SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch

Emiráty zďaleka nie sú len o modernom Dubaji. Objavte aj menej známe miesta.

Mešita šejka ZayedaMešita šejka Zayeda (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Spojené arabské emiráty patria k celoročným destináciám, hoci najpríjemnejšie je tu práve na jeseň či cez zimu, kedy sú teploty veľmi príjemné a môžete si krajinu dosýta užiť. Ak si myslíte, že Emiráty sú len Dubaj, tak sa nemôžete ani viac mýliť. Aké miesta by ste si mali v Emirátoch pozrieť? Pozrite sa na náš výber a inšpirujte sa.

1. Dubaj a najvyššia budova sveta

To, že je Dubaj jedným z najfascinujúcejších miest sveta sa mu nedá uprieť. Má v sebe plusy aj mínusy a vie dokonale rozdúchať vášne. Prvá skupina ľudí ho miluje, druhá ho zaškatuľkuje ako nudné mesto, hoci ho vôbec nepozná.

Dubaj je miesto, kde sa nudiť nebudete a ak ste tu po prvýkrát, vyberte sa pozrieť slávny mrakodrap Burj Khalifa, ktorý stále drží v rukách titul „najvyššia budova sveta“.

Od kedy tento 828-metrový mrakodrap v roku 2010 otvorili, patrí medzi najobletovanejšie miesta Dubaja a jedno z najnavštevovanejších miest celého Arabského polostrova.

Lístky si skúste rezervovať vopred, nech máte istotu, že sa vám ujdú a potom vám už nič nebráni vychutnať si pohľad na mesto obklopené púšťou. Takýto zážitok si zapamätáte.

2. Najkrajšia mešita Emirátov

Abu Dhabi bude zrejme už navždy v tieni slávnejšieho a obľúbenejšieho Dubaja, no ak mu dáte šancu, vedzte, že vás Abu Dhabi dokáže nadchnúť. Ak milujete architektúru, tak potom je pre vás Abu Dhabi povinná jazda, pretože tu nájdete najkrajšiu mešitu celých Emirátov.

Nielen najkrajšiu, ale aj najväčšiu. Nesie meno šejka Zayeda, jednej z najdôležitejších postáv emirátskej histórie 20. storočia. Už z diaľky pripomína Mešita šejka Zayeda orientálnu rozprávkou pretvorenú do bieleho mramoru. Do mešity sa zmestí cez 40 000 veriacich, no aj návštevníkovi vyrazí svojou krásou dych.

Priestranné nádvoria, farebné, kamenné mozaiky, vysoké, fotogenické minarety a vo vnútri objavíte luxusné lustre, swarovského kríštály a jeden z najväčších kobercov sveta. Emiráty majú v sebe megalomániu a tu ju budete cítiť. Fotogenickejšie miesto v Abu Dhabi nenájdete.

3. Starý, historický Dubaj

Aj vy máte predstavu, že Dubaj je len svetom moderných nákupných centier a okrem nich tu nič nie je? Vôbec to nie je pravda.

Aj Dubaj dokáže nadchnúť milovníkov histórie a to hneď na niekoľkých miestach. Najzaujímavejším miestom starého Dubaja je pevnosť Al-Fahidi neďaleko zátoky, ktorú križujú drevené loďky zvané abra. V pevnosti nazriete do histórie Dubaja z nedávnych dôb, kedy ľudia ešte nepoznali ropu a prejdete sa staručkým, zrekonštruovaným bazárom zo začiatku 20. storočia.

Neďaleko odtiaľto sa rozlieva stará, dubajská štvrť Bastakia. Tvorí ju niekoľko ulíc, kde sa viete príjemne túlať a aj keď je vonku horúco, tu medzi vysokými stenami vládne príjemný tieň. Ozdobou Bastakie sú veterné veže podobné tým aké nájdete v Iráne. Po prechádzke skočte do voňavého múzea kávy a dajte si čaj v tradičnom podniku v arabskom štýle.

4. Nekonečná púšť

Emiráty sú krajinou, ktorá vzišla z piesku púšte a hoci sa púšť premenila na neskutočné mestá, stále si domáci v sebe kúsok púšte nosia so sebou, pretože je ich dedičstvom. V Dubaji sa môžete vybrať do neďalekej púšte na „púštne safari“, kde nepôjde o zvieratá, ale o to, aby ste sa nadýchli púštneho nekonečna.

Vezmete džípy, sfúknete pneumatiky a hor sa zdolávať obrovské pieskové duny plné adrenalínu. Počkajte si tu na západ slnka sediac na pieskovej dune a keď sa stratí z obzoru, sadnite si do kempu pri oheň, vychutnajte si kebab a možno prídu aj brušné tanečnice. Orientálna rozprávka je v Emirátoch skutočnosťou.

5. Krásne pevnosti neznámeho Fujairah

Fujairah, jeden z menej známych Emirátov, nie je len o kúpaní sa v krásnom mori, ale je to aj emirát plný dokonalých pevností. Tou najväčšou a najznámejšou je Fujairah Fort, pevnosť z konca 17. storočia, ktorá sa považuje za najstaršiu v Emirátoch.

Dlhé roky slúžila ako rezidencia vládnucej rodiny a dnes sa premenila na múzeum tradícii. Za návštevu stojí aj menšia pevnosť Bitnah v krásnom prostredí, kde do seba naráža oáza a skalnaté bralá. Trojicu pevností z Fujairy uzatvára Al-Hayl.

6. Louvre v Abu Dhabi?

Abu Dhabi svojimi stavbami nedokáže konkurovať Dubaju. Preto sa rozhodlo vsadiť na to, že sa stane hlavným mestom umenia v celých Emirátoch.

Prečo by si Abu Dhabi u seba nemohol postaviť nový Louvre? Múzeum zaujme už svojou super modernou architektúrou. Zasadili ho na ostrov Saadiyat a jeho výstavba zhltla okolo 600 miliónov eur a ďalších 525 miliónov dolárov zaplatil emirát za to, že môže používať meno Louvre.

Múzeum sa snaží kultúrne prepojiť východ so západom a ak si na neho nájdete čas, odídete nadšení. Takéto niečo ste v Emirátoch rozhodne nečakali.

7. Za najvyšším vrchom Emirátov

Ras al-Khaimah v sebe skrýva krásne pláže, aj zaujímavé hotelové komplexy, kde viete prežiť nezabudnuteľnú dovolenku. Ak máte radi aktívny oddych, tu ho nájdete.

Práve tu totiž nájdete horu Jebel Jais, ktorá je so svojimi 1934 metrami najvyšším vrchom Emirátov. Čaká vás drsná príroda nádherných skál, do ktorých sa viete dostať. Môžete si vychutnať trekové chodníčky dlhé niekoľko kilometrov, na konci ktorých budete mať dokonalú odmenu v podaní panorám.

8. Oáza Al Ain

Na juhu Emirátov, neďaleko hraníc s Ománom stojí za zastavenie nenápadné mestečko menom Al Ain. Z Dubaja sa sem dostanete za cca 3-4 hodiny autobusom a prídete do iného sveta.

Al Ain je unikátnym miestom, pretože jeho centrálnou časťou prechádza obrovský park plný datľových stromov. Akoby ste kráčali mestom a odrazu sa ocitli v jeho rajskej záhrade s príjemnou klímou, prostredím, vodou a stromami. Nájdete tu aj niekoľko významných pevností a ak máte radi výhľady na mesto, potom sa musíte zastaviť aj na pahorku Jebel Hafeet pri západe slnka.

9. Lyžovačka v Dubaji?

Dubaj má tisíc tvárí a je to jedno veľké prekvapenie, ktoré má akoby stále čosi v talóne. Určite ste už počuli o tom, že sa v Dubaji môžete pokojne vybrať aj na lyžovačku, hoci je mesto známe pre svoju suchú a horúcu klímu.

Ropa produkuje enormné peniaze a za tie sa dajú postaviť zázraky. Ak si túžite splniť sen s emirátskou lyžovačkou, vyberte sa na obchodného centra Emirates Mall, kde na vás čaká takmer 23 000 metrov štvorcových zimného parku.

Zjazdovka ukrytá vo vnútri padá z výšky 85 metrov a pred vami sa otvorí 400 metrov dlhá trať. Všetko na lyžovanie vám požičajú vo vnútri a napokon si tu môžete aj nakúpiť, alebo sa najesť.

10. Múzeum islamskej civilizácie v Sharjah

Susedný Emirát na východ od Dubaja je Sharjah s povahou najkonzervatívnejšieho miesta celej krajiny. Aj napriek tomu, by ste sa sem mohli vybrať, pretože je to zaujímavé miesto, kde nestretnete až tak veľa turistov.

Pýchou Sharjahu je obrovské Múzeum islamskej civilizácie, ktoré zachytáva zrod a rozmach jedného z najrozšírenejších náboženstiev dnešného sveta. Okrem múzea ponúka Sharjah aj krásnu mešitu, staré bazárové uličky a pevnosť utopenú v modernej, výškovej zástavbe.

11. Rybí trh v Ras al-Khaimah

Emiráty, ležiace na brehu Perzského zálivu, sú miestom, ktoré zrodili nejednu generáciu rybárov. Každé väčšie mesto na pobreží má svoje rybie trhy, ale ak hľadáte trhovisko s dušou a atmosféru, pozrite sa na rybí trh v Ras al-Khaimah.

Nachádza sa v absolútnom centre mesta a najlepšie si ho užijete ráno, kedy je všetko čerstvé a trhovisko praská vo švíkoch. Predáva sa z pultov, z ulice, takmer z rúk a vy budete fascinovaní tým výberom od malých rýb takmer až po väčšie žraloky a dary mora. Ak sa nabažíte fotografovania, spravte pár stoviek metrov a ocitnete sa v pevnosti, kde je dnes múzeum zabudnutých čias minulého storočia.

Naše odporúčania na hotely v Ras al-Khaimah

DoubleTree by Hilton Resort Marjan Island 5*

DoubleTree by Hilton Resort Marjan Island 5* DoubleTree by Hilton Resort Marjan Island 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hampton by Hilton Marjan Island 4*

Hampton by Hilton Marjan Island 4* Hampton by Hilton Marjan Island 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
 • Oblasť: Ras al-Khaimah, SAE
 • Počet dní: 8 dní (7 nocí)
 • Strava: all inclusive
 • Odlet: Viedeň alebo Bratislava
 • Termíny a ceny >>

12. Svet menom Ferrari

Medzi najobľúbenejšie miesta Abu Dhabi nepatrí len Louvre či mešita šejka Zayeda, ale svoju popularitu si drží aj unikátny Ferrari World, teda svet Ferrari.

Moderná stavba areálu pripomína pri pohľade z vtáčej perspektívy UFO a aby ste si užili niekoľko „nadpozemských“ zážitkov, môžete sa tu odviesť na húsenkovej dráhe, ktorá sa rozbehne rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu. Milovníkov Ferrari dostane do pozoru múzeum, ktoré zatieni aj to v talianskom Maranelle a ak si chcete vyskúšať aké je to jazdiť v F1, simulátor vám čo to napovie. Ferrari World nájdete v Abu Dhabi na rezortovom ostrove Yas.

13. Najkrajšia pláž Emirátov

Spojené arabské emiráty majú spolu cez 1300 kilometrov pobrežia, no nie všade sa dá perfektne okúpať. Ak hľadáte tie najkrajšie miesta, tak sa skôr či neskôr dostanete do emirátu Fujairah, kde leží pláž Dibba.

Práve na ňu ukazujú domáci aj turisti ako na jednu z najkrajších v celej krajine. Je uložená medzi kopcami a jej priezračná voda s dokonalým pieskom je ako stvorená na oddych, čo poviete? Fujairah vás príjemne zrelaxuje.

14. Divoké kopce Al Hajar

Emiráty majú veľmi radi svoju divokú a drsnú prírodu, ktorá spoločne s púšťou okresávala domácich. Medzi najzaujímavejšie miesta, kde sa viete takýchto esencií nadýchnuť je pohorie Al Hajar posiate ostrými skaliskami takmer bez života.

Môžete sem prísť trekovať, voziť sa na džípoch, hľadať vtákov, ktorí sa sem radi prídu schladiť alebo si len vychutnávať to, že nie ste obklopení domami, mrakodrapmi a mestom.

15. Plavba drevenými lodičkami Dubajským zálivom

Jednou z najkrajších vecí, ktorú môžete v Dubaji robiť opakovane je plavba drevenou loďkou po zálive. Lodičky Abra sú tradíciou, ktorá stále neumrela a dodnes patria k symbolom starého Dubaja.

Lodičky sú najrýchlejší prostriedok, ako sa prepravíte z jedného brehu na druhý bez toho, aby ste museli ísť metrom alebo stáli v zápche. Chodia od skorého rána do tmavej noci a za jednu jazdu zaplatíte smiešne peniaze, pretože vás vyjde na 1 dirham. Sadnete si na okraj drevenej loďky a užívate si panorámu mesta s jeho mešitami, minaretmi či starými budovami.

Kým budú tieto loďky premávať, Dubaj bude mať svoju starú dušu a patinu za ktorou sem mnohí radi chodia. Vystúpite z loďky sa ste v bazárových uličkách. Šafran, indigo, škorica, kari korenie, čili, sušené limetky, kadidlo, myrha, zlaté šperky. To všetko sa odrazu ligoce pred očami ako fatamorgána.

Ubytovanie, ktoré odporúčame v Dubaji

Metropolitan Hotel 4* + vstup na súkromnú pláž

Metropolitan Hotel 4* Metropolitan Hotel 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 882
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 809
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 335
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 177
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 087
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 343
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 3. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 4. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 5. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 6. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 7. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 8. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 563
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 962
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 814
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 238
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 027
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 779
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu