villas 5*

Hotel by som odporučila všetkým celebritám na svete. Nie je na pláži, ale na kopci v oblasti Kamala. Z hotela majú svoj shuttle bus na ich pláž a k ich baru. Hotel sa vyrovnával k hotelu na Seycheloch svojim výhľadom, ubytovaním vo vilách a službami. Súkromie nájde každý, aj jedlo bolo výborné. Výhľady na okolitú krajinu som si užívala.

Andara Resort & Villas 5* Andara Resort & Villas 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Kalima Resort & Spa Phuket 5*

Tešila som sa na tento hotel, že ma osloví ako v Khao Lak. Bohužiaľ, nebolo to taký wau efekt, ako v Khao Lak. Krásny hotel s viacerými možnosťami izieb. Hotel nie je na pláži, ale na kopci, čo mu dáva svoje čaro. Výborná thajská kuchyňa, kde ma chili až tak nepálilo.

Kalima Resort & Spa Phuket 5* Kalima Resort & Spa Phuket 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Avista Grande Phuket Karon - MGallery 4*

Pre mňa mal portugalský nádych. Pekný hotel, ale ničím výnimočný. Brala by som ho, ak by mal výbornú cenu. Nachádza sa 10 minút od strediska Patong, v blízkosti Karon Beach.

Avista Grande Phuket Karon - MGallery 4* Avista Grande Phuket Karon - MGallery 4* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)
Avista Grande Phuket Karon - MGallery 4* Avista Grande Phuket Karon - MGallery 4* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Rawai Palm 4*

Hotel s lagúnami, kde si výborne zaplávate. Nachádza sa cca 200 m od pláže a centrum je okolo 50 m. Sú tam bary, reštaurácie, obchody a masážne salóny. Ak by ste sa rozhodli ísť zabaviť, tak je to cca 30 minút tuk-tukom do strediska Patong. Stojí to okolo 50 €, ale treba zjednávať, dá sa vybaviť aj za 25 €.

Rawai Palm 4* Rawai Palm 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

The Nai Harn Hotel 5*

Postavený na konci zátoky a známej pláže Nai Harn Beach, kde iný hotel nie je. Luxusný hotel s nezabudniteľným výhľadom na okolie a na zátoku. Všetky izby majú výhľad na more a krásnu scenériu. Do tohto hotela by som sa vrátila. Pre mňa to malo modernú atmosféru s kolonialistickými prvkami. Prevádzkujú svoju vlastnú reštauráciu Rock Salt, ktorá je veľmi známa so svojou kuchyňou, ale aj s výhľadom.

The Nai Harn Hotel 5* The Nai Harn Hotel 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

The Best Western Plus Beachfront Rawai Phuket 5*

Novovybudovaný hotel priamo na pláži, kde sa klienti radi chodia prechádzať. Z hotela chodí shuttle bus na pláž Nai Harn Beach, kde klienti nájdu všetko. Je to hotel hlavne pre dospelých a tešia sa veľkému úspechu. Moderný štýl a čisté línie sa mi veľmi páčili.

The Best Western Plus Beachfront Rawai Phuket 5* The Best Western Plus Beachfront Rawai Phuket 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Maikhao Palm Beach Resort 4*

Hotel je postavený thajskom štýle, ale keď sme do hotela prichádzali, prvý dojem nebol ktovie aký. Všade bola zeleň, pláž je na druhej strane hotela. Cena zodpovedá kvalite, ohodnotila by som to ako slabšia 4* za mňa. Maikhao Beach nemá jemný piesok, ale dobre sa tu kúpe.

Maikhao Palm Beach Resort 4* Maikhao Palm Beach Resort 4* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Holiday Inn Resort Phuket Mai Khao Beach 4,5*

Najprv ma neoslovil, ale ako sme sa prešli areálom hotela a prešli sme na pláž, tak som bola prekvapená a hotel by som každému odporučila. Majú bohatý program a veľa aktivít, ako je škola varenia. Aj stravu majú výbornú.

Holiday Inn Resort Phuket Mai Khao Beach 4,5* Holiday Inn Resort Phuket Mai Khao Beach 4,5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Sala Phuket Maikho 5*

Posledný hotel na našej zástavke ma veľmi oslovil a určite by som sa sem vrátila. V záhrade sa nachádzali vily s privátnym bazénomm, takže o súkromie je postarané. Moderný štýl spojený s thajskou atmosférou a pláž tiež bola výborná. Do tohto hotela by som poslala veľmi náročných klientov.

Sala Phuket Maikho 5* Sala Phuket Maikho 5* (zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Ako som už spomínala, do Thajska sa určite vrátim. Neverila som, prečo sa tam moji známi vracajú každý rok a teraz som to pochopila. Cestu som absolvovala s našim partnerom FTI Austria, ktorý nám presne ukázal, čo je Thajsko.

(zdroj: Janka, dovolenka.sme.sk)

Thajsko je o spoznávaní oblastí, ktoré sa nachádzajú okolo hotela, kde sa rozhodnete bývať. Vrelo odporúčam vyskúšať ich kuchyňu a aj sladké pochúťky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 828
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 273
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 005
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 452
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 005
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 952
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 385
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 266
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 124
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 000
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu