Galapágy, ležiace v Tichom oceáne pri pobreží Ekvádora, sú považované za jednu z najdôležitejších chránených oblastí na svete.
Ako povedal riaditeľ Galapágskeho národného parku Washington Tapia, v dôsledku sopečnej činnosti na ostrove Fernandina dôjde zrejme k spáleniu veľkej časti tamojšej vegetácie a zahynú niektoré tamojšie zvieratá, predovšetkým leguány.
Na Fernandine, najzápadnejšom ostrove Galapág, nežijú žiadni ľudia.
Sopka rovnakého mena vyvrhla popol do výšky sedem kilometrov. Jej láva by podľa Tapiu mohla preniknúť do oceánu v priebehu piatich dní. Fernandina je najaktívnejším vulkánom na Galapágoch a od roku 1813 v ňom došlo k 20 až 22 erupciám.
Ekvádorské úrady oznámili, že sa nechystajú vyhlásiť ostrov, sformovaný prevažne z lávy, za oblasť ohrozenú živelnou pohromou. Erupcia neohrozila leteckú dopravu.
Galapágy preslávil Charles Darwin, ktorý na tomto súostroví študoval 20 rokov tamojšiu faunu a flóru, aby získané poznatky uplatnil vo svojom neskoršom diele "O pôvode druhov".
V roku 1959, pri príležitosti 100. výročia vydania knihy, boli Galapágy vyhlásené za prvý ekvádorský národný park a bola založená Nadácia Charlesa Darwina, ktorej cieľom je pomáhať pri jeho ochrane.