SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Chystáte sa na Kubu? Praktické informácie, ktoré sa vám zídu

Kuba ponúka množstvo krás.

KubaKuba (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Karibský sen. Ostrov slobody. Kuba má mnoho prívlastkov, no pravdou je, že ak sa sem vyberiete nebudete ľutovať.

Kuba sa v našich končinách už roky spája s dovolenkovým rajom a snáď nikdy nebola tak obľúbená ako práve teraz. Kuba sa mení, každým rokom sa posúva vpred, no niektoré veci zostávajú zakonzervované, aby ste si ju užili.

Nadýchnite sa starej Havany, prejdite sa po Malecone, ochutnajte najlepší karibský rum a oddýchnite si na dokonalých plážach Varadera.

Kedy cestovať na Kubu?

Kuba je celoročná destinácia, pretože si po celý rok drží veľmi príjemnú teplotu, kedy sa priemerné ročné čísla pohybujú okolo 25 stupňov.

Karibský ostrov zažíva svoje tradičné tropické podnebie a teda môžete tu čakať aj striedanie suchého a daždivého obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdaždivejšia časť roka prebieha medzi koncom apríla až do októbra, kedy sa objavia tropické, silné dažde, ale nečakajte, že by na vás pršalo celý deň. Väčšinou ide o krátku, intenzívnu zrážku.

Pre toto obdobie môže byť typickým javom aj hurikán alebo silná víchrica. V tomto období je však na Kube horúcejšie počasie a aj teplota vody je príjemnejšia. Najteplejším mesiacom na Kube je júl.

Najlepšie mesiace na cestu na Kubu sú tzv. suché mesiace, a teda obdobie medzi novembrom a aprílom.

Teploty sa v priemere pohybujú okolo 24 - 26 stupňov a toto počasie je ideálne ako na oddychovú dovolenku, tak aj na poznávaciu cestu po ostrove.

Ktoré peniaze sú tie správne?

Kuba je špecifická v tom, že tu narazíte na dve meny. Prvou je „kubánske konvertibilné peso“ (CUC) a druhou je „kubánske peso“ (CUP).

Vy ako turisti sa pravdepodobne stretnete len s menou CUC, pretože v kubánskom pese sú vyplácaní miestni a sú akceptované len pri niektorých komoditách. Ako turistom vám však bude bez problémov stačiť americký dolár alebo euro, ktoré sú na ostrove plne akceptované a viete si za ne zohnať, čo potrebujete.

Ak si predsa len chcete zameniť CUC, tak to spravte v zmenárni, v hoteli alebo dokonca aj na ulici, no tu si dávajte pozor na šikovných vekslákov. Meniť americké doláre sa vám však až tak veľmi neoplatí, pretože pri výmene stratíte cca 10 percent. Na bankomatovú kartu sa veľmi nespoliehajte.

Bezpečná Kuba

Kuba patrí medzi najbezpečnejšie krajiny karibského regiónu a ak sa riadite zdravým rozumom, nebezpečenstvo vám tu nehrozí. Očkovanie do krajiny nie je povinnou záležitosťou, ale rozhodne odporúčame mať očkovanie proti žltačke (využijete ho aj v desiatkach iných krajín).

Súvisiaci článok Turistický sprievodca do Havany Čítajte 

Pozor si dajte obzvlášť na túlavých psov, ktoré môžu prenášať besnotu a chráňte sa proti komárom.

Najviac sa ich na Kube vyskytuje počas obdobia dažďov a preto je vtedy zvýšené riziko horúčky dengue.

Ak potrebujete na Kube ošetrenie, nájdete tu nemocnice či špeciálne klinky a za ošetrenie sa platí na mieste v hotovosti (CUC). Pred cestou uzatvorte cestovné poistenie.

Oddýchnite si od wifi či internetu

Súvisiaci článok Karibik: Kuba a Dominikánska republika sú najobľúbenejšie Čítajte 

Nie, netreba sa báť, že by bola Kuba čiernou dierou na internetovej mape sveta, ale pripojenie na wifi alebo internet doma či v hoteli stále nie je najbežnejšou záležitosťou.

Niektoré hotely vám pripojenie ponúknu, ale počítajte s prehnanými sumami, kedy sa hodina pripojenia môže rátať aj na 10 dolárov.

Za posledné roky už aj na Kube vyrástli v mestách wifi zóny (prvú otvorili v 2015), kde si viete kúpiť kartu, aby ste sa na pomalý a nespoľahlivý internet prihlásili. Spoznáte ich podľa hlúčiku mladých, ktorí hľadia do mobilov. Kuba nie je destinácia pre digitálnych nomádov.

Kam za najkrajšími plážami Kuby?

Karibské pláže sú pre mnohých najväčším ťahákom pre cestu na „ostrov slobody“. Ani sa niet čomu čudovať, pretože patria medzi najkrajšie v celom regióne.

Súvisiaci článok Čo vidieť a robiť vo Varadero na Kube Čítajte 

Najznámejšou spomedzi všetkých pláži je slávna Varadero.

Dvadsaťpäť kilometrov bieleho piesku, ktorý sa dotýka azúrovej a tyrkysovej vody. Malý sen sa tu odvíja priamo pred očami. Varadero je však najturistickejšou plážou ostrova a nájdete aj tu aj množstvo dovolenkových rezortov.

Rozprávkovou plážou Kuby je Playa Paraiso, teda „Rajská pláž“, ktorá sa pred tromi rokmi dokonca objavila medzi najkrajšími plážami celého sveta. Za zastavenie stoja aj pláže Guardalavaca, ktorú mal obdivovať samotný Krištof Kolombus alebo pláž Ancon na južnej strane ostrova.

Čo by ste však povedali na enklávu plameniakov? Nájdete ju na pláži Playa Pillar na malom, ospalom ostrovčeku západne od Cayo Coco. Spojte kúpanie so zážitkami.

Hotel alebo Casa Particulares?

Kuba je krajinou, do ktorej sa väčšina turistov vyberie, aby si tu oddýchla vo vytúženom rezorte s all inclusive a pobytom pri mori.

Ak hľadáte niečo iné, Kuba má vo svojej zálohe aj tzv. „casa particulares“, teda ubytovanie, ktoré je osobnejšie než hotelový komplex a dá vám možnosť nahliadnuť aj pod pokrievku kubánskeho bežného života. Bývate tu prakticky u domácich a ich kvalita a čistota sa líši od rodiny k rodine, no v zásade platí, že je to lacné a slušné ubytovanie.

Stretnete sa s domácimi, zahrnú vás radami, historkami o živote, poradia vám, no pripravte sa na to, že málokto bude hovoriť inak než po španielsky a tak je dobre začať sa učiť základy alebo si ich aspoň oprášiť. Najdrahšie sú v Havane, Trinidade či Santiagu, no mimo väčších miest nájdete takéto ubytovanie lacnejšie.

Vziať si so sebou alebo kúpiť na mieste?

Kuba poznačená sankciami a zvláštnymi zahraničnými vzťahmi je stále krajinou, kde nedostanete v obchodoch úplne všetko na čo si spomeniete, a tak je možno na mieste, pripraviť sa na to ešte pred cestou, aby ste už priamo na Kube zbytočne nehľadali, prípadne nemíňali trikrát viac peňazí.

Pri balení si nezabudnite vziať opaľovací krém (ak ho nájdete na Kube, tak je poriadne drahý), vezmite si repelent, hygienické potreby a všetky lieky, ktoré potrebujete a užívate.

Pozor aj na prísne colné predpisy a neberte si so sebou zakázané predmety, ako niektoré drony, lieky, drogy alebo dokonca druhý notebook. Ak máte len jeden ste v poriadku, no za druhý podľa predpisov zaplatíte viac než 100 dolárov daň z dovozu. Bizarné? Preto je dobré o tom vedieť.

Ako sa prepravovať na Kube?

Ak sa na Kubu vyberiete v rámci poznávacieho výletu, o dopravu máte postarané, no ak idete po vlastnej osi, treba sa mať na pozore.

Dnes sa už dá prenajať auto so šoférom, ktorý vás po ostrove prevedie a hoci je to drahšia alternatíva, máte po ruke miestneho a neunikne vám tak žiaden skrytý poklad. Auto si môžete prenajať aj bez šoféra, ale v tom prípade sa pripravte na poriadne dobrodružstvo, nekvalitné cesty, chýbajúce značenie a kopec ďalších prekážok.

Ak vás je viacero môžete skúsiť využiť aj tzv. „taxi collectivo“, teda zdieľané autá idúce po jednej trase, ktoré sa pohnú, ak sa zaplnia. Ak ste teda iba dvaja, musíte si počkať, no ak ste štyria, ihneď odchádzate.

Mestská, lokálna doprava existuje, no ak ste cudzinec, tak nemáte veľmi kde zistiť odkiaľ odchádza a kedy. Pýtajte sa domácich, oni jediní vám vedia poradiť. Je mimoriadne lacná, no veľmi nepohodlná.

Po Kube premávajú aj diaľkové autobusy, a hoci je pre cudzincov v ponuke len jedna spoločnosť, stále vďaka ním viete prejsť naprieč ostrovom. Ak máte čas a nenaháňa vás plán, skúste aj kubánske železnice. Zastarané, nespoľahlivé, no unikátne a zážitkové.

Zjednávajte a zjednávajte

Karibik je známy svojim uvoľneným a pomalým spôsobom života a v podobných oblastiach sa veľmi často do nakupovania či obchodovania primieša aj zjednávanie cien.

V reštauráciách, pri jedle, v ubytovaní či v turistických hoteloch veľa vody nenamútite, no všade inde by ste mali zjednávať, nie preto, aby ste Kubáncov obrali o peniaze, ale preto, že ak nezjednávate, budete vždy platiť viac.

Dobre sa dá zjednávať cena s taxikármi, šoférmi a niekedy sa z pôvodnej ceny ocitnete na tretine a za ušetrené peniaze si doprajete ďalší cuba libra.

Zaujímavosti o Kube

 • Lety do Havany trvajú cca 12 - 14 hodín.
 • Časový posun oproti Slovensku je 5 hodín dozadu (počas letného času 6 hodín).
 • Ostrov Kuba je najväčším ostrovom celého Karibiku.
 • V roku 1492 sa tu ako prvý objavil Krištof Kolombus a pohľad na Kubu si hneď zamiloval.
 • Úradný jazyk Kuby je španielčina.
 • Najvyšší vrch ostrova je Pico Turquino, ktorý meria 1974 m.
 • Kuba pripomína svojim výzorom na mape krokodíla a preto ju v niektorých španielsky hovoriacich krajinách prezývajú „El Cocodrillo“.
 • Najpopulárnejší šport ostrova je basketbal, box a baseball.
 • Z plodín sa na Kube najviac pestuje cukrová trstina a slávny tabak.
 • Kuba je krajinou doktorov. Podľa oficiálnych čísel ich má krajina 70 000, čo je o 20 tisíc viac, než celá Afrika.
 • Každá domácnosť má prídelovú knižku, aby mohli miestni vyžiť, pretože z minimálnych platov to akosi nejde.
 • Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, no Kuba má dokonca niečo cez 4 000 ostrovov.
 • Coca Colu tu oficiálnou cestou nezoženiete (iba Kuba a Severná Kórea má takýto zákaz). Neoficiálnou sa k nej samozrejme dostať viete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Prišli na to, že odpad je cenný
 2. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 5. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 6. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 7. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 8. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 244
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 736
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 492
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 212
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 053
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 676
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 556
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 60 669
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 497
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 30 736
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 13 278
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 051
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 211
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 807
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 5 072
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu