SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Romantické Toskánsko. 12 miest, ktoré sa oplatí navštíviť

Toskánsko je posiate krásou a pretkané atmosférou neskutočných miest.

Toskánske kopceToskánske kopce (Zdroj: Reuben Teo)

Ak sa povie Taliansko, aký región vám napadne ako prvý? Však to bude Toskánsko? Stalo sa symbolom talianskej dovolenky, kultúry, umenia a mnoho ľudí, ktorí sa do Talianska chystajú po prvýkrát siahnu práve po Toskánsku. Nie len preto, že je tak známe, to vôbec nie, ale preto, že je doslova posiate krásou a pretkané atmosférou neskutočných miest. Dovolenka v Toskánsku ukrýva nejedno prekvapenie.

Môžete tu stráviť aj dovolenku pri mori, ale aj napriek príjemnému pobrežiu budete mať nutkanie vyraziť do toskánskych miest či na vidiek a spoznávať to, čím ho sudičky obdarili. Kam v Toskánsku? Vybrali sme pre vás 12 miest, kde prežijete svoj dovolenkový sen.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
FlorenciaFlorencia (zdroj: dovolenka.sme.sk)

1. Florencia

Častokrát v rebríčkoch obľúbenosti preskočí aj Rím či Benátky a každý vie prečo. Umelecké a kultúrne mesto je veľmi ťažké zosadiť z trónu, pretože má v zálohe toľko fantastických miest, až sa nejednému zatočí hlava.

Florencia sa stala kolískou renesancie, narodil sa tu božský básnik Dante, Boccaccio tu napísal svoj Dekameron, Michelangelo tu stvoril svojho Dávida a vládla odtiaľto mocná, aristokratická rodina Medici. Akoby sa tu na malom kúsku zeme tvorili dejiny celého sveta.

Florencia: najkrajšie miesta, ktoré musíte vidieť Čítajte 

Dnes dýcha Florencia romantikou talianskych uličiek vylievajúcich sa do námestí, ktoré sú ponorené v tieni dokonalých a slávnych stavieb. Neobíďte Dóm Santa Maria del Fiore s jeho hranatou Giottovou zvonicou, nahliadnite do Baptistéria San Giovanni s okázalými dverami, ktoré sú považované za vrchol toskánskeho umenia a určite sa pozrite aj na kostol San Lorenzo s hrobkami rodiny Medici.

(zdroj: Antonia Felipe, unsplash.com)

Na námestí Piazza della Signoria si poseďte pri paláci Vecchio a v múzeu umenia Galleria dell´Academia už na vás čaká mramorový Dávid. Po príjemnom posedení pri poháriku bieleho, toskánskeho vína sa vyberiete k rieke Arno a necháte oči na slávnom moste Ponte Vecchio oblepenom starými, farebnými domčekmi.

FlorenciaFlorencia (zdroj: Mark Tegethoff, unsplash.com)

Stále je to pre vás málo? Nebojte sa, Florencia je kráľom poznávacích výletov a ešte ponúkne palác Palazzo Pitti, galériu Uffizi, trhovisko, sochu diviaka vďaka ktorej sa na vás nalepí šťastie a napokon aj Ospedale degli Innocenti, jednu z prvých renesančných stavieb v meste s rukopisom génia Brunelleschiho. Toto mesto budete milovať. Zosobnenie toskánskej romantiky.

2. Pisa

Synonymom pre obľúbenú Pisu je šikmá románska veža Torre Pendente vysoká takmer 60 metrov. Dvíha sa z Námestia zázrakov, teda z Piazza dei Miracoli vďaka ktorému je Pisa aj na zozname UNESCO a so svojim nezameniteľným, nakláňajúcim sa telom je symbolom celého Toskánska. Nejeden turista ju práve „zachraňuje“ pred pádom, aby si domov odniesli fotografie držiacej veže.

PisaPisa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ak by si niekto myslel, že Pisa je len a len o veži, bude tu príjemne prekvapený a vyvedený z omylu. Rovnako zaujímavá je totiž aj Dóm Santa Maria Assunta z 11. storočia alebo Baptistérium sv. Jána, najväčšie svojho druhu v celom Taliansku.

Romantické zákutia nájdete v starom meste, kde si nerušene v malom, rodinnom podniku vychutnáte tradičnú cícerovú polievku alebo cestoviny s hľuzovkami. Zastavte sa aj v múzeách Museo delle Sinopie alebo Museo dell´Opera del Duomo a nabite sa kultúrou. Tak čo, ešte stále si myslíte, že Pisa je len o šikmej veži?

3. Siena

Podobne ako Florencia či Pisa, aj Siena je súčasťou zoznamu UNESCO a tak sľubuje dokonalú atmosférou historického miesta. Srdce mesta bije na námestí Piazza del Campo, ktoré zdobí ikonický palác Palazzo Pubblico z prelomu 13. a 14. storočia a zahanbiť sa nedá ani 102-metrov vysoká veža Torre del Mangia a neďaleký Dóm Santa Maria Assunta.

Sienu preslávili konské dostihy Palio, ktoré sú absolútne odlišné od všetkých ostatných na svete. Ich história siaha do 13. storočia a ide o najprestížnejší závod celého mesta. Ak ho túžite vidieť na vlastné oči, najbližšie Palio v Siene bude 16. augusta! Pred odchodom z mesta ešte vylezte na zvonicu Mangia a vychutnajte si panoramatický výhľad na tento toskánsky klenot.

4. Volterra

Volterra možno netrhá prvé priečky medzi najznámejšími talianskymi či toskánskymi miestami, ale stačí jej dať šancu a ocitne sa vysoko vo vašom pomyselnom rebríčku. Jej devízou je pokojná atmosféra, romantické uličky a preto vám aj mnohí domáci pri otázke „kam v Toskánsku“ pošepkajú Volterru.

Leží ticho na pahorku nad toskánskou krajinou a mieša sa v nej odkaz starobylej Etrúrie, ktorej príbehy sa premiešali s Rímskou ríšou. Vytvorili tak súbor pamiatok od rímskeho divadla starého 2000 rokov po zvyšky etruských múrov. Nielen starovek však drží Volterru pokope, ale nájdete tu aj zaujímavé baptistérium sv. Jána z 12. - 13.storočia a katedrálu plnú krásnych obrazov. Volterra zažila aj nedávno svojich „päť minút slávy“, keď sa ocitla v svetoznámej knihe Twilight.

5. Lucca

Ak by bola Lucca v akomkoľvek inom talianskom regióne, pokojne by jej patrila prvá priečka, ale tu v Toskánsku ju z trónu zosadí hneď niekoľko ďalších klenotov. Nejde tu o čísla či poradie, ale o to, že Lucca s prezývkou „mesto stoviek kostolov“ je malým toskánskym snom. Nie je tak známa ako Pisa či Florencia, preto tu nečakajte davy, čo je vaša výhoda.

Starobylá Lucca je prehliadkou historických skvostov, ktoré nadchnú každého milovníka dejín či umenia. Pozoruhodným je námestie Piazza dell´Anfiteatro, pretože ak na ňom stojíte cítite jeho zakrivenie. Nie je to len pocit ale fakt, že práve ono kopíruje staroveký, rímsky amfiteáter, čo z neho robí unikátne miesto.

Miestna katedrála s gotickou zvonicou vyzerajú akoby ich niekto namaľoval, nie postavil a napokon si musíte nájsť čas na to, aby ste vyliezli 232 schodov na vrchol starej, tehlovej veže Guinigi. Výhľad zo 45-tich metrov na mesto je dokonalý. Ak vás v Lucce prepadne hlad, ochutnajte tradičnú polievku Garmugia s fazuľou a pancettou a Farinatu z cícerovej múky.

6. San Gimignano

Mesto krásnych veží, ako znie prezývka San Gimignana, je krásnou ukážkou stredovekej architektúry. Je iné ako všetky ostatné miesta, ktoré sme vyššie spomínali a buďte si istí, že si ho užijete.

V San Gimignane je krásne zobudiť sa, vyjsť do ranných ulíc, ktorých sa ešte nedotkli turisti, sadnúť si do kaviarničky na ranné capuccino s croissantom a nechať okolo seba plynúť pomalú atmosféru stredovekých fasád, kde sa rozplynul čas. Neskôr sa mesto zaplní, ale to len preto, že málokto odolá jeho slávnym vežiam.

Kým iným slávnym mestám stačí jedna, možno dve veže, San Gimignano nenechalo nič na náhodu a nad strechy domov sa dvíha neuveriteľných 14 veží! Najvyššou z nich je Torre Grosso s výškou 54tich metrov, ktorá stojí nad mestom už viac než 700 rokov. Odolávajú času akoby sa ich ani netýkal. Výhľady odtiaľto na zvlnené, toskánske pahorky budete milovať. Práve tie dávajú mestu jeho slávne biele víno Vernaccia a práve tam sa pestuje armáda šafranu. San Gimignano je pre bonvivánov milujúcich život.

7. Toskánske pláže

Ak napriek tomu, že je Toskánsko známe predovšetkým ako miesto na poznávaciu dovolenku, tak ani dovolenka pri mori v tomto regióne nie je neznámym pojmom. Dokazujú to kilometre pobrežia a niekoľko krásnych pláží, kde si dokonale oddýchnete.

Medzi tie najkrajšie v Toskánsku patrí pobrežie Maremma, ktoré je súčasťou národného parku a patria mu aj pláže s modrou vlajkou. Nečakajte tu žiadne preplnené pláže na spôsob Rimini, práve naopak, budete mať na mnohých toskánskych plážach pocit, akoby ste ich objavili práve vy. Skúste toskánske pláže La Feniglia, Capezzolo alebo opustená Marina di Alberese.

8. Arezzo

Málo známe mestečko Arezzo patrí k toskánskym prekvapeniam, od ktorého nemáte žiadne očakávania. Presne na tom stavia svoj príbeh starobylého, neznámeho miesta, no nie vždy bolo v tieni ostatných.

Ak by sme cestovali týmito končinami pred viac než 2000 rokmi, tak práve Arezzo patrilo medzi najdôležitejšie mestá celej Etruskej ríše. Dodnes tu nájdete významné múzeum tejto civilizácie, no aj tak sa za najväčší poklad považuje Bazilika sv. Františka z Assisi so vzácnymi maľbami.

Stredovekú atmosféru si užijete na námestí Piazza Grande a ak ste ešte nemali pizzu, tu si ju dajte, no len takú, ktorú robia v peci na drevo, teda „forno a legna“. Arezzo dnes vyniká výrobou zlatých šperkov a keďže ich vyvážajú do mnohých európskych krajín, možno z neho kúsok máte doma a ani o tom neviete.

9. Chianti

Ste milovník vína? Určite áno, keď ste si vybrali práve Toskánsko. Tento región je domovom mnohých známych a vynikajúcich vín a ak by ste radi kráčali v jeho stopách, tak potom je pre vás povinnou návštevou oblasť Chianti. Tušíte správne, presne tak sa volá aj jedno z najznámejších toskánskych vín.

S pestovaním vína v Chianti sa koketuje už od 13. storočia a za tých viac než 700 rokov túto alchýmiu priviedli do dokonalosti. Kopcovitá krajina, kde dozrieva hrozno určené na výrobu červeného Chianti sa rozlieva medzi Florenciou a Sienou a tak nie je problémom sa sem dostať.

Najvyšším spomedzi pahorkov je Monte San Michele s 893 metrami. Prídete sem a všade naokolo vás sú vinice a vinice. Nádherný pohľad! Nabažení a nadýchaní atmosféry si napokon sadnite niekam do rodinného podniku a vychutnajte si svoj pohárik Chianti s plnou chuťou.

10. Prato

Malé, neznáme Prato leží len necelých 20 kilometrov od Florencie, ktorá ho však dokonale zatieni. Stačí prejsť túto krátku trasu a objavíte jedno z mnohých tajomstiev Toskánska. Koľko takýchto pokladov sa v regióne skrýva a vôbec o nich netušíte?

Miestny Dóm je akoby kópiou a zmenšeninou Florencie či Sieny, no nespustíte z neho oči. Mohutná, stredoveká pevnosť ukáže na to, že kedysi bolo Prato dôležitým miestom a to potvrdí aj to, že v meste po sebe zanechali dedičstvo takí umelci akými bol Donatello či Boticelli. Prato ponúka aj niekoľko zaujímavých múzeí či galérií. V cukrárni neďaleko rozprávkového námestia Piazza Francesco pohľadajte sladučké, tradičné cantucci, koláčiky s chuťou mandlí. Prato vám ukáže, že mesto nemusí mať svetové meno, aby vás dokázalo opantať a získať si vás na svoju stranu.

11. Ostrov Elba

Dovolenkový nádych v Toskánsku bude mať v sebe aj návšteva známeho ostrova Elba, kúpajúceho sa v Tyrhenskom mori. Leží len 10 kilometrov od pobrežného mesta Piombino a tak nebudete tráviť hodiny na lodi. Ušetrený čas tak môžete využiť na spoznávanie zákutí Elby.

V mestečku Portoferraio sa zastavte vo vile, ktorá patrila Napoleonovi. Okrem nej tu objavíte aj pevnosť rodiny Medici, alebo dokonca ruiny rímskych starovekých víl. Elba sa vyznačuje krásnymi plážami a ak si chcete užiť dovolenku pri mori, tak aj toto je jedna z možností. Vyberte sa na pláž Samson s karibským nádychom a ak vám chýba trekovanie, tak kopce Capanne sú na to ako stvorené.

12. Pistoia

Pistoia vzdialená cca 30 kilometrov od Florencie je typickým príkladom príjemného, toskánskeho, stredovekého mestečka. V jej dejinách sa vystriedali snáď všetci od Galov, Ligúrov, Etruskov, Rimanov až po Ostrogótov a neskôr sa v 12. storočí stáva slobodným mestom. Jeho povesť rástla s každým ďalším pútnikom, pretože Pistoia sa stala akousi križovatkou pre tých, ktorí sa rozhodli putovať k hrobke sv. Jakuba do španielskej Compostely.

Dejiny za sebou nechali v meste desiatky rôznych kostolov či chrámov a pri prechádzke budete mať pocit, že neprejde ulička či pár minút, aby ste nejaký neminuli. Najznámejšou je Dóm sv. Zenóna s oltárom od renesančného majstra Brunelleschiho, no zaujme aj Baptistérium. Pistoia je známa svojimi voňavými kvetinovými trhmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 3. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 5. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 7. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 2. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 3. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 4. Najlepšie poviedky domácich autorov
 5. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie
 6. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 7. Helping business on a global scale
 8. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 804
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 337
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 095
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 169
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 545
 7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 437
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 494
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 196
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 611
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 738
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 292
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 21 673
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 227
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 066
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu