Nikózia 13. mája (TASR) - Cyperčania sú najstaršími výrobcami vína v stredomorskej oblasti a v pretekoch o prvenstvo produkcie kvaseného alkoholického nápoja z hroznových bobúľ predstihujú Grékov o najmenej 2000 rokov, tvrdia talianski vedci.
Starogrécky básnik Homér môže akokoľvek vo svojich eposoch Ílias a Odysea vzdávať chválospevy na víno - nič mu to nepomôže - Hellada proste prvenstvo stratila.
Archeológovia objavili dôkazy, že víno sa na ostrove Cyprus vyrábalo už pred 5500 rokmi.
"Našli sme dva džbány na víno a dokonca jadierka hroznových bobuliek. Je to úžasné," hovorí talianska archeologička Maria Rosaria Belgiornová v rozhovore pre cyperské noviny Cyprus Weekly.
Vinárska tradícia Cypru je všeobecné známa, no najnovší objav potvrdzuje, že Cyperčania boli jednoznačne prvými výrobcami tohto blahodarného moku v oblasti.
Najstaršou značkou vína, ktoré je v súčasnosti vo svete na predaj, je sladkastá Commandaria St. John - legendárne víno stredovekých templárov. Doposiaľ sa vyrába podľa starovekej receptúry, ktorú vrátane výsadby odrôd Mavro a Xynisteri zveľadil počas križiackych výprav anglický kráľ Richard Levie srdce.
Najstaršie dôkazy výroby vína pochádzajú z Iránu spred 7000 rokov. Pôvod vína je neistý. Grécka mytológia za vynálezcu vína v stredomorskej oblasti označuje boha Dionýza (latinského Baccha), no historici sa domnievajú, že proces kvasenia hroznových bobúľ bol len náhodne zbadaným javom - tak, ako o tom hovorí Starý zákon.
1 dem ed