STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Do konca roka vyrastie pod hradom Ľubovňa replika historickej pevnosti zo 16. storočia obkolesená palisádami a vojenský tábor. „Takáto replika vojenského tábora ako špecifikum cestovného ruchu je zaujímavá nielen pre našich turistov, ale hlavne v Európe,“ uviedol pre SITA zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Peter Burian. V pevnosti bude aj hodovná miestnosť s kapacitou približne 50 miest. Stanový vojenský tábor s kapacitou sto ľudí bude otvorený celoročne. Celý projekt spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie nesie názov Symbióza šľachtickej, meštianskej a ľudovej kultúry v spoločnom produkte cestovného ruchu v meste Stará Ľubovňa. Mesto chce takýmto spôsobom priblížiť historické dedičstvo Starej Ľubovne.
Druhým komponentom projektu je úprava lesoparku pod hradom Ľubovňa. Tu vzniknú štyri oddychové zóny na trase spájajúcej vojenský tábor s lesoparkom a hradom Ľubovňa. Meštiansku kultúru bude po rekonštrukcii reprezentovať dom č. 21 na Námestí sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. V ňom vznikne expozícia meštianskej kultúry z 19. storočia. Na poschodí domu bude bývanie mešťana, na prízemí ukážka výroby modrotlače, „ale tak, aby si turista mohol ohmatať, vytlačiť a zobrať so sebou suvenír a získať základné informácie, čo modrotlač v Starej Ľubovni znamenala,“ doplnil P. Burian. Na prízemí meštianskeho domu bude dobová cukráreň. V suteréne objektu bude dielňa na razenie mincí. Mesto sa tak chce vrátiť k Ľubovnianskemu zlatému, ktorý sa v minulosti v meste razil. Mince si budú môcť turisti aj sami vyraziť.
Náklady na zriadenie vojenského tábora predstavujú 7,698 mil. korún, na úpravu lesoparku 2,065 mil. korún a úpravu meštianskeho domu 2,458 mil. korún. S prácami sa začne koncom augusta tak, aby do konca roka boli všetky stavebné aktivity ukončené.
Záverečnou fázou projektu bude podujatie Brána do histórie. Jeho ambíciou je v auguste budúceho roka usporiadať meštiansky karneval v centre mesta, šľachtický karneval na hrade Ľubovňa a ľudovú veselicu v skanzene ľudovej architektúry pod hradom. „Máme ambíciu, aby podujatie Brána do histórie bolo každoročnou atrakciou Starej Ľubovne, už bez pomoci peňazí z fondov Európskej únie,“ doplnil P. Burian.
SITA vydá k správe zvukovú správu.