SME

Pláže sú prázdne, Monako sa chystá na formulu

Monako napriek množstvu áut a motoriek vonia. Vonia oleandrami a ružami. Pôsobia až gýčovo.

Trasa F 1 Veľkej ceny Monaka vedie ulicami mesta. Lístky na tribúny sa predávajú len dva týždne vo februári. Zvyšné sa dostanú na trh tesne pred pretekmi. Vpravo je jeden z troch monackých prístavov Port Hercule.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FOTO - AUTORKA

Viera, ktorá pochádza z Poľska a žije tu už takmer desať rokov, však hovorí niečo iné: "Možno iným Monako vonia, ale pre mňa nikdy nevonia jarou a jeseňou, ako je to u nás. Vonia vždy rovnako." Druhou charakteristickou črtou Monaka je, že neustále chodíte hore a dole schodami.

SkryťVypnúť reklamu

Príprava na formulu

Zloženie ľudí v Monaku sa tento týždeň mení. Domáci utekajú, pretože v nedeľu je Veľká cena Monaka, najdôležitejšia športová udalosť roka. Očakáva sa, že na preteky formuly 1 príde okolo 200-tisíc turistov. Popri trati sa pripravujú tribúny, a samozrejme, dvojité zábrany a zvodidlá. Okruh Veľkej ceny vedie priamo mestom. Lístky sa v predpredaji predávajú len dva týždne vo februári. Zvyšné sa dostanú na trh tesne pred pretekmi. Organizátori nechcú, aby sa s nimi kšeftovalo.

Na formule zarábajú najmä hotely: "Na túto akciu špeciálne niekoľkonásobne zvyšujú ceny," vysvetľuje Viera. Napríklad v hoteli Hermitage, druhom najluxusnejšom v Monaku, stojí jedna noc od 3000 do 8000 eur. Balkóny v súkromných bytoch sa prenajímajú od 900 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Monačania sú vcelku športový národ. Tridsaťdvatisícové mesto má okrem veľkého športového centra aj závideniahodný futbalový štadión Louis II. Je dokonalý, s dokonalým trávnikom, aj dokonalým hľadiskom. "Ten trávnik je dokonalý preto, že sa na tomto štadióne netrénuje. Monackí futbalisti každodenne chodia trénovať do 15 kilometrov vzdialeného mestečka na kopci La Turbie," smeje sa Viera.

V sobotu sa hral zrejme dôležitý zápas, pred štadiónom parkovalo auto kniežaťa Alberta. My sme dali prednosť atmosfére filmového festivalu v neďalekom francúzskom Cannes.

Čakanie na sezónu

Monacké pláže sú v tomto čase ešte prázdne, i keď minulý víkend sa teploty pohybovali už okolo 25 stupňov. Len sem tam vidieť opaľovať sa nejakého turistu. S Vierou sa zabávame na tom, že otvárame kúpaciu sezónu. More je síce na prvý dojem studené, ale po chvíli si zvyknete.

SkryťVypnúť reklamu

Na sezónu sa tešia majitelia jácht. Monako má na malej ploche až tri prístavy - Port de Cap D'Ail, Port de Fontvieille a najväčší Port Hercule. Ten je doslova herkulovský, kotvia tu najväčšie jachty, aké som kedy videla a všetky majú jednu chybu - nepatria nikomu, koho osobne poznám. Monako si na "svojich" jachtárov potrpí, pred vstupom do Herkulovho prístavu dalo postaviť špeciálne mólo vysunuté do mora. To preto, aby tu mohli kotviť aj dopravné lode.

Priatelia bývajú priamo nad jedným z prístavov a aspoň z balkóna sa dá okúsiť kus jachtárskej atmosféry, aj keď v tomto čase je to najmä o drhnutí paluby.

Kto je dnes Monačan

Pravých Monačanov je len niečo medzi šesť- až sedemtisíc. Takmer polovicu obyvateľov tvoria Francúzi, zvyšok cudzinci. Zamestnanecká politika je jasná, absolútnu prednosť pri obsadzovaní miest majú domáci - "priorité nationale".

SkryťVypnúť reklamu

Viera pracuje v marketingovej firme, vydala sa za Monačana. Musí sa veľmi snažiť - viac, ako jej monackí kolegovia.

V Monaku si potrpia na bezpečnosť, policajti sú na každej križovatke, každý deň na priechodoch pred školami. Na dvoch kilometroch štvorcových, toľko totiž tento miništát zaberá, funguje 550 policajtov.

Kúpiť si byt v Monaku je náročné. Najlacnejší trojizbový byt s rozlohou 70 metrov štvorcových realitky ponúkali za 700-tisíc eur. V lukratívnejších štvrtiach stojí dva aj tri razy viac.

Kniežacia rodina

Palais Princier, teda kniežací palác, je najväčšou turistickou atrakciou. Treba však prekonať množstvo schodov, kým sa k nemu človek dostane. Domáci môžu ísť autom. Monačania sa k svojim monarchom správajú distingvovane. Ich život sa v miestnej tlači neprepiera, novinári sú lojálni. Na rozdiel od francúzskych, ktorí si radi na živote kniežacej rodiny zgustnú. Vďačným sústom je Albertova mladšia sestra Stéphanie. Po rozchode s cirkusovým umelcom, s ktorým bývala v maringotke pri šapitó, sa však už ani o jej živote veľa nehovorí. Jej deti chodia do rovnakej školy ako Vierine.

SkryťVypnúť reklamu

O to viac sa rozmazáva grobianstvo a potenciálny alkoholizmus "jeho kráľovskej výsosti" manžela staršej princeznej Caroline, ktorý bol pred mesiacom, v čase agónie kniežata Rainiera, vo vážnom stave v nemocnici.

Najnovšou perličkou francúzskych bulvárnych médií však je, že 47-ročný princ Albert sa čoskoro, údajne po svojej korunovácii 12. júla, zasnúbi so svojou priateľkou, s ktorou má už aj dieťa. Priateľka princa Alberta je mulatka, bývalá letuška, pôvodom z Toga. Majú dvadsaťmesačného syna, princ otcovstvo verejne priznal. Monačania zatiaľ nereagujú, ešte stále je štátny smútok. Monacké zástavy sú previazané čiernou stuhou. V gotickom chráme neďaleko paláca na hrobe nedávno zosnulého Rainiera III. a jeho manželky Grace sú stále čerstvé kvety. JANA PAULOVSKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Monako

Monako je konštitučnou monarchiou s dvojkomorovým parlamentom. Je to druhý najmenší nezávislý štát na svete. Jeho hranice merajú iba 4,4 kilometra, rozloha je 1,95 kilometrov štvorcového. Leží na brehu Stredozemného mora a susedí s Francúzskom. Štátne náboženstvo je rímskokatolícke.

Monako je kniežatsvom už od 13. storočia. Pri moci je rod Grimaldiovcov. Na konci 18. storočia bolo dočasne republikou, ale v 19. storočí sa k moci vrátili Grimaldiovci. Momentálne je v platnosti ústava, ktorú vyhlásil knieža Rainier III. Knieža zomrelo 6. apríla po 56 rokoch vlády. Jeho nástupcom je princ Albert, ktorý by mal byť korunovaný 12. júla.

Úradným jazykom je francúzština, okrem nej sa na školách vyučuje aj pôvodný monacký jazyk, dosť podobný taliančine.

SkryťVypnúť reklamu

Čo treba vidieť

Kniežací palác Múzeum oceánografie a akvaristiky - otvorené od 9.00 do 19.00 h vstupné 11 eur, deti od 6 do 15 rokov 6 eur Katedrála (pri kniežacom paláci) - súčasťou sú hroby panovníkov - zadarmo Casino et Salle Garnier (musíte si kúpiť žetóny v mimimálnej hodnote 100 eur) japonské záhrady pri Avenue Princesse Grace (vstup voľný) Ako cestovať

lietadlom do Nice - pri akciových letenkách sa dá letieť tam i späť za cenu letiskových poplatkov, t. j. okolo 2500 korún, plná cena spiatočnej letenky je asi 13-tisíc korún, z Nice do Monaka autobusom za 15 eur autom cena PHM a diaľničných poplatkov je okolo 15-tisíc korún autobusom - cesta tam i späť od 6000 korún Za koľko prežiť

minerálka 2 eurá bageta 0,65 eura paradajky od 1,60 eura víno od 2,60 eura za fľašu (ceny v hypermarkete) pizza a lasagne v priemernej reštaurácii 9 - 11 eur lístok na autobus v meste 2 eurá jedna cesta, lístok na osem ciest 5,60 eura najlacnejšie ubytovanie - asi 100 metrov od hranice s kniežatstvom sú hotelíky s cenami od 50 - 80 eur za noc

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 909
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 6 619
  3. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 785
  4. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 4 966
  5. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 4 904
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 745
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 432
  8. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  3. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 192 374
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 186
  3. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 112
  4. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 703
  5. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 4 555
  6. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 3 989
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 741
  8. Tomáš Vereš: Obeť, obetovaná obeť 3 297
  1. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  2. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  3. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  4. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  6. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  7. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  8. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
SkryťZatvoriť reklamu