SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ OBSAH

Vilnius a Riga. Dve perly Pobaltia

Strávte týždeň v málo známom Pobaltí. Odmení sa vám krásou svojich miest.

(Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Európa sa stáva akousi menšou a nájdete v nej stále menej a menej miest, ktoré zaplavili turisti. Jedným z dokonalých oblastí je málo známe Pobaltie. Vyberte sa sem a ono sa vám odmení krásou svojich miest. Vychutnáte si litovský Vilnius alebo lotyšskú Rigu? Čo takto obe na jednej ceste? Majú čo ponúknuť a verte, že budete nadšení.

7-dňový pobytový zájazd do Vilniusu a Rigy. Dve mestá počas jednej cesty už od 359 eur.

Za pobaltským Jeruzalemom

Viete si len tak z hlavy predstaviť Vilnius, hlavné mesto Litvy? Paríž má Eifelovku, Barcelona svoju Sagradu Familiu a Londýn svoj Big Ben, no Vilnius? Presne o tom to však je.

Litovský Vilnius je klbko prekvapení a teraz je ten správny čas prísť k nemu a začať ho rozmotávať, aby ste uvideli jeho krásy. Pobaltie je región, o ktorom budeme v rámci turizmu čoraz viac počuť a ak chcete predbehnúť dav, vyrazte na cestu.

Litovský Vilnius patrí medzi najpríjemnejšie hlavné mestá Európy a rozhodne má čo ponúknuť. Veď koniec koncov nie nadarmo by nosil hrdú prezývku „pobaltský Jeruzalem“. Svoju prezývku získal vďaka kostolom, katedrálam či kaplnkám, ktoré tu za stáročia vznikli, no ani jeho atmosféra nezaostáva a dostane sa vám veľmi rýchlo do mysle.

Najkrajšia panoráma Vilniusu

Prehliadku Vilniusu je najkrajšie začať na okraji starého mesta, na mieste, kde sa z námestia dvíha okázalá, no strohá snehobiela Katedrála so svojou vežou. Zaujme svojim priečelím v neoklasicistickom slohu, no najmä svojim životom, pretože pred ňou sa radi stretávajú ľudia, turisti aj domáci.

Hneď za ňou cestička stúpa na pahorok nad mestom, ozdobený ruinou niekdajšej pevnosti. Patrila kráľovi Gediminasovi, ktorý vládol Litve a tvoril odtiaľto jej zaujímavú históriu. Jeho veža sa dnes považuje za jeden zo symbolov hlavného mesta, no merať cestu sa sem oplatí najmä kvôli výhľadu a panoráme na celý Vilnius. Tu uvidíte jeho čarovnú polohu. Rozlieva sa údolím obkolesený pahorkami, pod ktorými sa do seba zlievajú tri rieky Užupis, Neria a Vilnia.

Nebude sa vám chcieť odtiaľto odísť a napokon si poviete, že sa predsa len ponoríte do štvrtí starého mesta pod vašimi nohami, no len s podmienkou, že sa sem ešte raz vrátite vychutnať si západ slnka. Až vtedy pochopíte, ako veľmi miestni toto miesto milujú.

Pohľad na panorámu Vilniusu zaplnia kostolné veže. Každá je originálna, každá kričí o vašu pozornosť a tento pohľad bude napokon tým, ktorý si pod menom Vilnius predstavíte.

Uličkami starého mesta

Uličky starého mesta sú mimoriadne príjemné. Centrum Vilniusu nie je obrovské, práve naopak, nedá sa mu uprieť kompaktnosť a o to krajšie sa tu túla. Môžete sa v nich bezcieľne strácať, nechať sa unášať tichým, neviditeľným volaním čarovných zakutí alebo sa vyberiete za pamiatkami.

Hlavná tepna mesta akoby pretínala Vilnius a nesie na sebe množstvo dôležitých miest. Práve na nej sa usadili kaviarničky, podniky, bary, reštaurácie, ale aj predajne suvenírov, obchody či iné miesta, kde napokon nazriete aj keď ste si pred tým mysleli opak. Zaujme vás pobaltský jantár, alebo dáte prednosť umeleckým drobnostiam?

Kráčajúc starým mestom sa všimnete, že takmer vždy niekde vidíte kostol. Vilnius ich má viac, než ktorékoľvek iné miesto Pobaltia a práve na toto dedičstvo je hlavné mesto Litvy hrdé. Paradoxne bola Litva poslednou pohanskou krajinou celej Európy a kresťanstvo prijali až v roku 1347.

Starý Vilnius vám postupne odkryje zákutia starej Univerzity zo 16. storočia, kde študuje dnes viac než 20 tisíc študentov, prevedie vás námestím ukončeným Radnicou, ale ukáže vám aj okázalý, barokový kostol svätého Kazimíra.

Fasády domov sa predbiehajú v tom, ktorá bude tou najkrajšou a tak môžete sledovať ako sa tu za stáročia namiešala gotika s renesanciou, neskôr barokom a napokon všetky novšie budovy pohltil neoklasicistický štýl plný dokonalej antiky.

Najkrajšia budova celého mesta? Ak chcete niečo skutočne fotogenické, tak potom neobíďte Kostol sv. Anny zo 16. storočia. Pohľad na túto stavby si zamiloval Napoleon Bonaparte natoľko, že si ju túžil so sebou vziať domov.

Poznáte republiku Užupis?

Jedným z najbizarnejších miest litovského Vilniusu je malá, takmer nenápadná štvrť zvaná Užupis. Ukrýva sa za rovnomennou riečkou, ktorá ju oddeľuje od ulíc starého mesta a prekročením riečky sa zmení celý svet. Má povesť bohémskej, umeleckej štvrte, kde zapustili korene voľnomyšlienkari, básnici, spisovatelia, muzikanti či umelci.

Bizarnosťou v prípade Užupisu je fakt, že 1. apríla 1997 vyhlásili svoju nezávislosť. Nebojte sa, na vstup nebudete potrebovať žiaden pas. Ide tu v prvom rade o recesiu, čo dokladuje aj ústavu, ktorú Užupis vypracoval. Podľa nej má každý právo na to byť šťastný, ale aj nešťastný, má právo byť smutný, ak to tak človek chce a nezabudli ani na psov, ktoré majú podľa ústavy právo byť psami. Mnohí miestni, ale aj turisti si zamilovali atmosféru tejto štvrte a zo zvedavosti sa sem zatúlajú.

V centre Užupis stojí na vysokom stĺpe anjel, ktorý vystriedal niekdajšie vajce. Ak sa sem plánujete pozrieť, vyberte sa sem podvečer alebo večer, kedy v jeho uliciach cítiť najviac života. Za pamiatkami sem nechoďte, ale na pivo, drink či na kávu sem určite skočte.

Lotyšská Riga je plná prekvapení

Na prvé počutie by sa mohlo zdať, že medzi Litvou a Lotyšskom ani nie je veľký rozdiel, a tak bude Vilnius a Riga o tom istom. Ani neviete, ako veľmi by ste sa pri takomto uvažovaní mýlili.

Kým Vilnius zaujme svojim starým mestom, sakrálnou architektúrou či desiatkami kostolov, tak Riga je svetovejšia, modernejšia, miluje svoje budovy v štýle Art Noveau a je to miesto skvelej gastronómie, ktorá je plná prekvapení.

Ak sa pýtate, kde začať svoju prehliadky Rigy, tak odpoveďou bude Radničné námestie v samom srdci starej Rigy. Námestie so sochou Rolanda podčiarkne krásu mesta a vy presne viete, že ste s výberom destinácie spravili dobre.

Okraj námestia skrášľujú nádherne zrekonštruované fasády Domu čiernych hláv. Patril k symbolom Rigy už v 14. storočí, no neprežil bomby 2. svetovej vojny a tak mu opäť vdýchli život. Kedysi pod jeho oknami pulzoval miestny trh, kam prichádzali ľudia so svojim tovarom, no dnes tu stretnete skôr turistov. V noci námestie krásne svieti a ak milujete nočné zábery, nevynechajte toto miesto.

Priamo z námestia máte na výber niekoľko ciest, no najlákavejšou je ulička na konci ktorej rastie 123-metrov vysoká zvonica Kostola svätého Petra s panorámou celej Rigy. Ak sa vám vo Vilniuse páčil pohľad z pahorku Gediminasovej veže, tak zvonicu kostolnej veže s pohľadom na mesto budete milovať.

S chuťou čierneho likéru

Stará Riga v sebe ukrýva ešte kúsok svojho stredovekého šarmu, no sem tam ho musíte hľadať v jeho kamenných uličkách. Známym miestom sú staručké budovy „Troch bratov“, teda troch tradičných domov, ktoré sa pýšia tým, že sú najstaršími v meste. V jednej z trojice budov nájdete múzeum lotyšskej architektúry.

Neďaleko odtiaľto sa v parku dvíha zámok Rigas Pils s bránou stráženou dvojicou vojakov. Aj v jednej z časti paláca sa nachádza múzeum, no nepatrí medzi najzaujímavejšie v meste. Krajší je pohľad na Rigu z mosta cez rieku Daugava. Mnohí domáci využili prechádzku, aby sa dostali k nábrežiu rieky a sledujú z mosta svoje mesto. Dvíhajú sa nad ním kostolné veže, nie je ich tak veľa ako vo Vilniuse, a tie dotvárajú budovy starého centra. Je tu veľmi príjemne.

Nazad v uličkách mesta sa nechajte zlákať do niektorého z tradičných podnikov. Medzi tie na ktoré nezabudnete patrí Alus Seta, teda tzv. Pivná záhrada s perfektným výberom typického, lotyšského jedla. Miestna kuchyňa je skvelá, je mixom nemeckej, poľskej a pobaltskej kuchyne a tak si tu labužníci skutočne prídu na svoje.

Ak chcete v meste zažiť aj niečo neodškriepiteľne lokálne, posaďte sa do baru či podniku, kde podávajú „Čierny balzam“, najtypickejší nápoj Rigy. Je to alkohol pochmúrnej, tmavej farby s 45 % alkoholu, ktorý v sebe obsahuje zbierku tradičných bylín a rastlín.

Pohľadajte mačky na streche

Z priestranného námestia sa dvíha obrovitánsky Dóm. Vo svojich útrobách ukrýva jeden z najväčších organov sveta. Nie, ani tu však ešte zaujímavosti Rigy nekončia.

Stačí prejsť pár ulíc, hlavnú tepnu Kalku a zbadáte, ako okolo vás stoja ľudia hľadiaci na strechy akoby niečo hľadali. Aj vy si o chvíľočku všimnete zašpicatenú strechu na ktorej sa vyníma neveľká socha čiernej mačky. Teší sa takej popularite, že ju mnohí považujú za symbol celej Rigy.

S mačkou sa spája aj príbeh lotyšského majiteľa domu, ktorý sa hneval na to, že cez okná stál svojho času obchodný cech do ktorého mali prístup len bohatí, nemeckí obchodníci. Postavil teda dvojicu mačacích sôch na svoju strechu tak, aby sa obchodníci pozerali mačkám na zadok, čo ich mimoriadne poburovali. Trápilo ich to natoľko, až majiteľovi domu povolili vstup pod podmienkou, že svoje mačky otočí.

Ľudia milujú príbehy a Riga ich má niekoľko. Ak vás uličky starej Rigy unavia, neďaleký Park Esplande je miestom, ktoré hľadáte. Lavičky, stromy, domáci, turisti, všetko je tu v symbióze a ako bonus tu nájdete Pamätník slobody aj nezávislosti. Kedysi tu stála socha Petra Veľkého, no teraz jej žezlo prebrala ženská postava, alegória slobody. V rukách drží tri hviezdy, tri regióny Lotyšska, ktoré dnes tvoria kostru celej krajiny.

Riga je Parížom Pobaltia

Riga nie je len spleť starých štvrtí na rieke Daugava, ale nadchne aj milovníkov novšej architektúry. Moderná Riga sa zaraďuje medzi jedno z najdôležitejších miest, kde môžeme dodnes nájsť unikátnu a obrovskú zbierku domov postavených v štýle Art Noveau. Presne toto je jeden z dôvodov, prečo o Rige počúvame ako o „Paríži Pobaltia“. V dobách, kedy sa tento architektonický sloh zrodil, teda na prelome 19. a 20. storočia, zažívala Riga akýsi zlatý vek a počas neho vznikali nové a nové štvrte.

Z Petrohradu sa do Rigy dostavil architekt Michail Eisenstein a mesto sa zahaľovalo do moderných fasád. Keby vtedy tušili, akú službu spraví Eisenstein Rige, vyvažovali by ho zlatom. Vďaka Art Noveau sem prichádzajú ľudia a turisti z celého sveta. Aj pre vás to môže byť krásna bodka za návštevou Rigy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 2. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 933
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 153
 3. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 15 411
 4. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 278
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 9 034
 6. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 319
 7. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 6 994
 8. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 6 962
 9. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 6 775
 10. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 6 169
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu