"Predpokladáme, že menej ľudí príde hlavne z tradične najsilnejších krajín - Českej republiky, Poľska a Nemecka," povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Robert Kohlmann. Naopak vyšší záujem o Slovensko predpokladajú z ostatných členských krajín Európskej únie. "V konečnom dôsledku by sa mal prejaviť pokles návštev."
Za úbytok cudzincov môže podľa Kohlmanna stále sa zvyšujúci trend okolitých krajín prežívať dovolenku vo svojej vlasti. "Typický je hlavne prípad Poľska."
Najvyhľadávanejšími slovenskými kútmi v lete sa v posledných rokoch stali novovybudované aquaparky a termálne kúpaliská. Aquaparky na severe krajiny navštevovali hlavne predovšetkým Poliaci, kúpaliská na juhu krajiny zasa Česi. Pre zahraničie, hlavne po nemecky hovoriace krajiny, sú stále zaujímavé slovenské kúpele.
Návštevníci z celej Európy v posledných rokoch stále častejšie vyhľadávajú slovenské hrady a zámky, jaskyne či folklórne festivaly. Hory sú najnavštevovanejšie v zime, a to vďaka niekoľkým desiatkam dobre vybavených lyžiarskych stredísk.
Počet zahraničných návštevníkov môže podľa Kohlmanna zvýšiť lepšia reklama. Podmieňuje to uvoľnením viac peňazí na propagáciu krajiny v zahraničí zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. "Rezervy vidím hlavne v Českej republike."
Zástupcovia slovenských cestovných kancelárií očakávajú, že podobne ako vlani i v tomto roku stúpne záujem Slovákov o dovolenku v zahraničí, a to o päť až sedem percent.
"Odhadujeme, že v tomto roku navštívi zahraničie 420 000 až
430 000 ľudí," povedal viceprezident asociácie Pavol Komora. Najväčší záujem je o Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a Taliansko.
Slovenský štatistický úrad informoval, že ubytovacie zariadenia na Slovensku utŕžili vlani viac peňazí než v roku 2003. Počet návštevníkov klesol. Tržby za ubytovanie medziročne vzrástli o 2,5 percenta na 5,93 miliardy slovenských korún. Počet ubytovaní medziročne klesol o 3,8 percenta na 3,24 milióna ľudí. Cudzinci sa na celkovom počte návštevníkov podieľali zo 43,2 percenta. (čtk)