ŠTITÁRE - Časť hospodárskeho lesa v katastri Štitár po ťažbe holorubom vyzerá ako po kalamite v Tatrách. Ťažilo sa aj v blízkosti prameňa Gáborka a ďalšieho prameňa, ktorý je zdrojom pitnej vody pre obec. Podľa starostu Pavla Hašuka to môže mať vplyv na kvalitu spodných vôd.
Ťažbu si objednal štátny podnik Lesy v súkromnej firme. "Ťažili sme v súlade s lesným hospodárskym plánom, ktorý sa vyhotovuje na desať rokov," povedal námestník spoločnosti Lesy, závodu Topoľčianky, Hubert Bencel. V pláne však nebol vyznačený zdroj pitnej vody. Štitáre sa k nemu nevyjadrovali.
V čase jeho schvaľovania boli súčasťou Nitry a osamostatnili sa až v roku 2003. "Obec má 750-hektárový kataster, z toho 400 hektárov tvoria lesy. Ťažba zaťažuje našich obyvateľov hlukom, prachom a poškodzuje životné prostredie," povedal starosta.
Výrub vyvolal podpisovú akciu a na podnet obce ho skúma ministerstvo pôdohodpodárstva. Štátna správa skonštatovala, že stromy sa rúbali aj vo vonkajšom pásme ochrany druhého stupňa zdroja pitnej vody. "Išlo o necitlivý zásah do ekosystému. Gáborka je málo výdatný prameň na modrej turistickej značke. Holoruby odvádzajú vodu Tribča a do jedného či dvoch rokov môže prameň vyschnúť. Jeho obnova by trvala desať až dvadsať rokov. Podľa miestnych sa už jeden prameň v Štitároch v dôsledku výrubu stratil. Pramene sú dôležité pre lesnú zver, ktorá sa potom vodu hľadá na okraji lesa," povedal Viktor Sidor z Obvodného úradu životného prostredia - ochrany prírody a krajiny.
Štátna správa nevie posúdiť, či ťažba ohrozila aj druhý prameň, ktorý je zdrojom pitnej vody pre obec. Či budú mať Štitáre v letných mesiacoch dosť vody, možno zistiť hydrogeologickým prieskumom, na ktorý však obec nemá peniaze. (bej)